Trwa ładowanie...

Kiedy przeciąć pępowinę podczas porodu?

Lek. Mateusz Nawrocki
27.12.2016 09:21
Kiedy przeciąć pępowinę podczas porodu?
Kiedy przeciąć pępowinę podczas porodu?

Opóźnienie w przecięciu pępowiny podczas porodu przynosi korzyść w postaci dostarczenia krwi bogatej w tlen dla noworodka. Najnowsze wytyczne dla Amerykańskich położników sugerują, że czas jaki należy odczekać do odcięcia pępowiny powinien wynosić 30-60 sekund po porodzie u zdrowych noworodków.

Kiedy należy przeciąć pępowinę?
Kiedy należy przeciąć pępowinę? (123RF)

To dwa razy dłużej niż zakładają obecne rekomendacje. Bardzo często przecięcie sznura pępowinowego odbywa się w około 15-20 sekund po narodzinach dziecka. Być może te pół minuty to nie bardzo długi czas, jednak wystarczający aby dostarczyć dziecku wysoko utlenowaną krew.

Teoretycznie taka krew może docierać do dziecka nawet przez 5 minut, ale większość krwi z łożyska zostaje przeniesiona w ciągu pierwszej minuty- coraz więcej danych wskazuje, że ma to pozytywny wpływ na zdrowie nowonarodzonego dziecka. Jednak jakie ma to znaczenie, skoro dziecko po porodzie wykonuje swój pierwszy oddech?

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"

Jak się okazuje ta dodatkowa ilość może stanowić pewnego rodzaju uzupełnienie ilości tlenu, który dostał się już do płuc przy pierwszym oddechu. W łonie matki, odpowiednia ilość tlenu dostarczana jest przez pępowinę. Jej zbyt szybkie odcięcie spowoduje, że nie wystąpi uzupełnienie krwi w tlen pochodzący od matki.

Co ciekawe, w latach 60 ubiegłego wieku, czekano z odcięciem pępowiny nawet 5 minut. Z niewiadomych przyczyn, ten czas skrócił się do kilkudziesięciu sekund. Według najnowszych analiz wydaje się, że dzieci które rodzą się przedwcześnie odnoszą korzyści z dłuższego "dostępu" do pępowiny, co wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem transfuzji, niedokrwistości czy też krwawień do mózgu.

Jak przebiega poród
Jak przebiega poród [4 zdjęcia]

Zanim trafisz na sale porodową zostaniesz jeszcze raz zbadana przez lekarza albo położną, ocenią stan

zobacz galerię

Według ACOG u dzieci urodzonych o czasie występuje także korzyść związana ze zmniejszonym ryzykiem niedoboru żelaza co może mieć wpływ na rozwój dziecka. Jedno z badań wykazało nawet, że odczekanie 3 minut z przecięciem pępowiny ma związek z lepszym rozwojem mózgu. Aktualne wytyczne nie są spójne i różne organizacje przewidują różny czas, kiedy powinno się odciąć pępowinę.

Długość czasu waha się od 30 sekund do 5 minut! Jakie są ograniczenia i ryzyko? Zdecydowanie należy wspomnieć o sytuacjach, kiedy dziecko jest niewydolne oddechowo i konieczne jest podjęcie czynności ratujących życie. Na skutek opóźnionego przecięcia pępowiny może także dojść do żółtaczki- oczywiście może ona wystąpić u każdego dziecka, jednak znacznie zwiększone ryzyko występuje właśnie u dzieci u których opóźniono przecięcie sznura pępowinowego.

Dodatkowo niektórzy rodzice decydują się zdeponować krew pępowiną w celu późniejszego jej użycia w ewentualnych procesach terapeutycznych. W przypadku opóźnień w odcięciu pępowiny znacznie mniejsza jej ilość będzie dostępna w celu zdeponowania.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze