Trwa ładowanie...

Koronawirus u niemowląt. Jak przebiega zakażenie? Najnowsze badania z Francji

Do tej pory informacje o tym, jak przebiega zakażenie SARS-CoV-2 u niemowląt były bardzo lakoniczne. Najnowsze doniesienia z Francji opublikowane w czasopiśmie naukowym "The Lancet" pokazują na konkretnych przykładach, jak wygląda przebieg choroby Covid-19 u najmłodszych.

Zobacz film: "Żłobki i przedszkola otwarte od 6 maja. "Jako lekarz mam ogromne obawy""

1. Jak przebiega zakażenie koronawirusem u niemowląt?

Obserwacje przebiegu zakażenia koronawirusem u niemowląt we Francji rzucają nowe światło na kwestię zagrożenia chorobą dzieci. Tamtejsi pediatrzy uważają, że Covid-19 przebiega inaczej niż dotychczas przypuszczano. Do tej pory najmłodsi byli uznawani za potencjalne źródło rozprzestrzeniania się wirusa, a szkoły i przedszkola w większości państw były zamykane, by ograniczyć rozprzestrzenianie SARS-CoV-2. Część ekspertów uważa, że wiele dzieci może nie mieć objawów zakażenia, ale może być cichymi nosicielami.

Wyniki badań prowadzonych we Francji wskazują na niższą podatność małych dzieci na COVID-19 i stosunkową niską zaraźliwość.

W ciągu pierwszego tygodnia od wprowadzenia "kwarantanny populacyjnej" we Francji na oddział pediatryczny Hospital Trousseau w Paryżu trafiło 14 dzieci poniżej 3. miesiąca życia z objawami, które mogły wskazywać na zakażenie koronawirusem. U 5 z nich badania potwierdziły COVID-19 na podstawie wymazów z nosogardła.

Zobacz także: Objawy koronawirusa u dzieci. Kiedy biegunka jest objawem?

2. Już po trzech dniach stan niemowląt z Covid-19 ulegał diametralnej poprawie

Wszystkie dzieci z potwierdzonym zakażeniem były płci męskiej. Mali pacjenci zostali przyjęci do szpitala w związku z wysoką gorączką o nieznanej przyczynie, przy czym żadne z dzieci nie miało objawów niewydolności oddechowej ani przed hospitalizacją ani w jej trakcie i nie wymagało też intensywnej opieki medycznej. Wiadomo, że żadne z niemowląt nie przyjmowało też wcześniej niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Przebieg choroby był na tyle łagodny, że dzieci mogły być wypisane ze szpitala już po 3 dniach. Pediatra prowadził przez kolejne dwa tygodnie obserwacje niemowląt, kontaktując się codziennie z rodzicami. Niemowlęta nie otrzymywały żadnych innych leków poza paracetamolem.

Autorzy analizy przyznają, że ich obserwacja dotyczy wprawdzie niewielkiej grupy chorych, ale daje obraz tego, jak choroba może przebiegać u najmłodszych. Ich zdaniem niemowlęta poniżej 3. miesiąca życia z gorączką o nieznanej przyczynie powinny być poddawane badaniom pod kątem zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Z doświadczeń pediatrów we Francji wynika, że niemowlęta dobrze radzą sobie z COVID-19 i ich stan dość szybko się poprawia, dużo szybciej niż w przypadku osób dorosłych. To może uspokoić wielu rodziców.

Wciąż jednak nie wiadomo, czy wirus nie będzie dawał powikłań w dłuższej perspektywie, jak ma to miejsce w przypadku części osób dorosłych. Odpowiedź na to pytanie przyjdzie dopiero po wielu tygodniach obserwacji zakażonych niemowlaków. Lekarze przypominają, że nawet w przypadku łagodnych objawów choroby Covid-19 u dzieci ich stan powinien być ściśle monitorowanych przez co najmniej dwa tygodnie od postawienia diagnozy.

Przeczytaj też: o nietypowych objawach koronawirusa u dzieci, które zauważyli lekarze w Wielkiej Brytanii.

Źródło: The Lancet

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.