Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Majtki po porodzie

Avatar placeholder
02.10.2020 10:58
Majtki po porodzie
Majtki po porodzie

Po porodzie naturalnym, podobnie jak po cięciu cesarskim, niezwykle istotna staje się higiena okolic intymnych. Szczególnie ważna jest też bielizna poporodowa, która powinna zapewniać kobiecie komfort oraz dostęp powietrza do miejsc intymnych. Majtki po porodzie muszą przepuszczać powietrze, gdyż wietrzenie krocza sprzyja gojeniu się jego nacięcia oraz zmniejsza prawdopodobieństwo połogowych infekcji bakteryjnych. Odchody połogowe są dobrą pożywką dla bakterii, dlatego też każda kobieta po porodzie powinna przestrzegać zasad higieny krocza.

spis treści

1. Higiena po porodzie

Zarówno po porodzie, jak też po cięciu cesarskim należy przestrzegać pewnych zasad higieny. Zasady higieny po porodzieto między innymi:

  • Częste podmywanie okolic intymnych w połogu - po każdej wizycie w toalecie. Częsta wymiana podpasek.
  • Do podmywania najlepiej używać szarego mydła. Można też stosować dotychczasowy płyn do higieny intymnej. W celu dezynfekcji rany krocza poleca się roztwór Tantum Rosa (do kupienia w aptece).
  • Używanie ręcznika papierowego do osuszania okolic intymnych, ewentualnie strumienia powietrza z suszarki.
  • Wietrzenie krocza - jeśli to możliwe, leżenie ze zgiętymi nogami bez bielizny, jedynie z podkładem poporodowym.
  • Przez pierwsze doby połogu używanie bawełnianych podkładów poporodowych zamiast podpasek. Zakaz stosowania tamponów przez cały okres połogu.
  • Zastąpienie kąpieli w wannie prysznicem.
  • Nieużywanie gąbek ani myjek do okolic intymnych, gdyż są one siedliskiem bakterii.
Zobacz film: "Jakie są przyczyny przedwczesnego porodu?"

Do zasad higieny po porodzie należy zaliczyć dobór odpowiedniej, poporodowej bielizny, odpowiedniej dla kobiety w połogu.

2. Bielizna po porodzie

Wraz z wyprawką dla dziecka kobieta kompletuje również rzeczy potrzebne dla niej samej. Są to między innymi: koszula do karmienia piersią, podkłady poporodowe lub inne środki higieniczne. W wyprawce dla przyszłej mamy powinna się znaleźć odpowiednia bielizna. W związku z krwawieniem w okresie połogu, czyli odchodami połogowymi, kobieta powinna zaopatrzyć się w odpowiednią ilość majtek poporodowych.

Majtki po porodzie muszą być przede wszystkim przewiewne. Najlepsze są majtki bawełniane, niezbyt wycięte i z przedłużonym stanem. Takie majtki idealnie podtrzymują dużą podpaskę lub podkład poporodowy, są wygodne. Bawełna jest naturalnym materiałem przepuszczającym powietrze, co jest niezwykle istotne dla gojącego się krocza. Przedłużony stan majtek (majtki sięgające pępka) sprawdza się również u kobiet po cięciu cesarskim, gdyż nie narusza rany pooperacyjnej.

W pierwszych dniach po porodzie lub cesarce zaleca się stosowanie tzw. majtek siateczkowych. Są to majtki poporodowe, wielorazowe, bardzo przewiewne, gdyż wykonane z cieniutkiej bawełnianej siateczki. Można je zakupić w aptece. Nie poleca się majtek tzw. fizelinowych - one również nazywają się majtkami poporodowymi, są jednorazowe, jednak wykonane z nieprzepuszczającego powietrza materiału nie nadają się w okresie połogu.

Majtki po porodzie są niezbędnym elementem wyprawki młodej mamy. Wspierają one utrzymywanie higieny w połogu, pozwalają na dostęp powietrza do miejsc intymnych i tym samym umożliwiają gojenie się rany krocza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze