Trwa ładowanie...

Najstarsza mama świata. Urodziła bliźniaki w wieku 73 lat

 Maria Krasicka
16.03.2021 15:13
Najstarsza mama świata
Najstarsza mama świata (Facebook)

Małżeństwo Erramettich przez dziesięciolecia starało się o dziecko. Kiedy Mangayamma przeszła przedwczesną menopauzę, uznali, że już nigdy nie będą mieli na nie szansy. Jednak wszystko się zmieniło i kobieta zaszła w ciążę, mając 73 lata. W ten sposób stała się najstarszą mamą na świecie.

spis treści

1. Problemy z płodnością

Mangayamma wyszła za Raja w 1962 roku, mając zaledwie 16 lat. Małżeństwo to było zaaranżowane, jednak młodzi bardzo szybko się w sobie zakochali. Od początku planowali, że będą mieli dzieci. Oboje zakładali, że to będzie łatwe i mają jeszcze czas. Jednak nigdy nie udało im się począć w sposób naturalny.

"Przez lata konsultowaliśmy się z wieloma różnymi lekarzami i próbowaliśmy wielu sposobów, ale nic nie działało – mówi Mangayamma. - Kiedy miałam 40 lat, przeszłam wczesną menopauzę. To było straszne. Byłam pewna, że to koniec i już nigdy nie zostanę matką".

Zobacz film: "Super tata wychowuje 4 niepełnosprawnych dzieci"

Para zmagała się z krzywdzącymi komentarzami na swój temat. Sąsiedzi nazywali Mangayammę "bezdzietną damą", a krewni sugerowali Rajowi, żeby ponownie się ożenił. Jednak mężczyzna pozostał wierny miłości swojego życia.

Mangayamma z dziećmi
Mangayamma z dziećmi (Facebook)

Sytuacja rodziny zmieniła się latem 2018 roku. Jedna z kobiet z wioski, w której mieszkali Errametti zaszła w ciążę za pomocą metody in vitro. Mangayamma chciała się dowiedzieć na ten temat jak najwięcej, ponieważ wiedziała, że świeżo upieczona mama również miała problemy z płodnością.

"Wiedząc, jak bardzo chciałam mieć dziecko, przekazała mi szczegóły. Miałam świadomość, że zapłodnienie in vitro będzie trudne, ale chciałam spróbować" - mówi.

Już w listopadzie małżeństwo umówiło się na spotkanie z doktorem Umashankar Sanakkayala, specjalistą w zakresie sztucznego zapłodnienia. Mężczyzna początkowo myślał, że Mangayamma jest pięćdziesięciolatką, więc kiedy dowiedział się, że tak naprawdę ma już 72 lata, był w szoku. Zrobił jej testy krwi i sprawności oraz sprawdził serce. Kobieta była całkowicie zdrowa.

"Płakałam z radości, słysząc, że jest szansa na ciążę. Leczenie było drogie i kosztowało 660 funtów (3500 zł) za cykl, ale było to warte wszystkich oszczędności" - dodaje.

2. Najstarsza mama świata

Ze względu na to, że Mangayamma nie produkowała już komórek jajowych, zapłodnione nasieniem jej męża zostało jajeczko anonimowej dawczyni. Ku zdziwieniu wszystkich uczestniczących w zabiegu, udało się doprowadzić do zapłodnienia za pierwszym razem. W styczniu 2019 roku lekarz powiedział małżeństwu, że zostaną rodzicami.

"Nigdy wcześniej, przez całe życie, nie byłam tak szczęśliwa. Raja miał wtedy 82 lata i nie był w stanie uwierzyć, że zostanie tatą" – wspomina Mangayamma.

Rodzina Erramettich
Rodzina Erramettich (Facebook)

Małżeństwo szybko spotkało się z krytyką. Rodzina i sąsiedzi mówili im, że głupotą jest rodzić w takim wieku i że umrą, zanim dziecko będzie dorosłe. Jednak nic nie było w stanie wpłynąć na radość z oczekiwania Erramettich.

"Kiedy byłam w trzecim miesiącu ciąży, lekarz powiedział, że spodziewałam się bliźniaków. Pamiętam, że byłam strasznie zmęczona, ale uwielbiałam być w ciąży i na szczęście nie miałam żadnych innych komplikacji ani porannych mdłości" – mówi Mangayamma.

Rama i Uma
Rama i Uma (Facebook)

5 września 2019 roku na świat przyszły bliźniaczki: Rama i Uma. Poród odbył się w 38. tygodniu ciąży, przez cesarskie cięcie.

"Na początku było ciężko. Lekarz odradził mi karmienie piersią, bo to ma wpływ na mój organizm, więc korzystałam z banków mleka. Męczyła mnie bezsenność, ale medytacja pomagała" - mówi.

Raja był bardzo wspierającym ojcem, szybko odnalazł się w tej roli. Jednak zaledwie rok później w październiku 2020 roku, zmarł na zawał serca. Miał 84 lata.

"Byłam osamotniona, ale dziewczynki pomogły mi przejść przez mój smutek. Raja spędził tylko 13 miesięcy z bliźniaczkami – mówi Mangayamma. – Na szczęście rodzina mnie wspiera".

Jak dodaje, jest zdeterminowana, by żyć i zobaczyć, jak dziewczynki dorastają. Mimo to wybrała już osobę, która się nimi zajmie, jeśli jej się coś stanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Niesamowite historie:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze