Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Krwawienie z nosa w ciąży - jak postąpić w czasie krwotoku, zapobieganie

Avatar placeholder
30.08.2021 16:12
Krwawienie z nosa w ciąży to częsta dolegliwość ciążowa
Krwawienie z nosa w ciąży to częsta dolegliwość ciążowa (Lisa Runnels, Pixabay)

Krwawienie z nosa w ciąży to dość częsta przypadłość. Krwawienia występują u większości kobiet w tym okresie częściej niż zwykle. Ma to związek ze zwiększonym ciśnieniem tętniczym i przepływem krwi w czasie ciąży. Krwotoki z nosa pojawiają się częściej, jeśli kobieta ciężarna się przeziębi, cierpi na zapalenie zatok lub alergię. Na krwawienia z nosa w ciąży ma także wpływ temperatura oraz wilgotność powietrza.

spis treści

1. Dlaczego w ciąży krwawienie z nosa jest częstsze?

Krew z nosa w ciąży zwykle nie jest niczym groźnym. W czasie ciąży naczynia krwionośne poszerzają się. Oprócz tego, ilość krwi przez nie przepływającej zwiększa się z każdym tygodniem ciąży ze względu na płód. Większa ilość krwi to równocześnie większe ciśnienie i większe ryzyko pęknięcia delikatnego naczynka.

Dodatkowym obciążeniem dla naczyń krwionośnych jest m.in.:

Zobacz film: "Co oznacza krwawienie z nosa? [Specjalista radzi]"

Jeśli pojawią się wyżej wymienione czynniki, krwotoki z nosa w ciąży mogą być częstsze. Czy krwawienie z nosa w ciąży jest groźne? Na szczęście zwykle nie jest objawem poważnych schorzeń i nie powinniśmy się martwić tą przypadłością.

9 najczęstszych dolegliwości ciążowych
9 najczęstszych dolegliwości ciążowych [10 zdjęć]

Wymioty, nudności, zgaga – to typowe dolegliwości, które zazwyczaj towarzyszą kobiecie w pierwszych

zobacz galerię

2. Jak zapobiegać krwawieniom z nosa w ciąży?

Aby uniknąć krwawienia z nosa należy pić odpowiednie ilości wody i nie dopuszczać do odwodnienia, o co w ciąży dość łatwo. Kobieta w ciąży powinna wypijać około dwóch litrów płynów w ciągu dnia.

Trzeba także zachować ostrożność podczas wycierania nosa i robić to delikatnie, miękkimi chusteczkami. Pomocne może być również kichanie z otwartymi ustami. Warto unikać także suchego i zimnego powietrza.

3. Co robić, kiedy pojawi się krwawienie z nosa?

Kiedy pojawi się krwawienie z nosa, w pierwszej kolejności należy usiąść prosto z pochyloną do przodu głową. Delikatnie uciskamy skrzydełka nosa poniżej nasady.

Robimy to za pomocą palca wskazującego i kciuka i kontynuujemy tę czynność przez 5-10 minut, najlepiej mając w zasięgu wzroku zegarek (nie jest to wcale tak krótko!). W tym czasie nie sprawdzamy, czy krew przestała płynąć. Ucisk musi być stały, aby krzepnięcie przebiegało prawidłowo.

Dolegliwości podczas ciąży
Dolegliwości podczas ciąży

Podczas ciąży organizm kobiety przechodzi rewolucję, stąd też mogą pojawić się różnego typu dolegliwości,

przeczytaj artykuł

Dodatkowo może pomóc przyłożenie okładu z lodu, ponieważ zimno działa obkurczająco na naczynia krwionośne. Pamiętajmy, aby lód nie dotykał bezpośrednio skóry. Przykładamy go przez szmatkę lub korzystamy ze specjalnych okładów zimno-ciepłych dostępnych w aptekach.

Zimny okład przykładamy drugą ręką, jedną ciągle zaciskając na nosie. Okład może dotykać nasady nosa i policzków. W czasie krwawienia z nosa nie kładziemy się ani nie odchylamy głowy do tyłu, aby nie zachłysnąć się krwią. Smak krwi u niektórych osób, a szczególnie kobiet w ciąży, może wywołać mdłości, a nawet wymioty.

Krwawienie z nosa powinno ustąpić po około 10 minutach. Jeśli tak się nie stanie, a krwawienie nie jest zbyt obfite, czekamy kolejne 10 minut. Jeśli po 20 minutach ucisku lub ucisku z równoczesnym zimnym okładem krwawienie nie ustępuje, należy pójść do lekarza, który zbada przyczynę nieustępującego krwotoku.

Wizyta u lekarza jest także niezbędna, jeśli krwawienie z nosa pojawi się po uderzeniu w głowę. W tym przypadku nie ma znaczenia, jak obfite jest krwawienie i czy szybko ustępuje.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze