Trwa ładowanie...

Metoda "na dziecko". Ktoś próbował oszukać Agatę Młynarską

Avatar placeholder
04.08.2023 08:50
Nowa metoda oszustwa "na dziecko". Nie daj się nabrać
Nowa metoda oszustwa "na dziecko". Nie daj się nabrać (East News / Pixabay)

"Mamo, napisz do mnie teraz na Whats App. Nowy numer:…" - taką wiadomość otrzymała niedawno Agata Młynarska, która pokazała screen z smsem na swoim koncie na Instagramie. Okazuje się, że to nowe oszustwo "na dziecko".

spis treści

1. Mamo, napisz do mnie teraz

Agata Młynarska, znana polska prezenterka i dziennikarka, na swoim koncie na Instagramie zwróciła uwagę na dziwną wiadomość, którą ostatnio dostała rzekomo od jednego ze swoich dzieci.

"Czy dostaliście kiedyś smsa o takiej treści? Żadne z moich dzieci nie zmieniło numeru telefonu. Wrzućcie informację o tym, czy się spotkaliście się z czymś takim i czym to może skutkować? Czy to już teraz metoda nie na 'babcię' tylko na 'mamę'?" - zapytała pod zdjęciem.

Zobacz film: "Oddychaj czysto - webcast z dr hab. n. med. Wojciechem Feleszko"

Wpis dziennikarki skomentowało ponad trzysta osób. Część internautów potwierdza, że również otrzymała podobne wiadomości.

"Nie tak dawno moja mama prawie by się nabrała, bo dostała informację, jakoby stłukł mi się telefon i proszę, aby zadzwoniła na mój nowy numer. Szczęście, że akurat w pobliżu była siostra, która od razu zorientowała się, ze coś tu nie pasuje. Niby człowiek jest uważny, a i tak chwila nieuwagi i można się nabrać" - napisała jedna z obserwatorek Młynarskiej.

2. Oszustwo na dziecko

Faktycznie, takie smsy są formą oszustwa i próbą wyłudzenia. W środę 2 sierpnia Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) wydała ostrzeżenie m.in. przed działaniami przestępców podszywających się w ten sposób pod członków rodziny. W smsie może pojawić się informacja, że dziecko rzekomo stłukło telefon i próbuje się kontaktować z komunikatora Whats App.

"W przesłanej wiadomości SMS pojawia się informacja o zmianie numeru telefonu oraz prośba o kontakt poprzez komunikator WhatsApp. Jeśli odbiorca wiadomości kontaktuje się z oszustami, spotyka się z próbą wyłudzenia pieniędzy, na przykład pod pretekstem awarii i konieczności zakupu nowego telefonu" - przekazała NASK.

Zgromadzone w ten sposób środki trafiają na konto oszustów.

Metodę tę potocznie nazywa się "na dziecko". Eksperci od bezpieczeństwa podkreślają, że po otrzymaniu takiej wiadomości należy zweryfikować tożsamość bliskiej nam osoby i po prostu skontaktować się z nią na numer, którego używała do tej pory.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze