Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM) to ogólnopolskie stowarzyszenie o charakterze katolickim przeznaczone dla osób w wieku od 14 do 30 lat. KSM oferuje cotygodniowe, tzw. spotkania formacyjne oddziału lub spotkania w zastępach (są to mniejsze grupy, jeśli oddział jest liczny) pod okiem opiekuna, nazywanego zastępowym. Organizowane są także różnego rodzaju zajęcia dodatkowe dla młodzieży.

Historia KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży to organizacja, która w Polsce powstała już w 1934 roku, w postaci Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i Żeńskiej. W okresie Polski Ludowej, zostało zdelegalizowane, ale kontynuowało swoją działalność mimo represji. Jawnie i oficjalnie KSM zaczęło funkcjonować dopiero w 1990 roku. Obecnie ma 30 tys. członków, a koła funkcjonują w 41 diecezjach. Patroni Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży to św. Stanisław Kostka i bł. Karolina Kózkówna.

Polecane wideo:

Obecnie młodzież między 14., a 16. rokiem życia to kandydaci KSM, między 16., a 18. to członkowie juniorzy, którzy dopiero później stają się członkami zwyczajnymi KSM. Aby zostać pełnoprawnym członkiem KSM, po co najmniej półrocznym chodzeniu na spotkania i po specjalnych rekolekcjach, składa się uroczystą przysięgę dotyczącą zasad stowarzyszenia. Otrzymuje się wtedy legitymację i odznakę KSM.

Zajęcia dla młodzieży katolickiej

Podstawą działania kół KSM są cotygodniowe spotkania. Są to spotkania formacyjne całego oddziału lub spotkania w mniejszym gronie, w tak zwanych zastępach. Zwykle takie spotkanie liczy kilka osób. Mają one na celu kształtowanie katolickiej postawy wśród młodych ludzi. Są otwarte także dla osób spoza koła KSM i odbywają się zawsze w tym samym miejscu i o tej samej porze.

Każde spotkanie rozpoczyna się i kończy wspólną modlitwą. Podczas spotkania prowadzący przekazuje grupie przygotowany wcześniej temat (może to być wykład, odtworzenie fragmentu filmu lub lektura fragmentu wiersza, czytanie książki czy Pisma Świętego), nad którym zastanawiają się wszyscy wspólnie. Rozmawia się także o bieżących tematach z życia parafii i całego Kościoła oraz o nowych dokumentach Kościoła. Urozmaiceniem są wspólnie śpiewane piosenki religijne. Na zakończenie przez uczestników podejmowane są postanowienia. Zajęcia trwają około 1 – 2 godziny.

Spotkania mogą być prowadzone przez:

  • zastępowych - odpowiednio przeszkolonych członków kierownictwa oddziału;
  • opiekunów kół zainteresowań;
  • księży asystentów.

Oprócz tego, organizowane są dodatkowe zajęcia dla młodzieży. Są to na przykład rekolekcje, warsztaty twórczego myślenia, mistrzostwa Polski w piłce siatkowej KSM, mistrzostwa Polski w tenisie stołowym KSM, ogólnopolska spartakiada narciarska KSM, wyjazdy wakacyjne, wakacyjne kursy językowe.

Czego uczy KSM?

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oprócz uczenia o Biblii, Liturgii, tradycjach Kościoła, moralności katolickiej, ma także cztery filary, na których opiera się działanie poszczególnych kół. Opierają się na elementach zaproponowanych przez Włoską Akcję Katolicką. Są to:

  • modlitwa;
  • nauka;
  • praca;
  • ofiara.

Istnieje także dziesięć zasad KSM, które mówią o tym, że należy kochać Boga, służyć Kościołowi i ojczyźnie, kształtować swój umysł, wolę i serce, szanować swoją godność, pracować i szanować cudzą pracę, dawać dobry przykład innym. KSM-owicz jest także oszczędny, posłuszny, stały w swoich przekonaniach i wytrwały w działaniu. Ważna jest dla niego pogoda ducha i dbałość o zdrowie.

Organizacje młodzieżowe

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Organizacje młodzieżowe
Organizacje młodzieżowe

Mali harcerze

Mali harcerze

W gronie przyjaciół i pod opieką doświadczonych instruktorów, zuchy ciekawie spędzą czas, nauczą się rozwiązywać konflikty staną się bardziej samodzielne, będą mogły rozwijać swoją kreatywność i wyobraźnię.

Organizacje młodzieżowe

Szkolne Koło Caritas

, opieka nad młodszymi dziećmi w czasie wyjazdu, przystrajanie kościoła na specjalne okazje. Pomocą może okazać się organizacja atrakcji, np. dla dzieci (...) z rodzin biednych i wielodzietnych: konkursy plastyczne, turnieje sportowe,...

Organizacje młodzieżowe

Harcerstwo

i o wybór którejś z kilku harcerskich organizacji w Polsce, zawsze powtarzam, że harcerstwo dla dziecka, to przede wszystkim przygoda, i nie do końca (...) jest ważne, w której organizacji będzie ją przeżywać. Wszystkie...

Metoda objawowo-termiczna

Liga Małżeństwo Małżeństwu

Liga Małżeństwo Małżeństwu to międzynarodowe stowarzyszenie katolickie. Promuje ono naturalne metody planowania rodziny. Liga w Polsce powstała

Patronaty

"Romeo i Julia"

"Romeo i Julia"

Przepięknie ilustrowana książka dla młodzieży zainteresowanej baletem.

Rozwój społeczny malucha

Nieśmiałe dziecko

Nieśmiałe dziecko

Nieśmiałość jest bolesnym doświadczeniem, które może dotyczyć dzieci i młodzieży. Bywa tzw. sytuacyjna nieśmiałość, która może dotyczyć

Poród

Tak wygląda poród

Tak wygląda poród

na zdjęciach fotografów biorących udział w konkursie na Zdjęcie Roku ma różne oblicza. Międzynarodowe Stowarzyszenie Profesjonalnych Fotografów Narodzin (...) Gallo z Kanady. Wyróżnienie Ostatnią wyróżnioną w konkursie Międzynarodowego...

Inicjacja nikotynowa

Palenie u młodzieży

Palenie u młodzieży

Palenie papierosów jest postrzegane przez młodzież jako przejaw dorosłości. Szacuje się, że inicjacja nikotynowa w Polsce przypada już na wiek około

Zajęcia dodatkowe

Szkolny klub teatralny

Szkolny klub teatralny

Zajęcia teatralne to coraz częstsze zajęcia dodatkowe w przedszkolach i kółka zainteresowań w szkołach. Istnieją także zajęcia teatralno-aktorskie i warsztaty w domach kultury oraz prywatnych instytucjach i szkołach.

Wspólne spędzanie czasu

Linksys Smart Wi-Fi

Linksys Smart Wi-Fi

Modem Linksys Smart Wi-Fi Router Linksys to urządzenie, które pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa dziecka w sieci na wszystkich urządzeniach, które podłączamy do Internetu w domowej sieci.