Najmłodsza osoba po mastektomii ma zaledwie 11 lat

Jedenastoletni Lewis Deakin przeszedł mastektomię, czyli amputację piersi. Chłopiec jest najmłodszą na świecie osobą, u której przeprowadzono operację. Jak twierdzi - nie przeszkadza mu dużych rozmiarów blizna na klatce piersiowej - bo chwali się koleżankom, że to po ugryzieniu rekina.

1. Rzadka choroba

Lewis cierpiał z powodu występujących u niego tętniczo-żylnych malformacji naczyniowych (AVM), rzadkiego schorzenia, które powoduje wzrost łagodnych guzów w tętnicach piersi. W ciągu zaledwie dwóch lat przeszedł aż 15 operacji. W przyszłości chłopiec ma nadzieję, że z pomocą przyjdzie mu chirurgia rekonstrukcyjna.

Lewis jest nie tylko pierwszym dzieckiem w Wielkiej Brytanii, które poddało się mastektomii, ale także najmłodszym w historii. Zabieg został przeprowadzony w Szpitalu Dziecięcym w Birmingham. – To był bardzo duży guz i znacznie wystawał z jego piersi. Zahaczał o ubrania – powiedziała Victoria Deakin, mama chłopca. – Kiedy będzie starszy, lekarze będą w stanie zrekonstruować jego pierś – dodała.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

2. Blizna od rekina

Nowotwór zaczął rosnąć dokładnie trzy lata temu. Na początku lekarze nie potrafili zdiagnozować chłopca. Kiedy okazało się, że to AVM, rodzice wraz ze swoim dzieckiem byli w nieustannych podróżach pomiędzy szpitalami, klinikami, salami operacyjnymi i kolejnymi wizytami u specjalistów.

Tuż po operacji chłopiec bardzo wstydził się swojej blizny, ale rodzice podsunęli mu znakomity pomysł – od tej pory mówi wszystkim koleżankom i kolegom, że to ślad po ugryzieniu rekina.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.