Trwa ładowanie...

Kampinoski Park Narodowy z dzieckiem. Jak spędzić tu swój wolny czas?

Avatar placeholder
23.02.2023 14:16
Kampinoski Park Narodowy z dzieckiem
Kampinoski Park Narodowy z dzieckiem (Pixaby)

Każda pora jest dobra, by wyruszyć na krótszy lub dłuższy wypoczynek ze swoimi dziećmi. Planując te nieco krótsze opcje wycieczek, dobrze jest wybrać takie kierunki, które znajdują się stosunkowo blisko miejsca zamieszkania. Rodzinny weekend na Mazowszu można spędzić, odkrywając uroki wielu wspaniałych miejsc. Jednym z nich jest bez wątpienia Kampinoski Park Narodowy, który jest wręcz ubóstwiany przez mieszkańców stolicy.

spis treści

1. Czym jest staycation?

Staycation to trend, który jest obecny w turystyce od czasów pandemii koronawirusa i obecnie, gdy większość osób zmaga się z szalejącą inflacją i wzrostem kosztów codziennego życia. Oczywiście, taki sposób podróżowania ma swoje wady i zalety, ale warto podkreślić, że coraz częściej na taką formę spędzania wolnego czasu decydują się rodziny z dziećmi. I nie powinno tu być żadnego zaskoczenia, bo to, co bliskie, wydaje się w pełni wyjątkowe - szczególnie, gdy rodzina ma w planach weekendowy urlop lub wycieczkę jednodniową.

Mieszkańcy Mazowsza, biorąc pod uwagę ten właśnie trend, mają do wyboru kilka ciekawych opcji. Jedną z nich jest Kampinoski Park Narodowy, który warto eksplorować nie tylko latem, ale również zimą.

2. Co warto zobaczyć z dzieckiem w Kampinosie?

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Okazuje się, że Puszcza Kampinoska stanowi świetną opcję na rodzinny wyjazd na weekend lub zdecydowanie dłużej. Wszyscy uczestnicy mogą poznać te niezwykłe malownicze miejsca, czy odwiedzić te atrakcje, które są bezpośrednio związane z Kampinoskim Parkiem Narodowym.

Jeśli rodzina planuje nieco dłuższy niż jednodniowy pobyt i poszukuje wymarzonego noclegu, to szczególnie powinna ich zainteresować agroturystyka na Mazowszu. Obiekty z tej kategorii znajdują się w atrakcyjnej i spokojnej lokalizacji, która stanowi pewnego rodzaju bazę wypadową do odkrywania piękna Kampinoskiego Parku Narodowego.

Kampinos
Kampinos (Pixaby)

Niezależnie od pory roku, dobrze jest zaplanować swój wolny czas, by w pierwszej kolejności pokazać dzieciom te miejsca, które ich najbardziej zainteresują. Za pewnego rodzaju punkt obowiązkowy, na pewno należy uznać Kampinoskie Centrum Edukacji, znajdujące się w Izabelinie.

Można tu zobaczyć i nieco lepiej poznać mieszkańców Puszczy Kampinoskiej i posłuchać ich odgłosów, zajrzeć do dziupli, poukładać duże puzzle z wizerunkami zwierząt. A wszystko to ma ciekawą i multimedialną formę, która powinna zainteresować najmłodszych. W najbliższej okolicy Parku Kampinoskiego można odwiedzić jeszcze:

  • Muzeum Kolei Wąskotorowej,
  • Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie,
  • dworek, pałac i dom urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

Przy okazji, podczas wizyty w centrum edukacji, dobrze jest wyruszyć na wędrówkę ścieżką dydaktyczną, która zaprowadzi do Leśnego Ogródka Botanicznego w Laskach. Wszyscy uczestnicy takiej wyprawy mogą obcować ze znajdującą się tu przyrodą i korzystać z wyjątkowego klimatu, jakim może pochwalić się Kampinoski Park Narodowy.

3. Ścieżki dydaktyczne w Kampinoskim Parku Narodowym

Z wielu wyjątkowych opcji można skorzystać tu również w sezonie zimowym. Na okolicznych terenach można zaobserwować dzieci, zjeżdżające na sankach i jabłkach z pobliskiego wzniesienia.

Kampinoski Park Narodowy zimą
Kampinoski Park Narodowy zimą (AdobeStock)

Przygotowano dla nich również ścieżki przyrodnicze, jazdę na nartach, czy przejażdżki sankami lub rowerami po licznych wzniesieniach. Na pewno ucieszy ich pobyt w Parku Rozrywki Julinek, który oferuje wiele wspaniałych atrakcji, dostosowanych do różnych grup wiekowych. Nuda nie powinna tu absolutnie nikomu doskwierać.

4. Aktywny rodzinny wypoczynek - co robić w wolnym czasie?

Okazuje się, że Kampinoski Park Narodowy to nie tylko muzea i atrakcje dla dzieci, ale również przyroda i ścieżki spacerowo-rowerowe, na które można wybrać się całą rodziną. Wystarczy podkreślić, że jest tu aż 350 km szlaków pieszych i 200 km tras rowerowych, które w sezonie zimowym służą również jako trasy do narciarstwa biegowego.

Jeśli weźmie się pod uwagę dostępne opcje wędrówek, to warto podkreślić, że panuje tu pełna różnorodność, jeśli chodzi o trasy. Są tu zarówno szlaki wydmowe, piaszczyste, bagienne, czy prowadzące w otoczeniu pól i lasów i takie, które prowadzą przez niewielkie wioski, gdzie najmłodsi powinni sobie bez problemu poradzić na rowerach.

Urozmaiceniem wędrówek po Puszczy Kampinoskiej, na pewno będzie wspólne obserwowanie zwierząt, które mieszkają w puszczy. Być może uda się zaobserwować wiewiórki, czy łosia. Na tym obszarze żyje około 16,5 tysiąca rodzimych gatunków zwierząt, dlatego prawdopodobieństwo, że uda się jakieś spotkać, jest naprawdę duże. Dlatego, dobrze będzie zabrać ze sobą lornetkę, wygodne buty, przekąski i duży zapas picia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze