Klara Lewandowska w nosidle. Internautki krytykują

Anna Lewandowska w końcu pokazała swoją córkę. Zdjęcie zrobiło furorę w sieci. Stało się jednak obiektem krytyki wielu mam. Powód? Na zdjęciu widać, że sportsmenka nosi dziecko w nosidle. "Nie za wcześnie?”, "przecież nosidła są dla siedzących dzieci, rozumiem, że Klara już samodzielnie siada” – denerwowały się internautki. Ile jest w tym prawdy?

Żona Roberta Lewandowskiego i mama miesięcznej Klary zdjęcie z córeczką na swojego Instagrama wrzuciła 15 czerwca 2017 roku. Od razu zalała je fala skrajnych emocji. Jedne internautki były zachwycone maleństwem i młodą mamą, inne – wręcz przeciwnie. Krytykowały celebrytkę np. za to, że niemowlę nie ma założonej czapki. Prawdopodobnie najwięcej komentarzy dotyczyło jednak nosidła, do którego włożona była malutka Klara.

Internautki zaczęły dyskusję na temat konkretnego modelu nosidła. Jedne twierdziły, że to "typowe wisiadło”, czyli takie nosidło, w którym nogi dziecka niemalże bezwładnie zwisają, a ono nie przyjmuje pozycji siedzącej. "Chce zniszczyć stawy swojego dziecka? Proszę bardzo!", "Niby taka prozdrowotna, a naraża własne dziecko" - pisały. Inne stawały w obronie i podkreślały, że samo nosidło jest w porządku. Krytykowały jednak Lewandowską za to, że włożyła do niego nie umiejące samodzielnie siadać dziecko. A tak robić nie wolno.

Przyjrzeliśmy się sprawie dokładniej. Co się okazuje?

Nosidło i chusta w jednym?

Anna Lewandowska włożyła miesięczną Klarę – jak wynika z naszych ustaleń – w produkt marki Caboo. To nosidło uszyte z chusty elastycznej. Producent chwali, że nosidełko posiada mechanizm kółkowy pozwalający dostosować napięcie materiału do wielkości i wagi dziecka, że podtrzymuje ono pupę, plecy i główkę. Wskazuje, że można w nim nosić dzieci do 14,5 kg. Nic jednak nie mówi o tym, że nawet chusty elastyczne nie są polecane przez doradców noszenia. Powód?

Jak sama nazwa wskazuje, chusta elastyczna wykonana jest z rozciągliwego materiału. Jeśli chcemy włożyć w nią dziecko, najpierw chustę wiążemy na sobie, przygotowując miejsce na dziecko. Później w wkładamy malca, delikatnie naciągamy materiał – i gotowe. Problem w tym, że materiał pod wpływem ciężaru dziecka się rozciąga, a całe wiązanie nabiera luzów. I nie ma możliwości, by to poprawić. Dziecko zaczyna więc "wisieć”.

Eksperci nie polecają

Patrycja Klimek-Wierzbicka, będąca jedną z pierwszych w Polsce osób, promujących noszenie w chustach podkreśla, że niemowląt nie potrafiących samodzielnie siedzieć w ogóle nie należy wkładać do nosidła z trzech powodów: nadmiernego obciążenia kręgosłupa, nieprawidłowego ułożenia miednicy oraz ryzyka wzmożonego napięcia mięśniowego.

- Kręgosłup osoby dorosłej przyjmuje kształt litery „S”, która pełni rolę naturalnego amortyzatora. U niemowląt, ze względu na etap rozwoju, jest to litera "C". Jeśli takiego malca włożymy do nosidła (w którym dziecko przyjmuje pozycję siedzącą, czyli prostuje kręgosłup), to z litery "C” zrobi się "I”. To powoduje większy nacisk na chrząstki, z których jeszcze w takim wieku, zbudowany jest kręgosłup. I w przyszłości może skutkować chorobami. Poza tym w nosidłach nóżki dziecka są szerzej ułożone, a to np. u miesięcznego dziecka nie sprzyja prawidłowemu rozwojowi stawów biodrowych. I na koniec napięcie mięśniowe – jeżeli dziecko jest na siłę prostowane, to napięcie może być za duże – wyjaśnia w rozmowie z WP parenting Patrycja Klimek-Wierzbicka.

Ekspertka dodaje, że tak małym dzieciom poleca jedynie chusty tkane. Te elastyczne, nawet w formie nosidła, powodują, że dziecko jest „rozpłaszczone”. – Często obserwuję, że niemowlę przybywające w takich chustach ma luzy przy główce, a zbytnio naciągnięty materiał przy pupie. Poza tym chusta taka jest sprężynuje i malec „osiada”. Jedyne, co polecam to chusty tkane – podsumowuje Klimek-Wierzbicka.

Ewa Rycerz

O autorze

Ewa Rycerz

Zdobywczyni Nagrody Specjalnej w konkursie Dziennikarz Medyczny 2016 Roku. Członkini Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. W mediach od 2007 r. Karierę zaczynała w Radiu Centrum, następnie związała się z Kurierem Lubelskim i Wydawnictwem Wspólnota. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2015 r.

Ewa Rycerz, 6 dni temu

Pielęgnacja niemowlęcia

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 2 miesiące temu

4
Artykuły Pielęgnacja niemowlęcia
Pielęgnacja niemowlęcia

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

poparzeń, ochronny krem na zimę. Niezwykle ważnym elementem pielęgnacji niemowlęcia jest kąpiel. Nie należy jednak przesadzać z jej częstotliwością (...) i niemowląt nie powinny zawierać sztucznych barwników, silnych...

Pielęgnacja niemowlęcia

Płyn do mycia i kąpieli 2 w 1 z serii Oillan Baby

Płyn do mycia i kąpieli 2 w 1 z serii Oillan Baby

Oillan Baby Płyn do mycia i kąpieli 2 w 1 dostępny jest w butelce 200 i 400 ml. Dzięki zawartości naturalnych substancji myjących pielęgnacja maluszka jest nie tylko dokładna, ale i delikatna.

Pielęgnacja niemowlęcia

Jak dbać o skórę niemowląt?

Jak dbać o skórę niemowląt?

Zdrowa skóra dziecka Zmarszczki, zaczerwienienia, sucha skóra - niemowlęta nie mają skóry idealnej, ale nie oznacza to, że coś jest nie tak. Skóra dziecka przyzwyczaja się do życia w nowym środowisku i większość niedoskonałości z czasem znika. Na przykład,...

Pielęgnacja niemowlęcia

Wskazówki pielęgnacyjne dla młodych mam

Wskazówki pielęgnacyjne dla młodych mam

podtrzymywała plecy niemowlęcia. Drugą ręką karm dziecko, głaszcz je po policzkach lub trzymaj ją delikatnie na klatce piersiowej lub brzuszku (...) bezpieczeństwa. Tatusiowie również powinni opiekować się dzieckiem metodą kangura. Mów...

Pielęgnacja niemowlęcia

Niebezpieczne składniki w kosmetykach dla dzieci

Niebezpieczne składniki w kosmetykach dla dzieci

Kosmetyki niebezpieczne dla dzieci Skóra dziecka wymaga szczególnej troski i opieki. Wciąż się rozwija, jest bardzo delikatna i wrażliwa. Naskórek jest cieńszy, znajduje się w niej mniej gruczołów potowych, reaguje ona zupełnie inaczej niż skóra dorosłych....

Pielęgnacja niemowlęcia

Oillan Baby Krem przeciw odparzeniom

Oillan Baby Krem przeciw odparzeniom

Krem przeciw odparzeniom niweluje ryzyko wystąpienia odparzeń, a także działa łagodząco na istniejące już podrażnienia skóry dziecka.

Pielęgnacja niemowlęcia

Oillan Baby Szampon nawilżający

Oillan Baby Szampon nawilżający

Szampon nawilżający z serii Oilan Baby nie zawiera silikonów (SLS/SLES). Delikatnie myje włosy i skórę głowy, chroniąc je jednocześnie przed nadmiernym wysuszeniem.

Pielęgnacja niemowlęcia

Niemowlę - sucha skóra

Niemowlę - sucha skóra

Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna, a jej funkcje nie są w pełni wykształcone. Bardzo często noworodki mają suchą, a nawet wręcz łuszczącą się skórę. Bardzo ważne jest to, aby rodzice byli w stanie zidentyfikować ten stan skóry dziecka.

Pielęgnacja niemowlęcia

Rodzaje pieluszek Dada

Rodzaje pieluszek Dada

Pieluszki Dada Rozmiar: newborn Pieluszki Dada Rozmiar: mini Pieluszki Dada Rozmiar: midi Pieluszka Dada Rozmiar: maxi Pieluszki Dada Rozmiar: junior

Pielęgnacja niemowlęcia

Oillan Baby Krem na ciemieniuchę

Oillan Baby Krem na ciemieniuchę

Mocznik zawarty w kremie na ciemieniuchę z serii Oillan Baby działa zmiękczająco na naskórek. Krem zmniejsza też pozdrażnienia i zaczerwienienia znajdujące się na skórze dziecka.