Trwa ładowanie...

Lampion adwentowy. Jak zrobić? Gdzie kupić?

Lampion adwentowy jeszcze do niedawna wykonywało się samodzielnie pod czujnym okiem rodziców lub nauczycieli na zajęciach technicznych. Dziś można go kupić w wielu sklepach papierniczych. Ich sprzedaż zaczyna się w połowie listopada.

Zobacz film: "Jakie umiejętności powinno posiadać dziecko, które idzie do przedszkola?"

spis treści

1. Lampion adwentowy na roraty

Lampion adwentowy większości z nas kojarzy się z mszą świetną roratnią, która w kościele katolickim jest odprawiana w grudniu (najczęściej od 1 do 24 grudnia). Jego światło oświetla początek nabożeństwa, kiedy to dzieci i młodzież idą w procesji za księdzem główną nawą. Ma to symbolizować oczekiwanie na przyjście Jezusa.

W czasie procesji z lampionami adwentowymi w kościele zgaszone są wszystkie światła. Oświetlenie pochodzi wyłącznie z przyniesionych przez dzieci lampionów. Samo nabożeństwo odbywa się, w zależności od parafii, albo wcześnie rano (przed wschodem słońca), albo późnym popołudniem. W wielu kościołach msza święta roratnia dla najmłodszych nie odbywa się codzienne, ale tylko w wyznaczone dni tygodnia.

Przeczytaj także:

2. Jaki lampion adwentowy wybrać?

Kilkadziesiąt lat temu rolę lampionu spełniała zwykła świeczka. Ta jednak nie jest dobrym rozwiązaniem, kiedy ma ją trzymać dziecko. Ze względów bezpieczeństwa świeczkę albo umieszczano w specjalnie do tego celu zbudowanym lampionie, albo wykonywano lampion samodzielnie.

Lampion można zrobić samemu w domu. Nie jest to wcale trudne. Niekiedy wykonywano go w ramach zajęć technicznych lub na lekcji religii, dziś jednak bardzo rzadko robi się takie prace. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by lampion adwentowy przygotować samodzielnie w domu z dzieckiem.

3. Jak robić lampion adwentowy krok po kroku?

Lampion najlepiej jest wykonać z tektury (będzie solidniejszy i bezpieczniejszy). Ale uwaga: tektura nie może być bardzo gruba, bo nie uzyskamy właściwego efektu. W myśl idei zero waste wykorzystajmy jakiś niepotrzebny karton, np. od butów.

  • Wydrukujcie szablon, wytnijcie go i odrysujcie, następnie wytnijcie lampion. Wytnijcie też ozdoby ścian lampionu, np. gwiazdki lub okienka.
  • Posklejajcie lampion w odpowiednich miejscach.
  • Czas na dekorację lampionu. Do tego celu wykorzystajmy co tylko chcemy, np. brokat, kredki, farby czy kolorowe gazety.
  • Wewnątrz lampionu umieście bezprzewodowe lampki. Jeśli tata lub dziadek znają się trochę na elektryce, z łatwością zrobią specjalną lampkę.

Kiedy skończą się roraty, lampion możemy wykorzystać na różne sposoby. Dobrze sprawdzi się jako ozdoba w przydomowym ogrodzie.

Przeczytaj także:

4. Gdzie kupić lampion adwentowy?

Lampiony adwentowe pojawiają się w sprzedaży najczęściej w połowie listopada. Można je znaleźć m.in. w sklepach z artykułami papierniczymi. Jeśli jednak chcemy mieć większy wybór, wówczas warto zajrzeć do sklepów internetowych, gdzie obok lampionów adwentowych z papieru, znajdziemy też lampiony plastikowe z lampką LED. Dostępne są najczęściej w wielu kolorach i wzorach. Zapłacić za nie trzeba ok. 25-35 zł.

Lampion adwentowy z lampką ledową to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla najmłodszych dzieci. Jest bezpieczne i bardzo wygodne. A dla najmłodszych katolików udział w nabożeństwie roratnim to ciekawa forma wyznania wiary i przygotowania do Bożego Narodzenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.