Trwa ładowanie...

Najpiękniejsze imię świata istnieje? Przeprowadzono badanie

Avatar placeholder
20.02.2024 08:31
Najpiękniejsze imię świata. Przeprowadzono badanie
Najpiękniejsze imię świata. Przeprowadzono badanie (Pixabay )

Badacze z Uniwersytetu w Birmingham w Wielkiej Brytanii wyłonili najpiękniejsze imię kobiece na świecie. Jest ono powszechnie używane w wielu krajach. W Polsce również cieszy się ogromną popularnością. Domyślacie się, o jakie imię chodzi i jak wiele razy nadano je w ostatnich latach?

spis treści

1. To imię uznano za najpiękniejsze

Każde imię może być piękne, ponieważ niesie ze sobą historię i emocje dla tych, którzy je nadają i noszą. Brytyjscy naukowcy poszli jednak o krok dalej. Postanowili wybrać najpiękniejsze imiona świata.

Jakie było kryterium wyboru? Naukowcy wykorzystali fonetykę, która bada dźwięki, wzorce i struktury ludzkiego języka i oceniali imiona na podstawie tego, ile emocji wywoływały, gdy były wypowiadane. Ważne było również znaczenie imienia. Badanie przeprowadzono w 2022 roku.

Zobacz film: "Magdalena Cielecka wspomina czasy liceum"
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay )

2. Imię Zofia

Brytyjscy naukowcy z profesorem lingwistyki kognitywnej na czele wytypowali imię żeńskie Sofia/Sophia jako najpiękniejsze imię kobiece na świecie. Swoją decyzję argumentowali idealną wręcz melodyjnością oraz wyjątkowym znaczeniem.

Co ciekawe, imię to - w różnych wariacjach językowych - jest bardzo popularne w 40 krajach świata.

Przypomnijmy, że imię Sophia pochodzi z języka greckiego i oznacza "mądrość". W naszym kraju używa się formy Zofia. Imię to króluje w rankingach najbardziej popularnych imion w Polsce od kilku dobrych lat i robi furorę na polskich porodówkach. Małe Zosie są obecne na placach zabaw oraz w placówkach szkolnych i przedszkolnych. Nie zapowiada się również, by ten trend miał się zmienić.

O tym, że Polacy kochają to imię świadczą dane liczbowe. Ranking opublikowany na rządowej stronie dane.gov.pl jasno pokazuje, iż imię Zofia było najczęściej wybieranym imieniem w 2023 roku.

W ten sposób nazwano aż 4968 małych dziewczynek. Inne popularne imiona w poprzednim roku to: Zuzanna (4800), Laura (4602), Hanna (4565), Maja (4461), Julia (4254), Oliwia (3846) czy Pola (3692). W roku 2022 było podobnie. Imię Zofia również było pierwsze na liście, a ich liczba była równie imponująca - 5714. Niżej znalazła się: Zuzanna (5558), Hanna (5261), Laura (5095), Maja (4979), Julia (4936), Oliwia (4440) czy Alicja (4261).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze