Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Kapsułki do prania stwarzają niebezpieczeństwo dla dzieci

Z roku na rok coraz większą popularność wśród mam zdobywają sobie kapsułki do prania. Są poręczne, zawierają odpowiednią dawkę detergentu i przyjemnie pachną. Niestety – stwarzają też niebezpieczeństwo dla dzieci.

Zobacz film: "Ile i co powinien jeść przedszkolak?"

Lekarze alarmują: kapsułki do prania mogą spowodować uszczerbek na zdrowiu w dużo większym stopniu niż tradycyjny proszek, są bowiem bardziej skoncentrowane, a co za tym idzie – bardziej toksyczne. Detergenty destrukcyjnie wpływają na ludzki organizm, a dziecko, które kuszone kolorem i zapachem włoży taką kapsułkę do ust i zacznie ją ssać lub żuć, może mieć problemy z oddychaniem, w ekstremalnych przypadkach nawet zapaść w śpiączkę. Jeśli ją połknie - może również dojść do śmierci.

Tymczasem, jak zaznaczają eksperci, w ciągu dwóch lat (2013-2014) aż ponad 62 tysiące dzieci poniżej 6 roku życia było narażone na zatrucia detergentami przeznaczonymi do prania. Ponad 60 procent z nich – właśnie kapsułkami. Tradycyjnym proszkiem – tylko 17 procent. 45 procent dzieci, które miały kontakt z kapsułkami żelowymi trafiło do szpitala na leczenie specjalistyczne.

Kapsułki do prania stwarzają niebezpieczeństwo dla dzieci
Kapsułki do prania stwarzają niebezpieczeństwo dla dzieci (123RF)

Co zrobić, żeby nie narażać dziecko na niebezpieczeństwo zatrucia kapsułkami? Przede wszystkim należy je trzymać z dala od nich. Aby dom był bezpieczny, najlepszym miejscem na detergenty jest wysoka półka w szafce trudno dostępnej dla dziecka. Jeśli nie istnieje możliwość takiego schowania płynów lub proszków do czyszczenia, należy zaopatrzyć się w blokadę drzwi szafki, w której trzymamy detergenty.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.