Trwa ładowanie...

Kalkulator przewiduje szanse na poczęcie dziecka w wyniku in vitro

Dzięki wykorzystaniu nowego kalkulatora pary mogą poznać swoje szanse na posiadanie dziecka po wielu cyklach leczenia in vitro.

Zobacz film: "Defekty odporności u dzieci"

Naukowcy z Uniwersytetu Aberdeen, którzy opracowali nowe narzędzie, powiedzieli, że to pomoże parom kształtować swoje oczekiwania i planować swoje zabiegi.

Kalkulator on-line oparty jest na danych z ponad 113 000 przypadków kobiet, które przeszły zapłodnienie in vitro.

Wiek kobiety jest najważniejszym czynnikiem przy określaniu jej szans na posiadanie dziecka. Po 30 roku życia, szanse par zaczynają spadać i dalej maleją, im dłużej kobieta nie jest w stanie zajść w ciąże.

W wyniku zapłodnienia in vitro urodziło się już ponad 5 mln ludzi na całym świecie
W wyniku zapłodnienia in vitro urodziło się już ponad 5 mln ludzi na całym świecie (Shutterstock)

Istnieją inne kalkulatory, które zapowiadają sukces metody in vitro, ale to najnowsze narzędzie jest pierwszym, które przewiduje szanse zajścia w ciążę do sześciu cykli in vitro i czynnik wykorzystania zamrożonych embrionów.

Pary mogą poznać swoje szanse zarówno przed jak i po pierwszym zabiegu in vitro, w zależności od liczby jajeczek, które są pobrane, zdrowia embrionów i liczba zarodków pobranych do zamrażania.

Na podstawie tych informacji, szanse dla par mogą następnie być określone w odniesieniu do dalszych cykli in vitro.

ZOBACZ TAKŻE:

Według statystyk co czwarta para w Polsce ma problem z zajściem w ciążę.

Metoda in vitro jest zalecana dla wszystkich par, które mają problemy z płodnością. Dzięki tej metodzie stosowanej na świecie od 1978 roku na świat przyszło już około 5 mln ludzi do końca 2013 roku.

David McLernon, pracownik naukowy w statystykach medycznych na Uniwersytecie w Aberdeen, spędził cztery lata na konfigurowaniu kalkulatora przy użyciu danych od organizacji Human Fertilisation and Embryology Authority, która zbiera informacje o wszystkich licencjonowanych przypadkach leczenia bezpłodności w Wielkiej Brytanii.

Powiedział, że kalkulator nie powinien być stosowane przez pary, aby zdecydować, czy powinny one przejść procedurę in vitro. Zamiast tego stwierdził, że to pomoże im uzyskać dokładniejsze informacje i przygotować się emocjonalnie i finansowo na ich leczenie. Dodał również, że narzędzie może być wykorzystywane przez lekarzy, fundatorów i decydentów.

Badania pana McLernon mające na celu dalszą rozbudowę kalkulatora nie były w stanie uwzględnić BMI kobiety, pochodzenia etnicznego, czy też tego, czy kobieta pali lub spożywa alkohol, co również wpływa na sukces metody in vitro.

Zapłodnienie in vitro (IVF) jest jedną z kilku technik, które pomagają parom z problemami z płodnością mieć dziecko.

Podczas in vitro, jajeczko jest usuwane z jajników kobiety i zapłodnione spermą w laboratorium. Zapłodniona komórka jajowa, zwana zarodkiem jest następnie na powrót umieszczana w macicy kobiety, aby dalej rosła i się rozwijała.

Cały proces może być przeprowadzany przy użyciu jajeczka kobiety i plemnika mężczyzny lub jajeczek i / lub plemników od dawców.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.