Trwa ładowanie...

Krople do nosa w ciąży

Krople do nosa w ciąży
Krople do nosa w ciąży

Katar i zatkany nos to częste dolegliwości u ciężarnych kobiet. Nawet 30% przyszłych mam zmaga się z tymi przypadłościami nawet bez towarzyszących im zwykle alergii lub infekcji wirusowych. Zatkany nos w ciąży może pojawić się już w drugim miesiącu ciąży i nasilać się w miarę upływu czasu. Dolegliwość ustępuje zwykle samoistnie w ciągu dwóch tygodni od porodu. Do tego czasu większość ciężarnych łagodzi objawy zatkanego nosa, korzystając z kropli do nosa. Czy są one jednak bezpieczne dla przyszłych mam?

spis treści

1. Czy stosować krople do nosa w ciąży?

Czy krople na katar w ciąży są bezpieczne i można je dowolnie stosować? Okazuje się, że w czasie ciąży można bez obaw stosować jedynie krople na bazie roztworu soli, a także zwykłe krople lub spraye do nosa dostępne bez recepty. Lek należy zaaplikować do każdego nozdrza i już w ciągu 5-10 minut można swobodnie wydmuchać nos.

Jeśli zatkany nos jest źródłem stałego dyskomfortu, warto skonsultować się z lekarzem. Należy poinformować go o swoich objawach i spytać o leki bezpieczne dla płodu. Warto pamiętać, że w pierwszym trymestrze ciąży najlepiej jest unikać wszelkich leków, gdyż to właśnie w tym okresie rozwijają się ważne narządy dziecka.

Zobacz film: "Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży"

Jeżeli lekarz zdecyduje, że lek obkurczający błonę śluzową nosa jest bezpieczny, można go stosować, ale w umiarze. Nadużywanie sprayów tego typu może bowiem nasilać stan zapalny i uczucie zatkanego nosa. Bezpieczniejsze jest zastosowanie domowych sposobów na zatkany nos.

Jeśli jesteś w ciąży i dokucza ci niemożność oczyszczenia nosa, zastosuj się do następujących wskazówek:

  • Pij dużo płynów i śpij z głową podniesioną na poduszce.
  • Po prysznicu lub kąpieli spędź kilka minut w łazience – para chwilowo złagodzi uczucie zatkanego nosa.
  • W nocy miej przy łóżku nawilżacz powietrza. Codziennie zmieniaj w nim wodę, by nie doszło do rozwoju bakterii.
  • Zacznij ćwiczyć, ale nie poza domem. Zanieczyszczenie powietrza może bowiem podrażniać drogi oddechowe i nasilać objawy zatkanego nosa.
  • Unikaj substancji drażniących: dymu papierosowego, alkoholu, farby oraz oparów farby.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Skąd bierze się zatkany nos w ciąży?

W czasie ciąży w organizmie kobiety zwiększa się poziom estrogenu, co sprzyja obrzękowi błon śluzowych nosa. W rezultacie może zwiększyć się ilość wydzieliny z nosa. Ponadto rośnie ilość krwi w organizmie – może to doprowadzić do obrzęku niewielkich naczyń krwionośnych w tkance wyściełającej nos oraz do „zatkania” nosa.

Jeżeli oprócz uczucia zatkania nosa kobieta nie zauważa u siebie żadnych innych dolegliwości, najprawdopodobniej jest zdrowa, a zatkany nos jest kolejną przypadłością ciężarnych.

Zobacz także

Jeśli jednak zatkany nos występuje jednocześnie z kaszlem, kichaniem, bólem gardła, dolegliwościami bólowymi, obrzękiem gruczołów oraz gorączką, ciężarna jest przeziębiona lub ma inną infekcję.

Jedną z nich może być zapalenie zatok – ta przypadłość jest częstsza u ciężarnych. Jej objawy to: gorączka, ból gardła, żółta lub zielona wydzielina z nosa, ból twarzy lub ucisk nasilający się podczas schylania, ból górnej szczęki oraz osłabienie zmysłu powonienia.

Zatkany nos może wskazywać również na alergię. Towarzyszy jej zwykle katar, wodnista wydzielina z nosa, swędzenie oczu, nosa, gardła lub uszu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.