Trwa ładowanie...

Kieszonkowe na wakacjach? Zapomnijcie o gotówce

Jak przekazać pieniądze dziecku, które wyjechało na kolonie czy obóz? Dziś nawet kilkulatek może mieć konto w banku, ale nie każde konto jest przystosowane do potrzeb i możliwości najmłodszych.

Artykuł powstał we współpracy z Bankiem Pekao S.A.

"Kochane pieniążki przyślijcie Rodzice" – pisały kiedyś dzieci z wakacji do domu. Dzisiaj te dzieci wydoroślały i same mają dzieci. Świat się zmienił, ale potrzeby na obozie czy kolonii – pozostały. Na lody, zabawę, pamiątki – na wszystko trzeba pieniędzy. Pytanie zadawane sobie i dziecku przed wyjazdem – ile ci potrzeba? – zwykle pozostaje bez trafnej odpowiedzi. Zasada "oddasz to, co ci zostanie" – nie działa.

Większość dzieci wyda wszystko, i to przed końcem wyjazdu. A potem wykona rozpaczliwy telefon w sobotni wieczór: – Możesz podesłać trochę kasy? Mamy więc – jako rodzice – dwa wyzwania. Jedno związane z nauczeniem dziecka zarządzania pieniędzmi. Drugie – techniczne – jak szybko przesłać środki. Z pomocą przychodzi najnowszy produkt Banku Pekao S.A. dla dzieci od 6. do 13. roku życia. PeoPay KIDS - bezpłatna aplikacja do pobrania z Google Play, AppStore lub AppGallery. Wbrew pozorom nie jest to kolejne konto dla dzieci, czyli uproszczona wersja produktów dla dorosłych. To zestaw rozwiązań, który ma nauczyć dzieci oszczędzania i gospodarowania pieniędzmi.

1. Portfel plus skarbonki plus karta

PeoPay KIDS to pierwsza tego typu aplikacja przygotowana specjalnie dla dzieci. Ma niepowtarzalną oprawę graficzną i zawiera animacje, które w ciekawy i zrozumiały sposób przekazują wiedzę z zakresu zarządzania pieniędzmi oraz przedsiębiorczości.

Podstawą tej oferty jest Portfel, czyli Konto Przekorzystne dla młodych. To produkt, który rośne wraz z dzieckiem – do 26. roku życia. Drugim składnikiem są skarbonki - jest to rachunek oszczędnościowy Mój Skarb dla dzieci, który można w Pekao założyć od dnia narodzin – i prowadzić do skończenia przez dziecko 18. roku życia. W ramach tego rachunku w aplikacji PeoPay dziecko może samo tworzyć wirtualne skarbonki. Rodzic może założyć dwa konta oszczędnościowe Mój Skarb – to, do którego dziecko ma dostęp przez aplikację i drugie, do którego może zajrzeć tylko rodzic, przeznaczone na większe oszczędności, na przykład na studia czy pierwsze mieszkanie. Wreszcie trzecia składowa oferty – Karta PeoPay KIDS. Wydawana do Konta Przekorzystnego dla młodych jako opcja – choć dla dziecka jest to ważny element oferty, ma swoją pierwszą kartę bankową i może bezpiecznie płacić za drobne zakupy do 50 zł.

2. Zakupy pod kontrolą

W aplikacji PeoPay KIDS, którą można bezpłatnie ściągnąć ze sklepu Google Play, AppStore lub AppGallery, dziecko samo zarządza swoimi pieniędzmi, na przykład kieszonkowym, które dostaje od rodziców, lub środkami przeznaczonymi na wydatki wakacyjne. Jeśli zabraknie pieniędzy na kolonii czy obozie - rodzic może w dowolnym momencie zrobić przelew na konto dziecka, pieniądze dotrą do malucha w kilka sekund – nawet w weekendy czy dni świąteczne. Stąd w trakcie wakacji jest to najprostszy i najszybszy sposób na przekazanie zastrzyku finansowego. Wystarczy, że dziecko ma kartę PeoPay KIDS, którą może płacić w sklepach.

Szybki przelew nie oznacza szybkich wydatków. Rodzic ma pełną kontrolę nad finansami malucha, taką, jakiej nie ma w przypadku gotówki. To rodzic decyduje o limicie dziennych wydatków do 50zł dziennie, może włączyć lub wyłączyć transakcje zbliżeniowe kartą, zdecydować, czy kartą można wypłacać gotówkę z bankomatu. Rodzic też akceptuje lub odrzuca prośbę dziecka o przelew wychodzący zewnętrzny. To wszystko pozwala uniknąć nadmiernych, niekontrolowanych wydatków, dając jednocześnie swobodę w dysponowaniu pieniędzmi przez dziecko w ramach ustalonych z rodzicem reguł.

3. Wydasz czy zaoszczędzisz?

Drugim elementem oferty PeoPay KIDS jest konto oszczędnościowe Mój Skarb. Z punktu widzenia dziecka – w aplikacji – są to tzw. Skarbonki. Jest jedna Skarbonka Ogólna, a dziecko może sobie ustawić dowolne inne skarbonki, np. z przeznaczeniem na planowane w przyszłości zakupy – rower, gry, zabawę czy dowolne inne ekstra wydatki, na które trzeba odłożyć pieniądze.

Dziecko samo decyduje, czy środki otrzymane od rodziców pozostawi w Portfelu, czy przeleje na którąś ze Skarbonek. Może też w dowolnym momencie zrobić przelew odwrotny (ze Skarbonki do Portfela) lub przenieść pieniądze między Skarbonkami. Rodzic może też wpłacić pieniądze bezpośrednio na rachunek oszczędnościowy zamiast na konto bieżące. Wtedy pieniądze te znajdą się w Skarbonce Ogólnej, skąd dziecko może je przelać na dowolną inną skarbonkę lub do Portfela.

4. Pełna kontrola i bezpieczeństwo

Wyobraź sobie teraz, że twoje dziecko jest na wakacjach i ma ze sobą telefon z aplikacją i kartę PeoPay KIDS. Przed wyjazdem dostało na własne wydatki ustaloną kwotę. W Panelu rodzica aplikacji PeoPay lub serwisie internetowym Pekao24 ustawiasz limit dziennych wydatków na poziomie 25 zł, a dziecko nie może wypłacać kartą pieniędzy z bankomatu. Dzięki temu widzisz w historii transakcji wszystkie zakupy i możesz na bieżąco zdecydować, czy np. zmienić dzienny limit na większy lub mniejszy. Z drugiej strony – jeśli chcesz pozostawić dziecku więcej swobody – umożliwiasz wypłaty z bankomatów i podnosisz dzienny limit transakcji np. do maksimum – czyli do 50 zł dziennie. W obu przypadkach dziecko ma do dyspozycji pieniądze zgromadzone w Portfelu oraz w Skarbonkach. Jeśli skończą mu się środki na koncie bieżącym, może zdecydować o zmniejszeniu swoich oszczędności, przelewając – już bez konieczności twojej akceptacji – pieniądze w aplikacji.

Korzystanie z aplikacji i karty przez dziecko jest oczywiście bezpieczne. To ty masz możliwość zablokowania zagubionej karty i odblokowania jej, jeśli się znajdzie. Także zgubienie telefonu przez dziecko oznacza tylko tyle, że rodzic będzie musiał wygenerować nowy kod bezpieczeństwa, służący do weryfikacji nowego urządzenia.

Dodatkową funkcjonalnością pakietu PeoPay KIDS jest możliwość doładowania przez dziecko karty SIM telefonu komórkowego. Każda taka transakcja jest potwierdzana przez rodzica.

5. Koszty? Brak

Założenie i prowadzenie konta dla dziecka, korzystanie z aplikacji, wyrobienie karty dla dziecka są całkowicie bezpłatne. Pakiet PeoPay KIDS zakłada rodzic, który posiada w Banku Pekao konto osobiste – wystarczy wejść do Panelu rodzica w aplikacji PeoPay lub serwisie internetowym Pekao24. Można też zrobić to w oddziale banku. Obecność dziecka nie jest konieczna.

Jeśli nie masz jeszcze konta w Pekao SA, możesz założyć je bez wychodzenia z domu – wystarczy wypełnić wniosek i zrobić sobie selfie. Wszystko zajmuje kilka minut i również nic nie kosztuje.

6. Wydatki, oszczędzanie, edukacja

Wakacje to świetny czas na to, żeby zacząć edukację finansową dziecka. Kiedy dziecko wyjeżdża na kilka czy kilkanaście dni, samo musi sobie radzić z planowaniem wydatków, pilnowaniem budżetu, decyzjami – kupić czy zaoszczędzić. Prawdopodobnie nie poradzi sobie z tym od razu – ale też nie powinniśmy tego oczekiwać, pamiętając, że wszystkiego trzeba się nauczyć. Każdy taki wyjazd powinna poprzedzić rozmowa o potrzebach dziecka – co będzie chciało kupować, ile potrzebuje pieniędzy, czy całość dostaje od rodziców, czy przeznacza część swoich oszczędności. Dzięki aplikacji PeoPay KIDS realizacja tych planów może być skuteczniejsza, a nauka wydawania i oszczędzania przyjemniejsza. I zawsze przecież można… poprosić rodzica o dodatkowy przelew. Bo przecież są wakacje!

Artykuł powstał we współpracy z Bankiem Pekao S.A.

polecamy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.