Trwa ładowanie...

Johnson & Johnson - azbest w pudrze dla dzieci, milionowe odszkodowania

 Ewa Rosiecka
25.02.2021 11:25
Johnson & Johnson - azbest w pudrze dla dzieci, milionowe odszkodowania
Johnson & Johnson - azbest w pudrze dla dzieci, milionowe odszkodowania (GettyImages)

Johnson & Johnson szykuje się na falę procesów sądowych, związanych z talkiem dla niemowląt, w którym odkryto niebezpieczny dla zdrowia azbest. 22 lutego firma poinformowała opinię publiczną, że odłożyła 3,9 mld dolarów na wydatki związane z procesami sądowymi w tej sprawie. Według stanu na styczeń b.r., w amerykańskich sądach znajduje się 25 tysięcy pozwów od klientów związanych z "aferą talkową", a ich liczba stale rośnie.

spis treści

1. Azbest w pudrze dla niemowląt?

Agencja Reutera w 2018 roku opublikowała raport, z którego wynikało, że firma Johnson & Johnson od ponad 40 lat miała wiedzę o obecności w ich pudrze dla niemowląt niewielkich ilości rakotwórczego azbestu. Produkt ten zawierał talk występujący w pobliżu azbestu, a do zanieczyszczenia miało dochodzić w trakcie wydobycia minerału.

Po publikacji tych doniesień akcje giganta gwałtownie spadły, przez co jego wartość rynkowa zmniejszyła się o 40 mld dolarów. W październiku 2019 roku firma wycofała 33 tysiące butelek pudru dla niemowląt po ujawnieniu przez FDA (amerykańską Agencję Żywności i Leków) śladowych ilości azbestu w jednej z butelek.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"
Dziewczynka cierpi na rzadki nowotwór wywołany przez azbest. Na świecie jest tylko 9 takich przypadków (WIDEO)
Dziewczynka cierpi na rzadki nowotwór wywołany przez azbest. Na świecie jest tylko 9 takich przypadków (WIDEO)

Macie Greening cierpi na rzadką postać międzybłoniaka. 14-letnia dziewczynka stała się jedną z najmłodszych

przeczytaj artykuł

W maju 2020 roku Johnson & Johnson ogłosiła, że zakończyła sprzedaż pudru na bazie talku w USA i w Kanadzie. W dalszym ciągu jednak przedstawiciele koncernu twierdzili, że produkt jest bezpieczny i nie zawiera szkodliwych składników. Mimo to popyt na puder dla dzieci drastycznie spadł, do sądów zaś zaczęły wpływać pozwy.

2. Problemy J&J

Afera została ujawniona po tym, jak 22 kobiety pozwały koncern, ponieważ zachorowały na raka jajnika, który miał zostać wywołany zanieczyszczonym produktem. Ostatecznie zasądzono wypłatę odszkodowania w wysokości 2,1 mld dolarów dla poszkodowanych.

W maju 2016 roku sąd w St. Louis w stanie Missouri nakazał wypłatę odszkodowania kobiecie, u której w 2011 roku lekarze wykryli raka jajnika. Poszkodowana przez 35 lat używała talku kosmetycznego firmy J&J.

Kiedy miała 3 lata, połknęła kawałek azbestu. Teraz dowiedziała się, że cierpi na rzadki nowotwór
Kiedy miała 3 lata, połknęła kawałek azbestu. Teraz dowiedziała się, że cierpi na rzadki nowotwór

Czasem wypadki, których doświadczyliśmy w dzieciństwie wpływają na całe nasze dorosłe życie. Tak było

przeczytaj artykuł

W maju 2018 roku sąd w Los Angeles w Kalifornii zasądził ponad 25 mln dolarów odszkodowania kobiecie, która była wieloletnim graczem w kręgle i od wielu lat stosowała puder J&J na dłonie - zdiagnozowano u niej międzybłoniaka opłucnej.

Afera talkowa to nie jedyny problem firmy Johnson & Johnson. Jakiś czas temu sąd w Filadelfii orzekł 8 mld zadośćuczynienia od koncernu dla mężczyzny, któremu w wyniku stosowania leku Risperdal urosły piersi. Podobnie jak tysiące innych osób, mężczyzna oskarża firmę o brak ostrzeżeń o możliwych skutkach ubocznych wynikających ze stosowania ich leków.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze