Trwa ładowanie...

Leki, których nie należy podawać dziecku

Avatar placeholder
20.11.2021 21:18
Leki, których nie należy podawać dziecku
Leki, których nie należy podawać dziecku (123RF)

Ból gardła, kaszel lub katar - gdy dziecko dopadnie przeziębienie, odruchowo sięgamy do domowej apteczki, by podać mu lek. To zrozumiałe – chcemy pomóc. Czasem jednak zastosowanie leku może przynieść zgoła odmienne od zamierzonych skutki. Nie wszystkie medykamenty nadają się dla dzieci. Czego nie wolno im podawać?

spis treści

1. Aspiryna

Wszystkie preparaty zawerające niepożądany składnik aktywny - kwas acetylosalicylowy - nie nadają się dla najmłodszych. Nie podajemy ich dzieciom do 16. roku życia. To ze względu na niebezpieczne możliwe skutki – zespół Reye'a, który często kończy się śmiercią.

2. Paracetamol

Chociaż paracetamol uważany jest za bezpieczny lek dla dzieci, groźne może być jego przedawkowanie. Tymczasem wielu rodziców podaje go w sposób nieprawidłowy.

Warto pamiętać, że substancja o nazwie paracetamol, znajduje się w wielu lekach, dlatego też nie należy łączyć ze sobą kilku i zawsze dokładnie czytać skład. Jeśli gorączka i stan zapalny, które leczymy paracetamolem, nie przechodzą po 3-4 dniach, a dziecko nadal źle się czuje, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

3. Leki na nudności i wymioty

Zobacz film: "Jak wzmocnić odporność u dzieci?"

Wymioty u małego dziecka są niebezpieczne, ponieważ mogą prowadzić do odwodnienia organizmu. Nie należy jednak podawać leków na tę dolegliwość na własną rękę. Mogą być przyczyną poważnych komplikacji i wywołać niepożądane skutki. Jeśli dziecko ma nudności lub wymiotuje, należy natychmiast udać się do przychodni lub szpitala.

4. Leki na przeziębienie

Po pierwsze – takie leki przeznaczone są głównie dla osób dorosłych. Zawierają odpowiednie dawki substancji czynnych, ale dopasowane do organizmu dorosłego.

Po drugie – składnikami aktywnymi najczęściej są ibuprofen i paracetamol, które działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. W dużych dawkach mogą prowadzić do poważnych skutków ubocznych: bólu brzucha, senności, drgawek, podwyższonego tętna, wysypki.

Do walki z infekcją często wykorzystujemy środki z apteki. Zanim jednak podamy dziecku substancje sztuczne, warto wspomagać się metodami naturalnymi. Dobry będzie syrop z cebuli, czosnek, herbata z imbirem.

5. Leki przepisane innej osobie

Jakiś czas temu chorowało starsze dziecko i masz w domu jeszcze kilka dawek leku, który przyjmowało? W żadnym wypadku nie podawaj go młodszemu. To kolejny częsty błąd popełniany przez rodziców.

A może posiadasz niewykorzystaną receptę? Zrezygnuj z jej wykupywania. Dziecku, szczególnie małemu, można podawać tylko te leki, które zostały dopasowane do konkretnego przypadku pacjenta.

6. Leki wymagające żucia i ssania

W aptekach można kupić witaminy w formie żelków. Są one przeznaczone dla starszych dzieci, które potrafią już żuć. Pod żadnym pozorem nie podawaj ich dwulatkowi i młodyszym dzieciom.

Minusem żelków jest również skład - często zawierają dużą dawkę niepotrzebnego cukru. Tabletki do ssania nadają się dla dzieci powyżej 5. roku życia.

7. Leki przeterminowane

Każdy lek ma swój termin przydatności do spożycia. Im bardziej naturalny środek, tym krótszy czas na spożycie. Jeśli podczas choroby dziecko nie zużyje całego leku, wyrzuć go, gdy tylko skończy się ważność. Przeterminowany może przynieść więcej szkody niż pożytku. Podanie takiego preparatu wywołuje zatrucia, wymioty, bóle brzucha.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze