Trwa ładowanie...

Karuzela do łóżeczka - korzyści dla dziecka, na co zwrócić uwagę podczas zakupu

Karuzela do łóżeczka to popularny gadżet w dziecięcym pokoiku. Kolorowa karuzela zawieszona nad łóżeczkiem przykuwa wzrok niemowlęcia, pozytywnie wpływając na rozwój jego percepcji słuchowej i wzrokowej. Dodatkowo działa uspokajająco i sprawia mnóstwo radości. Co jeszcze zyskuje dziecko dzięki karuzeli do łóżeczka? Kiedy najlepiej ją zamontować, a kiedy powinniśmy ją zdjąć? Jak wybrać odpowiedni model?

Zobacz film: "Jak pozbyć się ciemieniuchy?"

spis treści

1. Czy karuzela do łóżeczka jest potrzebna?

Karuzela do łóżeczka to dla wielu z nas obowiązkowy wystrój pokoju dziecka. Mimo iż nie jest niezbędna, rodzice, którzy decydują się na zakup tego gadżetu są zwykle zadowoleni z efektów, jakie przynosi.

Korzyści, jakie daje zawieszenie karuzeli nad łóżeczkiem dziecka to między innymi:

  • pomoc w wyciszeniu i uspokojeniu dziecka;
  • rozwijanie naturalnej ciekawości dziecka;
  • wspomaganie rozwoju koordynacji wzrokowo - ruchowej oraz słuchowej;
  • poprzez melodyjki wygrywane przez wbudowaną w karuzelę pozytywkę pobudzany jest słuch dziecka;
  • motywacja do szybszego wstawania, aby własnoręcznie sięgnąć po zabawki (w przypadku nieco starszych niemowląt).
Akcesoria dla niemowlaka
Akcesoria dla niemowlaka
przeczytaj artykuł

2. Jak wybrać odpowiednią karuzelę do łóżeczka?

W sklepach z artykułami dziecięcymi znajdziemy duży wybór karuzel dla niemowląt. Na co zwrócić uwagę przy wyborze gadżetu dla naszego dziecka?

Warto wybrać karuzelę w kontrastowych kolorach, taka kolorystyka zaciekawi malca. Produkty w pastelowych, zlewających się i stonowanych kolorach mogą dziecko zwyczajnie nudzić.

Karuzela powinna poruszać się w wolnym tempie, tak by maluch mógł bez problemu skupić na niej swój wzrok. Dobrym dodatkiem jest wbudowana w nią pozytywka. Uspokajająca muzyka płynąca z niej pomoże dziecku się zrelaksować i spokojnie zasnąć.

Ważny jest sposób, w jaki karuzelę uruchamiamy. W najprostszych modelach trzeba ją nakręcać ręcznie, w tym bardziej rozbudowanych włącza się ją zazwyczaj poprzez wciśnięcie przycisku. Najnowocześniejsze modele są uruchamiane za pomocą pilota lub też automatycznie, kiedy dziecko zaczyna płakać.

Niektóre karuzele nad łóżeczko mają także wbudowany projektor, który wyświetla kolorowe obrazy na suficie, jeszcze inne zaś posiadają unikatowy system poruszania się 4D. W tego rodzaju karuzelach zabawki są zawsze skierowane w stronę dziecka, dzięki czemu jest mu łatwiej je obserwować.

W niektórych modelach znajdziemy także czasomierze, które pomagają ustawić czas, w którego trakcie z karuzeli ma płynąć muzyka. W najnowocześniejszych typach istnieje możliwość wgrania własnych piosenek i melodii.

Akcesoria dla noworodka
Akcesoria dla noworodka

Akcesoria dla noworodka trzeba wybierać z rozwagą, bo wiele rzeczy może być tak naprawdę przydatnych

przeczytaj artykuł

Warto zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas model ma funkcję regulowania głośności i czy jest możliwe odpinanie zabawek (np. aby je wyprać).

Bardzo ważne, aby nasza karuzela była wykonana solidnie, a mocowanie jej nie utrudniało wyjmowania i wkładania dziecka do łóżeczka. Powinna być dobrze przymocowana do łóżeczka, aby dziecko nie mogło jej samodzielnie odczepić ani ściągnąć.

3. Kiedy zamontować i zdemontować karuzelę nad łóżeczko?

Najczęściej decydujemy się na zakup tego gadżetu jeszcze w czasie ciąży, stąd też zwykle towarzyszy ona dziecku od pierwszych dni. Warto jednak dać noworodkowi czas na oswojenie się z nowym otoczeniem i początkowo uruchamiać ją sporadycznie.

Akcesoria dla niemowląt – charakterystyka, kąpiel, karmienie, przewijanie
Akcesoria dla niemowląt – charakterystyka, kąpiel, karmienie, przewijanie

Akcesoria dla niemowląt to dodatki, w które mamy często zaopatrują się jeszcze przed narodzinami dziecka.

przeczytaj artykuł

Dziecko prawdopodobnie zacznie się interesować karuzelą po 1 miesiącu życia. Łatwo zauważymy ten moment, ponieważ maluch zacznie wodzić wzrokiem za przedmiotami i rozglądać się po pokoju.

Zdemontować karuzelę powinniśmy około 6 - 7 miesiąca życia, kiedy dziecko zaczyna wstawać i pojawia się ryzyko, że ciągnąc zabawki zrzuci ją na siebie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.