Trwa ładowanie...

Maść cholesterolowa. Właściwości, zastosowanie i przeciwskazania

 Ewa Rosiecka
04.09.2022 23:47
Maść cholesterolową można stosować m.in. na oparzenia i uszkodzenia skóry
Maść cholesterolową można stosować m.in. na oparzenia i uszkodzenia skóry (Adobe Stock)

Maść cholesterolowa to bezpieczny preparat nawilżający, który cieszy się stale rosnącą popularnością. Sprawdza się w przypadku różnych problemów skórnych. Preparat ten, występujący w formie jednorodnej masy, świetnie chroni także przed działaniem czynników zewnętrznych, nie wywołując podrażnień i alergii. Czym jest maść cholesterolowa? Jakie ma właściwości? Jakie jest zastosowanie maści cholesterolowej? Czy możemy ją stosować u dzieci?

spis treści

1. Co to jest maść cholesterolowa?

Maść cholesterolowa jest produktem farmaceutycznym, często stosowanym jako składnik wielu leków oraz preparatów kosmetycznych. Nie jest to jednak jedyna możliwość zastosowania jej. Może być używana także samodzielnie w formie nieprzetworzonej.

W składzie maści cholesterolowej znajduje się jedynie kilka składników: parafina stała, parafina ciekła, cholesterol i biała wazelina.

Zobacz film: "Dlaczeg dzieci tak często chorują?"

Chętnie wykorzystywana jako składnik różnych preparatów, ponieważ wykazuje cenne właściwości zdrowotne. Występuje jako biała, jednorodna, nieco przezroczysta masa.

Maść cholesterolowa znana jest głównie z działania natłuszczającego - powleka skórę warstwą zabezpieczającą przed różnego rodzaju szkodliwymi czynnikami. Wykazuje także zdolność do emulgowania dużych ilości wody oraz roztworów składników leczniczych.

Maść cholesterolowa to produkt bezpieczny, który nie powoduje podrażnień ani zmian alergicznych, może być bez przeszkód stosowana u dzieci. Wskazana jest także przy braku tolerancji dla innych preparatów leczniczych.

Maść cynkowa idealna na choroby skóry
Maść cynkowa idealna na choroby skóry

Pojedyncze krostki nie wymagają często intensywnych zabiegów. Czasem wystarczy prosta pielęgnacja i

przeczytaj artykuł

2. Jakie są właściwości i zastosowanie maści cholesterolowej?

Maść cholesterolowa działa nawilżająco, zmiękczająco i natłuszczająco. Świetnie sprawdzi się w przypadku:

Ponadto maść cholesterolowa delikatnie regeneruje i odbudowuje uszkodzony naskórek. Świetnie sprawdzi się w przypadku wrażliwej skóry dziecięcej.

Maść cholesterolowa to doskonały składnik do tworzenia mikstur z witaminami lub antybiotykami. Maść ta zabezpiecza nas przed szkodliwym działaniem wiatru, mrozu i słońca.

3. Czy są jakieś przeciwskazania do stosowania maści cholesterolowej?

Nie istnieją właściwie żadne przeciwskazania do stosowania tej maści, poza uczuleniem na jakikolwiek składnik preparatu.

Warto pamiętać, że maść ta jest produktem leczniczym, dlatego też powinniśmy trzymać ją w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Maść cholesterolowa jest przeznaczona do stosowania zewnętrznego, a przechowywać ją powinniśmy w zacienionym i suchym miejscu.

Powinniśmy unikać kontaktu maści cholesterolowej z oczami, a w razie potrzeby, przemyć je dużą ilością wody lub w poważniejszych przypadkach skontaktować się z lekarzem okulistą. Nie powinniśmy także jej spożywać.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze