Trwa ładowanie...

Kalkulator przewiduje szanse na poczęcie dziecka w wyniku in vitro

Dzięki wykorzystaniu nowego kalkulatora pary mogą poznać swoje szanse na posiadanie dziecka po wielu cyklach leczenia in vitro.

Zobacz film: "Depresja u dzieci"

Naukowcy z Uniwersytetu Aberdeen, którzy opracowali nowe narzędzie, powiedzieli, że to pomoże parom kształtować swoje oczekiwania i planować swoje zabiegi.

Kalkulator on-line oparty jest na danych z ponad 113 000 przypadków kobiet, które przeszły zapłodnienie in vitro.

Wiek kobiety jest najważniejszym czynnikiem przy określaniu jej szans na posiadanie dziecka. Po 30 roku życia, szanse par zaczynają spadać i dalej maleją, im dłużej kobieta nie jest w stanie zajść w ciąże.

W wyniku zapłodnienia in vitro urodziło się już ponad 5 mln ludzi na całym świecie
W wyniku zapłodnienia in vitro urodziło się już ponad 5 mln ludzi na całym świecie (Shutterstock)

Istnieją inne kalkulatory, które zapowiadają sukces metody in vitro, ale to najnowsze narzędzie jest pierwszym, które przewiduje szanse zajścia w ciążę do sześciu cykli in vitro i czynnik wykorzystania zamrożonych embrionów.

Pary mogą poznać swoje szanse zarówno przed jak i po pierwszym zabiegu in vitro, w zależności od liczby jajeczek, które są pobrane, zdrowia embrionów i liczba zarodków pobranych do zamrażania.

Na podstawie tych informacji, szanse dla par mogą następnie być określone w odniesieniu do dalszych cykli in vitro.

ZOBACZ TAKŻE:

Według statystyk co czwarta para w Polsce ma problem z zajściem w ciążę.

Metoda in vitro jest zalecana dla wszystkich par, które mają problemy z płodnością. Dzięki tej metodzie stosowanej na świecie od 1978 roku na świat przyszło już około 5 mln ludzi do końca 2013 roku.

David McLernon, pracownik naukowy w statystykach medycznych na Uniwersytecie w Aberdeen, spędził cztery lata na konfigurowaniu kalkulatora przy użyciu danych od organizacji Human Fertilisation and Embryology Authority, która zbiera informacje o wszystkich licencjonowanych przypadkach leczenia bezpłodności w Wielkiej Brytanii.

Gwiazdy, które skorzystały z in vitro
Gwiazdy, które skorzystały z in vitro [7 zdjęć]

Poczęcie dziecka w przypadku niektórych par bywa bardzo trudne. Najważniejsze jest jednak to, aby nigdy...

zobacz galerię

Powiedział, że kalkulator nie powinien być stosowane przez pary, aby zdecydować, czy powinny one przejść procedurę in vitro. Zamiast tego stwierdził, że to pomoże im uzyskać dokładniejsze informacje i przygotować się emocjonalnie i finansowo na ich leczenie. Dodał również, że narzędzie może być wykorzystywane przez lekarzy, fundatorów i decydentów.

Badania pana McLernon mające na celu dalszą rozbudowę kalkulatora nie były w stanie uwzględnić BMI kobiety, pochodzenia etnicznego, czy też tego, czy kobieta pali lub spożywa alkohol, co również wpływa na sukces metody in vitro.

Zapłodnienie in vitro (IVF) jest jedną z kilku technik, które pomagają parom z problemami z płodnością mieć dziecko.

Podczas in vitro, jajeczko jest usuwane z jajników kobiety i zapłodnione spermą w laboratorium. Zapłodniona komórka jajowa, zwana zarodkiem jest następnie na powrót umieszczana w macicy kobiety, aby dalej rosła i się rozwijała.

Cały proces może być przeprowadzany przy użyciu jajeczka kobiety i plemnika mężczyzny lub jajeczek i / lub plemników od dawców.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.