Krew w kupce niemowlaka
Krew w kupce niemowlaka niekoniecznie jest alarmującym objawem. Może mieć wiele możliwych przyczyn, szczególnie jeśli pojawi się raz i w niewielkich ilościach. W bardzo rzadkich przypadkach krew może oznaczać poważne schorzenia i wymaga konsultacji lekarskiej. Najlepiej jest przy wizycie kontrolnej u pediatry powiedzieć o objawach u dziecka, jeśli towarzyszą pojawieniu się krwi w kale.
1. Przyczyny pojawienia się krwi w kupce niemowlaka
Śluzowate kupki z krwią u niemowlaka najcześciej wynikają z infekcji przewodu pokarmowego, wywołanej przez wirusa. Niekoniecznie musi być to rotawirus, takie objawy mogą wywoływać również norowirusy, adenowirusy itp. lub też bakterie.
Krew w stolcu może mieć kolor czarny, ciemnoczerwony lub jasnoczerwony. Dobrze jest zapamiętać, jaki kolor pojawia się w kale, aby przekazać tę informację lekarzowi. Ważne jest także to, czy krew jest w jednym miejscu, niezmieszana z kałem, czy cały kał ma zabarwienie czerwonawe.
Trzeba także pamiętać, że czerwonawy kolor kupki niemowlaka nie musi oznaczać obecności krwi – może być skutkiem tego, co dziecko zjadło. Czerwone pokarmy zabarwią kupkę na taki kolor.
Krew w kale u dziecka może pojawić się wskutek pogryzienia przez niemowlaka piersi matki i połknięcia przez niego krwi. Czasem mamy nawet się nie orientują, że maluch jadł zbyt łapczywie, ranka może być bardzo niewielka.
Krew może się także pojawić w przypadku zaparcia u dziecka. Twardy kał przy wydalaniu może sprawić, że skóra odbytu pęka – wtedy najczęściej krew jest jasnoczerwona i pojawia się w jednym miejscu, niezmieszana z kałem.
Jednak u niemowląt rzadko zdarza się taki problem, chyba że czas już na rozszerzanie diety. Zmiany w diecie u dziecka mogą wywołać zaparcia. Dzieci karmione wyłącznie piersią rzadko mają zaparcia.
Dość często do pojawienia się krwi w kupce niemowlaka dochodzi z powodu alergii pokarmowej – najczęściej na białko mleka krowiego, jeśli matka spożywa nabiał w dużych ilościach, a dziecko ma predyspozycje do uczulenia.
Krew w pieluszce u nowo narodzonej dziewczynki jest całkowicie naturalna. Pojawia się wskutek wchłonięcia przez jej organizm hormonów matki. Poziom hormonów szybko powróci do normy.
W zaawansowanych przypadkach pieluszkowego zapalenia skóry może pojawić się krwawienie. Jednak są to rzadkie przypadki. Równie rzadkie, a jeszcze poważniejsze są schorzenia takie jak malrotacja jelit (czyli skręcenie się jelit i zatrzymanie wydalania kału), choroba Crohna, wgłobienie (stan, w którym jelito cienkie wsuwa się w inną część jelita), zapalenie jelita grubegoi inne choroby zapalne jelit.
Niedrożność jelit u niemowlaka jest poważnym stanem i wymagają wizyty u lekarza. Krew w stolcu może być także jednym z objawów infekcji pokarmowych, wywołanych na przykład bakterią E. Coli.
2. Kiedy krew w kupce niemowlaka powinna niepokoić?
Sama krew w kupce dziecka nie jest powodem do niepokoju. Jednak może oznaczać poważne schorzenia, jeśli pojawia się w dużych ilościach lub bardzo często, albo jeśli towarzyszą jej inne objawy takie jak:
- wysoka gorączka;
- rozdrażnienie lub ciągły płacz;
- brak apetytu;
- zwijanie się dziecka z bólu;
- pojawianie się siniaków na skórze dziecka;
- zatrzymanie wydalania kału.
Podczas kontrolnej wizyty u pediatry najlepiej jest powiedzieć o zauważonej krwi w kupce niemowlaka. Lekarz zwróci uwagę, czy krew może oznaczać jakieś poważne schorzenia.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Krew w kale u dzieci - przyczyny i objawy, leczenie.