Kaszel

Co to jest kaszel? Kaszel to nic innego jak odruch obronny, spowodowany podrażnieniem zakończeń nerwowych w oskrzelach, tchawicy, krtani albo gardle i polega na usunięciu wydzieliny lub cząstek ciał stałych z dróg oddechowych. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki niemu wiemy, że dzieje się coś niedobrego ze zdrowiem naszego malucha. Jest zatem sprzymierzeńcem dziecka. Pamiętajmy jednocześnie, że kaszel to nie choroba. To objaw, którego nie wolno lekceważyć, bo zignorowany może mieć groźne następstwa. Co zatem robić gdy dziecko zaczyna kasłać? Biec do lekarza? Podać antybiotyk? A może leczyć kaszeldomowymi sposobami? Oto kilka ważnych kwestii, o których powinnaś wiedzieć, by móc go skutecznie rozpoznawać i leczyć.

Polecane wideo:

Leczenie kaszlu

Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje kaszlu – mokry i suchy.
1. Mokry - dziecko odkrztusza wydzielinę gromadzącą sie w gardle – możesz zastosować syropy:

 • wykrztuśne, które pomagają dziecku pozbyć się wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych – tymiankowy, sosnowy, malinowy, syrop z cebuli;
 • rozrzedzające, które rozrzedzą gęstą wydzielinę i ułatwią odkrztuszenie – Flegamina, Mucosolvan, Ambroksol, Tussicom.I jedne, i drugie lepiej podawać do godziny 17.
 1. Suchy - dziecko nie może odkrztusić wydzieliny, kaszel nie przynosi ulgi.
 • możesz zastosować syropy przeciwkaszlowe, hamujące odruch kaszlu - prawoślazowy, z babki lancetowatej, albo zlecone na receptę zawierające kodeinę lub dekstrometorfan (stosuje się je wyjątkowo i bardzo krótko).
 1. Kaszel szczekający świadczący o zapaleniu krtani. W tym wypadku natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

 2. Kaszel przypominający pianie koguta – najczęściej jest spowodowany krztuścem. Natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

 3. Kaszel alergiczny - pojawia się tylko w określonych sytuacjach, np. po wyjściu z domu.

Należy pamiętać, że czasem dziecko ma zapalenie płuc i nie kaszle. Jeśli od kilku dni ma męczący katar, jest senne, nie chce jeść i ma gorączkę udaj się do lekarza.

Gdy dziecko ma kaszel

 • Pamiętaj, że mokrego kaszlu się nie hamuje. Spowoduje to zatkanie oskrzeli i oskrzelików wydzieliną i szybkie namnażanie bakterii.
 • Kaszlące dziecko nie musi dostać antybiotyku. Większość infekcji jest wywołana przez wirusy, na które antybiotyk nie działa. Ważne, by dziecko dostało leki wzmacniające i rozrzedzające wydzielinę.
 • Pamiętaj o oklepywaniu plecków. To zabieg ułatwiający pozbywanie się wydzieliny z oskrzeli.
 • Jeśli kaszel jest mokry zastosuj inhalacje. Może to być sól fizjologiczna lub najlepsze dla maluszków inhalacje z gorącej wody i soli (łyżka soli na dwa litry wody).
 • Podawaj lekkostrawne posiłki i dużo napojów (woda, rozrzedzone soki, owocowe herbatki).
 • Pamiętaj, że kaszel to nie tylko infekcja płuc lub oskrzeli, może być następstwem silnego kataru (lub wzmożonego wydzielania śliny spowodowanego ząbkowaniem).

Nie podawaj astmatykowi leków przeciwkaszlowych. Mogłyby one nasilić objawy i duszność.

Pamiętajcie Drogie Mamy, że to artykuł edukacyjny. Jeżeli macie jakiekolwiek obawy skontaktujcie się z lekarzem pediatrą i nie leczcie dzieci na własną rękę. Życzymy Mamom wytrwałości w leczeniu Maluchów, a Dzieciaczkom Zdrówka!

Komentarze

dyskusje na forum

Artykuły Kaszel
Przeziębienie w ciąży

Kaszel w czasie ciąży

Kaszel w czasie ciąży

Dla wielu przyszłych mam najtrudniejszy do leczenia podczas przeziębienia jest kaszel. Z katarem i gorączką łatwiej sobie poradzić - można nawet sięgnąć po paracetamol w niewielkich ilościach, gdyż nie szkodzi on dziecku.

Choroby noworodka

Przeziębienie u niemowlęcia

Przeziębienie u niemowlęcia

Kaszel jest naturalną reakcją organizmu na pojawienie się w gardle lub przełyku substancji drażniących - jest to odruch szczególnie (...) często występujący u noworodków. Jednak przeważnie kaszel nie jest objawem poważniejszych...

Zdrowie malucha

Skuteczne domowe metody na kaszel

Skuteczne domowe metody na kaszel

Kiedy kaszlemy? Kaszel najczęściej towarzyszy zwykłemu przeziębieniu i grypie. Często też jest objawem zapalenia oskrzeli. Jeśli kaszel nie ustępuje (...) w ciągu siedmiu dni, należy zgłosić się do lekarza. Jeśli natomiast...

Zdrowie malucha

Jak pokonać kaszel u dziecka?

Jak pokonać kaszel u dziecka?

Kaszel z flegmą Przyczyną kaszlu z flegmą jest zazwyczaj przeziębienie. W niektórych przypadkach kaszel może być pierwszym objawem infekcji, w innych (...) najpierw występuje katar, kichanie oraz niewysoka...

Choroby noworodka

Kaszel u niemowląt

Kaszel u niemowląt może mieć różne rodzaje: częsty jest kaszel suchy, mokry, a rzadziej występuje kaszel szczekający czy napadowy. Różne rodzaje (...) kaszlu oznaczają różne choroby...

Dania z makaronem

Pasta z figami

Pasta z figami

Figi mają duże znaczenie lecznicze. Z owoców figi produkuje się sok, który działa wzmacniająco na serce i naczynia wieńcowe. Gotowane w mleku uśmierzają ból gardła i kaszel.

Omlety, placki, racuchy

Jagodowe naleśniki

Jagodowe naleśniki

jagód działają uspokajająco i przeciwbólowo, a syropy leczą kaszel i infekcje układu oddechowego.

Jak wzmocnić odporność przedszkolaka?

Kaszel u dzieci

Kaszel u dzieci najczęściej pojawia się w formie kaszlu suchego i mokrego. Dużo rzadziej pojawia się tzw. kaszel szczekający czy świszczący. Kaszel (...) kaszelpojawia się także wskutek...

Zdrowie dzieci

GIF wycofuje syrop na kaszel

GIF wycofuje syrop na kaszel

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju popularnego syropu na kaszel o nazwie Thiocodin. Syrop (...)  serii produktu Thiocodin. Podmiotem odpowiedzialnym są Zakłady Farmaceutyczne „Unia"...