Trwa ładowanie...

Kurtka niebezpieczna dla dziecka w foteliku samochodowym

Avatar placeholder
05.04.2019 10:47
Kurtka niebezpieczna dla dziecka w foteliku samochodowym
Kurtka niebezpieczna dla dziecka w foteliku samochodowym (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

Eksperci ostrzegają rodziców: jeśli dziecko przewożone w foteliku samochodowym ma na sobie kurtkę, jest narażone na ogromne niebezpieczeństwo w razie wypadku, ponieważ pasy bezpieczeństwa nie przylegają wtedy ściśle do ciała.

1. Bezpieczna podróż

Nuda w samochodzie
Nuda w samochodzie

Dzieci podczas jazdy samochodem często są znudzone.

zobacz galerię

Podczas podróży rodzice mogą nieświadomie narażać dzieci na niebezpieczeństwo. Eksperci są przekonani, że jeśli maluch ma na sobie grubą kurtkę podczas jazdy w foteliku, istnieje większe prawdopodobieństwo urazu lub śmierci podczas wypadku.

Odzież wierzchnia stwarza przestrzeń pomiędzy małym podróżnym a pasem bezpieczeństwa. Może nam się wydawać, że pasy są dobrze dopasowane, jednak w rzeczywistości nie zapewniają pełnej ochrony.

Zobacz film: "Niebezpieczne przegrzanie organizmu"

W razie wypadku samochodowego kurtka ulega kompresji, tworząc niebezpieczną przestrzeń, co grozi nie tylko przemieszczaniem się dziecka w pasach, ale nawet całkowitym wypadnięciem z fotelika.

Eksperci twierdzą, że należy wkładać malca do fotelika z rozpiętą kurtką i ściągać ją zaraz po tym, jak znajdzie się ono w samochodzie. Kiedy dziecko jest już zapięte, pas musi być naprężony. Wtedy wiemy, że w razie wypadku zabezpieczenie zda egzamin.

Jest wiele sposobów na zapewnienie dziecku ciepła podczas jazdy nawet bez kurtki. W przypadku tych najmłodszych można stosować specjalne mufki na nogi, przykryć dziecko kocykiem albo zdjętą kurtką nad pasami bezpieczeństwa.

Należy jednak pamietać, że koc nie powinien znajdować się wyżej niż na wysokości pach.

Stosowanie fotelików samochodowych znacznie zmniejsza ryzyko urazu malucha podczas wypadku.

Poza tym, aby zapewnić dziecku maksymalne bezpieczeństwo, należy przewozić je na tylnym siedzeniu aż do 12. roku życia.

Najlepiej też, aby znajdowało się na środkowym miejscu, gdyż jest to najbezpieczniejsze miejsce w aucie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.