Trwa ładowanie...

Lekarka odesłała 4-latka do domu. Skończyło się tragicznie

Chłopiec zmarł z powodu zapalenia mięśnia sercowego
Chłopiec zmarł z powodu zapalenia mięśnia sercowego (Facebook)

Rodzice 4-letniego chłopca są pogrążeni w żałobie. Dziecko nagle zmarło, choć kilka godzin wcześniej było badane przez lekarza. Eksperci jednak twierdzą, że w tym przypadku trudno było przewidzieć tragedię, która się wydarzy.

1. Lekarka odesłała chłopca do domu

Ta historia wstrząsnęła Wielką Brytanią. 4-letni George Thomas Spencer był bliźniakiem jednojajowym. Wiadomo było, że choruje na podgłośniowe zapalenie krtani. To jednak nie była choroba, która zagrażała jego życiu.

Dramat zaczął się w momencie, gdy nauczycielka zauważyła, że kiedy chłopiec oddycha, słychać u niego chrypkę. Wezwała rodziców. Mama także dostrzegła problemy z oddychaniem. Niedługo później dziecko pojechało z tatą do lekarza rodzinnego.

Lekarka znała problemy zdrowotne George'a. Zbadała tętno, temperaturę i nasycenie tlenem, ale wszystkie parametry były w normie. W dodatku chłopiec był rozmowny i skory do żartów. Dlatego też odesłała go do domu.

2. Rodzice uważają, że lekarka popełniła błąd

Wszystko się zmieniło wieczorem. Rodzice zauważyli, że dziecko ma sine usta. Wezwali pogotowie. Ratownicy medyczni użyli defibrylatora, aby przywrócić akcję serca. Potem zabrali go do szpitala. Niestety, chłopca nie udało się uratować.

Sprawa trafiła do sądu. Rodzice uważali, że lekarka rodzinna popełniła błąd. Sekcja zwłok jednak wykazała, że George zmarł z powodu zapalenia mięśnia sercowego. Eksperci twierdzą, że to było niezwykle trudne do zdiagnozowania.

/- Z tego, co mówili mi rodzice, to chłopiec nie wykazywał żadnych oznak niewydolności serca. Nic nie wskazywało, że jego życie jest zagrożone. Nawet gdyby trafił do szpitala, to byłoby niezwykle trudno zdiagnozować chorobę, zwłaszczazwłaszcza że zmagał się z podgłośniowym zapaleniem krtani - mówi ekspert pediatryczny dr Peter Fitzmaurice.

Po sekcji zwłok uznano, że zapalenie mięśnia sercowego prawdopodobnie było spowodowane infekcją. Dr Fitzmaurice jednak nie jest w stanie powiedzieć z pełnym przekonaniem, że także podgłośniowe zapalenie krtani przyczyniło się do śmierci.

3. Jak rozpoznać zapalenie mięśnia sercowego u dzieci?

Zapalenie mięśnia sercowego (ang. myocarditis, ZMS) to proces zapalny, o różnej etiologii, obejmujący mięsień serca, który może doprowadzić do zniszczenia części mięśnia i, w efekcie, do zaburzenia jego funkcji. W niektórych przypadkach zapalenie mięśnia sercowego może prowadzić do niewydolności serca wymagającej hospitalizacji, stosowania leków, a w szczególnie ciężkich przypadkach jego transplantacji.

Zapalenie mięśnia sercowego może być powikłaniem spowodowanym infekcjami wirusowymi, bakteryjnymi, pasożytniczymi, ale również przyjmowanymi lekami czy narażeniem na działanie substancji toksycznych.

Jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców? Pierwszymi objawami zapalenia mięśnia sercowego są zwykle:

  • duszności,
  • zmęczenie,
  • trudność w podejmowaniu wysiłku fizycznego.

Leczenie zapalenia mięśnia sercowego polega z jednej strony, na zwalczaniu jego przyczyny, a z drugiej na możliwie dużym odciążeniu chorego serca i monitorowaniu jego pracy. Zwykle zaleca się, by leczenie było przeprowadzane w warunkach szpitalnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.