Trwa ładowanie...

Przyszyli jej "obróconą" nogę. Tak dziś żyje 12-latka

 Ewa Rosiecka
14.03.2023 14:29
Odważna 12-letnia dziewczyna, której lekarze przyszyli jej nogę do tyłu, po zdiagnozowaniu raka kości zaczyna biegać z nową protezą
Odważna 12-letnia dziewczyna, której lekarze przyszyli jej nogę do tyłu, po zdiagnozowaniu raka kości zaczyna biegać z nową protezą (Instagram)

12-letnia Amelia, której kilka lat temu amputowano część kości, odzyskała sprawność, dzięki nowej sportowej protezie. Dziewczyna spełnia marzenia o tańcu, aktorstwie i bieganiu.

spis treści

1. Diagnoza: nowotwór kości

Walka dziewczynki rozpoczęła się w sierpniu 2017 roku, gdy zdiagnozowano u niej kostniakomięsaka. To najczęściej występujący nowotwór kości. W ramach leczenia lekarze musieli amputować kolano i część nogi, po czym przymocowali stopę i stawy obrócone o 180 stopni, aby stworzyć nowe kolano.

Operacja ta przeprowadzana jest u dzieci cierpiących na raka kości zlokalizowanego wokół stawów kolanowych. Staw skokowy i stopa działają wtedy jak staw kolanowy, dzięki czemu można zamontować małemu pacjentowi znacznie bardziej funkcjonalną protezę.

Amelia
Amelia (Facebook / The Pride of Britain Awards)

2. Proteza, dzięki której dziewczynka może spełniać marzenia

W styczniu 2022 roku założono dziewczynce protezę, dzięki której mogła po raz pierwszy pobiec. Amelia nie obawiała się operacji. Oglądała na YouTube film dziewczyny, która przeszła tę samą procedurę i została tancerką. To ją zainspirowało. Powiedziała, że chce być taka jak ona.

- Musieliśmy poczekać, aż podrośnie na tyle, aby można było protezę założyć. Zanim zachorowała na raka, zawsze startowała w zawodach lekkoatletycznych. Nowa proteza zmieniła jej życie. Uwielbia wspinaczkę skałkową, bieganie, strzelanie z łuku, nic jej nie powstrzyma. Zeszłego lata pojechała na Amp Camp na Teneryfie, który jest wakacyjnym obozem fitness dla dzieci po amputacji i bardzo jej się tam podobało - mówią jej rodzice w rozmowie z "The Sun".

To nie koniec długiej listy zainteresowań dziewczyny.

Zobacz film: "Amelia"

- Gra również w teatrze muzycznym ze swoją grupą The Wings Family, a proteza dała jej o wiele więcej pewności siebie, aby wejść na scenę. Ostatnio tańczyła w przedstawieniu Piotruś Pan i niesamowicie było ją tam zobaczyć - mówią rodzice i dodają:

Amelia
Amelia (Facebook)

- Projekt oglądała inna mała dziewczynka, która również miała protezę nogi. Powiedziała nam później, że Amelia tak ją zainspirowała, że postanowiła dołączyć do grupy teatralnej.

Ewa Rosiecka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze