Trwa ładowanie...

Maska karnawałowa – szablon i wykonanie

 Agnieszka Gotówka
30.01.2023 09:24
Maska karnawałowa – szablon i wykonanie
Maska karnawałowa – szablon i wykonanie (https://stock.adobe.com/)

Maska karnawałowa, szablon której nie jest trudny do zrobienia, to podstawowy element dziecięcego przebrania. Jej wykonanie nie jest trudne, a może dać sporo dobrej zabawy.

spis treści

1. Maska karnawałowa – szablon. Jak go zrobić?

Dawniej każdy robił ją samodzielnie w domu. Dziś mamy co prawda alternatywę w postaci gotowych masek, jednak mimo to coraz więcej osób decyduje się zrobić je samodzielnie. Zwłaszcza, że nie jest to zbyt trudne. Daje też mnóstwo satysfakcji.

Malowanie twarzy z dzieckiem
Malowanie twarzy z dzieckiem

„Malujemy świat. Podręcznik do nauki malowania twarzy krok po kroku. Zwierzęta” to książka autorstwa

przeczytaj artykuł

2. Trwa karnawał! Maska karnawałowa – szablon. Co potrzeba?

Zobacz film: "Jakie umiejętności powinno posiadać dziecko, które idzie do przedszkola?"

W pierwszej kolejności przygotujmy kartkę z bloku technicznego. W zależności od tego, jaki wzór chcemy osiągnąć, kartka może być biała lub kolorowa. Dla przykładu: jeśli robimy maskę pszczółki, łatwiej będzie, jeśli wykorzystamy żółty papier.

Będziemy też potrzebować gumki lub wstążeczki (najlepiej dwóch, by można je było zawiązać z tyłu głowy).

3. Maska karnawałowa – szablon do druku

Możemy też poszukać gotowego szablonu do druku, jednak warto potraktować go jedynie jako inspirację. Dostosujmy bowiem rozmiar maski do głowy dziecka. Nie powinna być ona ani za mała, ani za duża. Za punkt orientacyjny najlepiej wybrać otwory na oczy (muszą znajdować się w odpowiednim miejscu).

Z kolei do pokolorowania maski można użyć kredek, pisaków lub farb. Do jej ozdoby nada się też brokat, różnego rodzaju naklejki, piórka oraz skrawki materiału, np. koronki.

Pamiętajmy też, że nie każde dziecko lubi tradycyjne maski. Alternatywą są opaski z ilustracją, np. kotka lub innego zwierzęcia, za które dziecko będzie przebrane. Możemy również pomalować buźkę dziecka specjalnymi pisakami do malowania twarzy, a jeśli potrzebujemy też uszy, założyć odpowiednią opaskę, np. czułki biedronki lub pszczółki.

Maska karnawałowa dla chłopca (szablon - kotek)

Maska karnawałowa dla chłopca (szablon - kotek)

Warto też przygotować maskę... dla siebie! Jeśli nie wybieracie się na bal karnawałowy, zróbcie imprezę w domu. Opracujcie zaproszenia (jeśli np. macie możliwość zaproszenia kolegów, koleżanek lub sąsiadów), możecie też ozdobić dom balonami i serpentynami. Przebrania są wskazane, ale nie obowiązkowe (same maski też dobrze się sprawdzą). Włączcie ulubioną muzykę i dobrze się bawcie.

Mój syn chce być Elsą. Czy pozwalać chłopcom na dziewczęce przebrania?
Mój syn chce być Elsą. Czy pozwalać chłopcom na dziewczęce przebrania?

Dziewczyny mogą wszystko: chodzą w spodniach, grają w piłkę, a na dziecięcych balach pojawiają się w

przeczytaj artykuł

4. Maska karnawałowa dla dzieci. Szablon to nie wszystko!

Sama maska jednak nie wystarczy! Potrzeba też stroju, który również możemy wykonać samodzielnie.

Łatwy do zrobienia jest strój księżniczki, czarownicy, pirata, biedronki, pszczółki, pieska czy kotka. Warto użyć swojej wyobraźni i samemu przygotować przebranie na bal karnawałowy. Jeśli boimy się, że coś nam nie wyjdzie, spokojnie – nasze dziecko i tak będzie nam wdzięczne za trud włożony w zrobienie stroju.

Możecie też zrobić przebranie razem. W ten sposób nie tylko spędzicie czas z dzieckiem, ale też pokażemy mu, że nie wszystko trzeba kupić i że ubrania po przerobieniu mogą zyskać drugie życie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze