Trwa ładowanie...

Metody na zatkany nosek u niemowlaka

Metody na zatkany nosek u niemowlaka
Metody na zatkany nosek u niemowlaka (Kateřina Hartlová, Pixabay)

Wąskie kanały nosowe u niemowlaka stanowią na tyle poważny problem, że przy najmniejszym katarze utrudniają oddychanie. Zatkany nos podczas lekkiego przeziębienia może przemienić się w poważną infekcję uszu lub zatok. Jak radzić sobie z katarem u niemowląt? Jakie są metody na zatkany nos u dziecka?

spis treści

1. Metody na zatkany nos

Niemowlęta oddychają przede wszystkim przez nos. Jeżeli jest on zatkany, może to prowadzić do poważnego problemu. Nos jest bowiem filtrem – usuwa zanieczyszczenia, które znajdują się w powietrzu, a także ogrzewa powietrze i reguluje wilgotność.

Zwykły katar może prowadzić do całkowitej niedrożności nosa. Wszystko przez to, że kanały nosowe u małych dzieci są bardzo wąskie i wystarczy najmniejszy katar podczas przeziębienia, aby je zatkać.

Kiedy niemowlak złapie już lekkie przeziębienie i widzimy, że ma lejącą się wydzielinę w nosie, najprostszym sposobem jest położenie dziecka na brzuchu. Oczywiście robimy to, gdy maluch nie śpi. Wydzielina wówczas wypłynie z nosa sama. Kiedy natomiast dziecko śpi, wydzielina zamiast spływać do gardła, zbiera się w nosie.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Warto wówczas podczas snu dziecka ułożyć jego główkę wyżej niż klatka piersiowa. Ułatwi to spływanie wydzieliny. Możemy w tym celu podłożyć pod materac mały kocyk lub poduszkę. Innym sposobem jest uniesienie nóg łóżeczka, na przykład, ustawiając je na kilku książkach lub kawałkach drewna. Ważne, aby łóżeczko stało stabilnie. Lekkie pochylenie udrożni nos podczas snu.

Jest kilka sposobów na odetkanie nosa niemowlaka
Jest kilka sposobów na odetkanie nosa niemowlaka (123RF)

Kolejnym krokiem jest stałe nawilżenie powietrza w pomieszczeniu. Zbyt suche powietrze zatyka nos i utrudnia oddychanie w okresie przeziębienia. Nawilżać pokój możemy za pomocą specjalnego nawilżacza elektronicznego.

Wystarczy również położyć mokry ręcznik na grzejniku. Efekt będzie podobny. Dobrze jest również mieć w pokoju niemowlaka higrometr – urządzenie do pomiaru wilgotności powietrza.

Na zatkany nos u niemowlaka ważna jest również odpowiednia temperatura pomieszczenia. Optymalnie powinna wynosić około 20°C.

W ciągu dnia należy również często czyścić nos malucha. Niemowlęta jeszcze nie potrafią samodzielnie wydmuchać napływającej wydzieliny. Chcąc im pomóc, możemy skorzystać z aspiratora. To urządzenie, które pozwala wyssać wydzielinę z nosa dziecka. Nie brzmi to zbyt przyjemnie, ale nie sprawia maluchowi żadnego bólu.

Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny i za każdym razem umyć dokładnie urządzenie. Pomocne przy przeziębieniu z katarem są także preparaty wody morskiej w sprayu. Ułatwiają rozpuszczenie gęstej wydzieliny i usunięcie jej z nosa niemowlaka. Podobne działanie ma sól fizjologiczna.

Jak walczyć z przeziębieniem u dziecka?
Jak walczyć z przeziębieniem u dziecka? [10 zdjęć]

Ten przewodnik podpowie ci, w jaki sposób łagodzić objawy przeziębienia u dziecka. Dowiesz się również,

zobacz galerię

Dobroczynne działanie przy przeziębieniu mają inhalacje. Rozpuszczają one wydzielinę w nosie, a także łagodzą kaszel. Inhalator to urządzenie, które przyda się nie tylko w okresie niemowlęcym, ale także później.

Z powodzeniem mogą z niego korzystać także dorośli. Wystarczy tylko zmienić maskę z dziecięcej na większą – dla osób dorosłych. Do inhalatora można wlać sól fizjologiczną lub inne krople, które zleci lekarz pediatra. Na podrażniony i suchy nosek pomoże maść majerankowa.

Musisz to wiedzieć

2. Skutki niedrożności nosa u niemowląt

Zatkany nos u niemowlaka może być naprawdę bardzo dokuczliwy. Katar, choć nam – dorosłym – wydaje się objawem lekkiego przeziębienia, u niemowląt może wywoływać wiele negatywnych przyczyn. Maluch gorzej śpi, jest rozdrażniony, podczas karmienia przerywa ssanie, aby nabrać powietrze ustami. Katar może być u bardzo małych dzieci przyczyną zapalenia zatok lub zapalenia ucha. Dlatego jest tak ważne, aby działać już przy pierwszych objawach.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Zatkany nos u noworodka - przyczyny i leczenie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze