Trwa ładowanie...

Lekarze przeciwni homeopatii

Nie ma dowodów na to, że produkty homeopatyczne są skuteczne, dlatego na opakowaniu powinna znaleźć się taka informacja, po to, by ostrzec pacjentów - twierdzi Naczelna Rada Lekarska. Homeopaci są oburzeni. - Ta nagonka trwa wiele lat - mówią.

Zobacz film: "Leczenie chrapania"

 

1. Medycy piszą list do ministra

Lekarze wysłali pismo do ministerstwa zdrowia z prośbą o dyskusje i zajęcie stanowiska w sprawie produktów homeopatycznych. List trafił również do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"W mojej ocenie polscy konsumenci i pacjenci zasługują na ochronę przed wprowadzającymi w błąd praktykami, które nie wskazują na fakt, że produkty homeopatyczne nie posiadają naukowych dowodów potwierdzających ich skuteczność, a twierdzenia o ich skuteczności opierają się na powstałych w XVIII wieku teoriach, nieznajdujących uznania zdecydowanej większości środowisk naukowych" - to fragment listu, który Maciej Hamankiewicz, prezes NRL, wysłał do ministra zdrowia.

Lekarze zwracają uwagę, że 15 listopada 2016 roku Federalna Komisja Handlu Stanów Zjednoczonych zdecydowała, by producenci środków homeopatycznych zamieszczali na opakowaniach oświadczenia o braku dowodów potwierdzających skuteczność terapeutyczną tych produktów lub informacje o wiarygodnych źródłach potwierdzających skuteczność. Polscy medycy uważają, że takie działania są także potrzebne w Polsce.

2. Świat łyka homeopaty

Przeczytaj koniecznie

Badania CBOS wykazały, że w Polsce homeopatia jest popularna. 56 proc. Polaków uważa, że to skuteczna metoda leczenia, 80 proc. słyszało o tej metodzie, natomiast 77 proc. ufa lekarzom, którzy leczą preparatami homeopatycznymi.

Leki te stosują zarówno dorośli, jak i dzieci.

  • Mój synek był leczony na gradówkę. Córka brała preparat na wzmocnienie odporności. Nie widziałam negatywnych skutków ubocznych. Inne leki nie pomagały, zdecydowałam się więc na homeopatię. Nie żałuję - mówi Magda, mama Jaśka i Ewy.

Homeopatia prężnie rozwija się w Europie Zachodniej. Konsultacje homeopatyczne są udzielane w pięciu wiedeńskich szpitalach. W Belgii leki homeopatyczne są ordynowane głównie przez lekarzy rodzinnych. W Hiszpanii wiele uniwersytetów oferuje kursy homeopatyczne dla lekarzy. Z kolei w Niemczech, 3/4 lekarzy stosuje alternatywne formy leczenia.

3. Spór trwa

9 sposobów na nakłonienie dziecka do przyjęcia lekarstwa
9 sposobów na nakłonienie dziecka do przyjęcia lekarstwa [10 zdjęć]

Bardzo często zdarza się, że rodzice mają duży problem z podaniem dziecku lekarstwa. Wiele razy stanowi...

zobacz galerię

Leczenie takimi metodami wzbudza wiele emocji i kontrowersji. Dzieli też środowisko medyczne.

Dr Marek Twardowski, lekarz rodzinny, uważa, że homeopatia niewiele ma wspólnego z medycyną.

- Zdaję sobie sprawę, że chorzy próbują różnych metod, bo chcą być  zdrowi, ale powinni być czujni i ostrożni. Homeopatia nie jest odpowiedzialną medycyną – zaznacza.

Paweł Trzciński, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego: - Jeśli osoby decydujące w państwie uznają, że produkty powinny być oznakowane, to dostosujemy się do prawa. Wiele specyfików traktowanych jest jak leki. Naukowcy powinni udowodnić skuteczność działania leków homeopatycznych.

Polskie Stowarzyszenie Homeopatów Lekarzy i Farmaceutów J.Łozowskiego jest zaniepokojone stanowiskiem Naczelnej Rady Lekarskiej.  ‪"Nieprawdziwe jest twierdzenie, że brak jest dowodów na skuteczność tego typu terapii, wręcz przeciwnie‪.‬ Raport sporządzony przez Szwajcarską Agencję Oceny Technologii Medycznych wykazał w sposób jednoznaczny, że homeopatia jest jedną ze  skutecznych metod leczenia" - informują w oświadczeniu prawnicy stowarzyszenia.

 

‏Uważają, że ewentualne propozycje legislacyjne w tej sprawie powinny pojawić się w pierwszej kolejności na poziomie europejskim.

"W opinii Stowarzyszenia, inicjatywa Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, mająca na celu wprowadzenie zmian w zakresie oznaczeń leków homeopatycznych, jest jedynie tematem zastępczym dla problemów, z którymi aktualnie mierzy się środowisko lekarskie" - czytamy w dokumencie.

 

  • Nie kończy się nagonka na homeopatów i zalew niewiarygodnych i nieprawdziwych informacji. Homeopatia to skuteczna, tania i wiarygodna metoda - mówi jeden z lekarzy (nie chce ujawniać nazwiska), który stosuje niekonwencjonalne metody terapii.

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.