Trwa ładowanie...

Lady-Comp

Avatar placeholder
29.09.2020 09:15
Lady-Comp
Lady-Comp

Lady-Comp to komputer cyklu menstruacyjnego kobiety, wykorzystywany w antykoncepcji. Jest to urządzenie medyczne umożliwiające określenie płodności kobiety w danym momencie i wyznaczenie owulacji. Podstawą działania Lady-Comp jest pomiar temperatury ciała. Różnice w temperaturze w różnych fazach cyklu wynikają z aktywności hormonów w organizmie. Używanie komputerów cyklu jest naturalną metodą planowania rodziny. Dzięki niej można określić, w którym dniu cyklu należy powstrzymać się od współżycia, aby uniknąć nieplanowanej ciąży.

spis treści

1. Działanie Lady-Comp

Lady-Comp to komputer cyklu oparty na działaniu metody termicznej. Oznacza to, że na podstawie analizy dokładnych pomiarów temperatury można wyznaczyć dni płodne i dni niepłodne kobiety. Można to robić również za pomocą termometru rtęciowego, jednak pomiary nie są wtedy tak dokładne. Wyniki trzeba nanosić na specjalne karty cyklu, a analizę należy przeprowadzić samodzielnie w oparciu również o wcześniejsze cykle. Lady-Comp jest znacznie bardziej precyzyjny, a analizę wyników przeprowadza oprogramowanie, które opiera się na ogromnej bazie danych cyklów zebranych od wielu kobiet oraz poprzednich wyników danej kobiety.

Lady-Comp uczy się cyklu kobiety i następnie pozwala określić na podstawie temperatury ciała, czy ma ona dzień płodny czy niepłodny. Urządzenie to sprawdza się nawet u kobiet z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi.

2. Jak stosować Lady-Comp?

Zobacz film: "Najlepszy moment na zajście w ciążę"

Stosowanie Lady-Comp wymaga codziennego dokonywania pomiaru temperatury. Mierzy się ją rano, tuż po przebudzeniu, najlepiej codziennie o tej samej porze. Dopuszcza się wahania 3 godzin. O konieczności zmierzenia temperatury przypomina budzik. Jeśli nie zmierzy się jej danego dnia, budzik ustawia się na następny dzień.

Pomiar temperatury podstawowej ciała przeprowadza się w ustach. W tym celu końcówkę urządzenia umieszcza się pod językiem. Powinna być ona ułożona bokiem – nie ma znaczenia w lewo, czy w prawo, ważne jednak, aby codziennie tak samo. Pomiar trwa zaledwie 30-40 sekund, jednak nie należy w tym czasie poruszać końcówką urządzenia. Sygnał dźwiękowy oznacza, że pomiar się zakończył. Na wyświetlaczu Lady-Comp pojawia się wartość temperatury ciała, a także raport o płodności. Jeżeli kobieta ma gorączkę powyżej 37,8 stopni Celsjusza, na wyświetlaczu komputera cyklu pojawia się litera F. Należy wtedy przerwać pomiar. Stosowanie leków, przeziębienie i gorączka wymagają pominięcia pomiaru temperatury. W tym czasie można jednak skorzystać z prognozy płodności na 6 kolejnych dni.

Raport płodności ma formę kolorowych diod. Czerwona dioda wskazuje na dzień płodny. Jeśli dodatkowo miga, oznacza to owulację. Żółta dioda może mieć kilka znaczeń: spóźnienie owulacji, dzień, kiedy pominięto pomiar temperatury bądź to, że urządzenie wciąż uczy się cyklu kobiety. Na niepłodny dzień wskazuje zielona dioda.

Lady-Comp to niewielkie urządzenie z końcówką z sensorem. Na wyświetlaczu pojawiają się wyniki pomiaru temperatury z dokładnością do 0,01 stopnia Celsjusza. Urządzenie ma wbudowany akumulator, a w zestawie dołączona jest ładowarka. Załączoną instrukcję obsługi zależy zachować. Cena tego komputera cyklu to 1899 zł.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze