Trwa ładowanie...

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Avatar placeholder
20.01.2015 15:56
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM) to ogólnopolskie stowarzyszenie o charakterze katolickim przeznaczone dla osób w wieku od 14 do 30 lat. KSM oferuje cotygodniowe, tzw. spotkania formacyjne oddziału lub spotkania w zastępach (są to mniejsze grupy, jeśli oddział jest liczny) pod okiem opiekuna, nazywanego zastępowym. Organizowane są także różnego rodzaju zajęcia dodatkowe dla młodzieży.

spis treści

1. Historia KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży to organizacja, która w Polsce powstała już w 1934 roku, w postaci Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i Żeńskiej. W okresie Polski Ludowej, zostało zdelegalizowane, ale kontynuowało swoją działalność mimo represji. Jawnie i oficjalnie KSM zaczęło funkcjonować dopiero w 1990 roku. Obecnie ma 30 tys. członków, a koła funkcjonują w 41 diecezjach. Patroni Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży to św. Stanisław Kostka i bł. Karolina Kózkówna.

Obecnie młodzież między 14., a 16. rokiem życia to kandydaci KSM, między 16., a 18. to członkowie juniorzy, którzy dopiero później stają się członkami zwyczajnymi KSM. Aby zostać pełnoprawnym członkiem KSM, po co najmniej półrocznym chodzeniu na spotkania i po specjalnych rekolekcjach, składa się uroczystą przysięgę dotyczącą zasad stowarzyszenia. Otrzymuje się wtedy legitymację i odznakę KSM.

2. Zajęcia dla młodzieży katolickiej

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

Podstawą działania kół KSM są cotygodniowe spotkania. Są to spotkania formacyjne całego oddziału lub spotkania w mniejszym gronie, w tak zwanych zastępach. Zwykle takie spotkanie liczy kilka osób. Mają one na celu kształtowanie katolickiej postawy wśród młodych ludzi. Są otwarte także dla osób spoza koła KSM i odbywają się zawsze w tym samym miejscu i o tej samej porze.

Każde spotkanie rozpoczyna się i kończy wspólną modlitwą. Podczas spotkania prowadzący przekazuje grupie przygotowany wcześniej temat (może to być wykład, odtworzenie fragmentu filmu lub lektura fragmentu wiersza, czytanie książki czy Pisma Świętego), nad którym zastanawiają się wszyscy wspólnie. Rozmawia się także o bieżących tematach z życia parafii i całego Kościoła oraz o nowych dokumentach Kościoła. Urozmaiceniem są wspólnie śpiewane piosenki religijne. Na zakończenie przez uczestników podejmowane są postanowienia. Zajęcia trwają około 1 – 2 godziny.

Spotkania mogą być prowadzone przez:

  • zastępowych - odpowiednio przeszkolonych członków kierownictwa oddziału;
  • opiekunów kół zainteresowań;
  • księży asystentów.

Oprócz tego, organizowane są dodatkowe zajęcia dla młodzieży. Są to na przykład rekolekcje, warsztaty twórczego myślenia, mistrzostwa Polski w piłce siatkowej KSM, mistrzostwa Polski w tenisie stołowym KSM, ogólnopolska spartakiada narciarska KSM, wyjazdy wakacyjne, wakacyjne kursy językowe.

3. Czego uczy KSM?

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oprócz uczenia o Biblii, Liturgii, tradycjach Kościoła, moralności katolickiej, ma także cztery filary, na których opiera się działanie poszczególnych kół. Opierają się na elementach zaproponowanych przez Włoską Akcję Katolicką. Są to:

  • modlitwa;
  • nauka;
  • praca;
  • ofiara.

Istnieje także dziesięć zasad KSM, które mówią o tym, że należy kochać Boga, służyć Kościołowi i ojczyźnie, kształtować swój umysł, wolę i serce, szanować swoją godność, pracować i szanować cudzą pracę, dawać dobry przykład innym. KSM-owicz jest także oszczędny, posłuszny, stały w swoich przekonaniach i wytrwały w działaniu. Ważna jest dla niego pogoda ducha i dbałość o zdrowie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze