Mamo, ja sam! – jak zabawy pomagają rozwijać samodzielność dziecka?

Dziecko przychodzi na świat bezbronne, ale z każdym dniem nabywa nowych umiejętności i uczy się świata. W ten sposób dąży do samodzielności.

W przypadku każdego malucha przychodzi taki moment, w którym chce wszystkiego sam spróbować. Najczęściej słyszanym przez rodziców słowem jest wówczas „sam”. Mały człowiek chce wszystkimi zmysłami poznać otaczający go świat. Należy mu w tym pomóc. Jak to zrobić?

Polecane wideo:

Najlepszym sposobem na dodanie dziecku odwagi i nauczenie go samodzielności jest zabawa.  Maluszek nabywa wówczas wielu umiejętności. Może być przy tym aktywny fizycznie, co również jest niezwykle ważne. Niemowlęta bowiem muszą wiele ćwiczyć, by móc ostatecznie usiąść, raczkować i wreszcie – postawić pierwszy krok.

Bardzo pomocne w nauce samodzielności są odpowiednio dobrane zabawki. Muszą być one nie tylko zaprojektowane z myślą o niemowlętach, ale też praktyczne i bezpieczne.

W ostatnim czasie niezwykle popularne są maty edukacyjne. Dają one małemu człowiekowi doskonałą przestrzeń do rozwoju, zwłaszcza ruchowego. Dawniej teren taki wyznaczany był przez koc, jaki nasi rodzice czy dziadkowie kładli na dywanie. Porozkładane dookoła zabawki miały za zadanie zachęcić dziecko do odwracania się w ich kierunku, wyciągania rączek i podejmowania prób raczkowania. Producenci zabawek ulepszyli tę koncepcję. Stworzyli maty, które są pełne kolorów i dźwięków. Mały człowiek z przyjemnością spędza na nich czas.

Warto kupić taką, która będzie mogła sprostać wymaganiom dziecka na każdym etapie jego rozwoju.

Godną uwagi propozycją jest mata, która rośnie razem z dzieckiem. W pozycji leżącej może bawić się ono ośmioma wiszącymi zabawkami, wydającymi delikatne dźwięki (klekotanie, brzęczenie, grzechotanie). Mały człowiek z przyjemnością będzie po nie sięgać, doskonaląc umiejętność chwytania.

Zabawę urozmaicą również kolorowe światełka oraz kierownica z lusterkiem i klaksonem. Zachęcą one niemowlę do leżenia na brzuszku, co jest niezwykle ważnym ćwiczeniem. Maluch wzmacnia wtedy mięśnie karku, co pomaga w podnoszeniu główki.

Warto mieć na uwadze, że ruch i jego kolejne sekwencje mają kolosalny wpływ nie tylko na aktywność fizyczną, ale i intelektualną dziecka. Pomagają one niemowlęciu ustalić granice własnego ciała.

Samodzielna zabawa dziecka

By dziecko mogło się prawidłowo rozwijać, warto pozwolić mu na… nudę. Rodzice nie muszą, a wręcz nie powinni, nieustannie organizować maluchowi czasu. Podawanie zabawek, wkładanie do rączki grzechotek – te błędy najczęściej popełniamy. A przecież jeśli będą one znajdowały się na odpowiedniej wysokości lub w pobliżu dziecka, ono samo z powodzeniem po nie sięgnie. Z pewnością wypracowany na tym polu sukces będzie godny pochwały.

Z dzieckiem warto również rozmawiać. Choć na pełny dialog ze swoją pociechą przyjdzie nam jeszcze poczekać, ono już wcześnie wiele rozumie i zdobywa kompetencje językowe. Ważne jest, by od samego początku mówić do dziecka w sposób prawidłowy, nie używając zdrobnień. Tempo mowy powinno być normalne (do 200 słów na minutę). Mówiąc, należy patrzeć na malucha, uśmiechać się.

Warto wierzyć w dziecko. Pozwalać mu na samodzielność, która najpełniej odzwierciedla się w swobodnej zabawie. Nasza pociecha w ten właśnie sposób uczy się świata i nabywa nowych umiejętności. Trzeba pamiętać, że to inwestycja w przyszłość dziecka.

Agnieszka Gotówka, 6 miesięcy temu

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Samolot

~MamaLeona • ostatni post 3 dni temu

1

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 3 tygodnie temu

4
Artykuły Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu
Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Rozwój motoryczny niemowlęcia

Rozwój motoryczny niemowlęcia

W pierwszym roku życia dziecko bardzo intensywnie się rozwija. Wzrost zwiększa się o 50%, a waga podwaja po około trzech-czterech miesiącach życia

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Mowa niemowlęcia

Mowa niemowlęcia

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia przebiega najdynamiczniej - różnica między rocznym brzdącem a noworodkiem jest ogromna. Zmiany dotyczą każdej sfery rozwoju - motorycznej, psychicznej i społecznej.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Umiejętności rocznego dziecka

Umiejętności rocznego dziecka

Roczne dziecko zwykle dużo rozumie, ale samo używa na ogół najwyżej kilku słów. Potrafi bawić się samodzielnie, lecz pięć minut to jego rekord.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Jak zachęcić dziecko do zabaw ruchowych?

Jak zachęcić dziecko do zabaw ruchowych?

, to jest prawdziwym krokiem milowym w jego rozwoju. Kolejne miesiące przynoszą jeszcze więcej tego rodzaju umiejętności, aż nadchodzi moment w którym niemowlę (...) wpływ na pozytywny rozwój mózgu. Zabawa na podłodze Kiedy...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Autyzm u niemowląt

. Na autyzm statystycznie częściej chorują chłopcy niż dziewczynki. Niestety, do dzisiaj nie znaleziono jednoznacznej i pewnej przyczyny rozwoju zaburzeń (...) . Jakie sygnały mogą świadczyć o autyzmie u niemowlęcia?...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Niemowlę się poci

może w domu jest zbyt gorąco i duszno, bo akurat nastał sezon grzewczy? Nie panikuj. Obfita potliwość ciała niemowlęcia nie musi od razu oznaczać poważnej (...) . Gdy maluszek jest pod okiem lekarza, otrzymuje przez okres karmienia piersią...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Porażenie mózgowe niemowląt

, lecz niepostępujące uszkodzenie mózgu na różnym etapie rozwoju w życiu prenatalnym lub krótko po urodzeniu. Jednakże nie jest łatwo rozpoznać na samym początku (...) , czy na poszczególnych etapach rozwoju dziecko rozwija...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Wielosensoryczność kluczem do optymalnego rozwoju mózgu

Wielosensoryczność kluczem do optymalnego rozwoju mózgu

potrzebuje stymulacji wszystkich pięciu zmysłów - na takim samym poziomie. Umożliwia ona osiągnięcie kolejnych etapów rozwoju poznawczego, fizycznego (...) i emocjonalnego. Ważne jest, aby w codziennej pielęgnacji i opiece nad dzieckiem...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Dlaczego już niemowlęta powinny tańczyć?

Dlaczego już niemowlęta powinny tańczyć?

to ruch, a ten ma niebagatelne znaczenie w rozwoju małego człowieka. Pozwala nie tylko wyrazić swoje emocje i uczucia, ale też wspiera nabywanie kolejnych (...) można zauważyć już u niemowlęcia. Dziecko, które stoi...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Główka niemowlaka

Podczas gdy główka noworodka bywa zniekształcona przeciskaniem się przez kanał rodny, główka niemowlaka jest już symetryczna. Nadal na główce pozostaje miękkie ciemiączko, które twardnieje dopiero około 10.-18. miesiąca życia. Jest to konieczne, bo mózg...