Trwa ładowanie...

Jaki materac dla niemowlaka wybrać?

 Agnieszka Gotówka
12.12.2022 07:59
Jaki materac dla niemowlaka wybrać?
Jaki materac dla niemowlaka wybrać? (https://stock.adobe.com)

Jaki materac dla niemowlaka będzie odpowiedni? Zastanawia się nad tym wielu rodziców. Niekiedy jednak trudno odnaleźć się w gąszczu informacji. Podpowiadamy zatem, czym się kierować przy jego wyborze.

spis treści

1. Jaki materac dla niemowlaka – ranking czy opinia fizjoterapeutów?

Wybierając akcesoria dla niemowlaka, nierzadko kierujemy się opiniami innych rodziców. Pytamy, jakie rozwiązania się u nich sprawdziły i jakie marki polecają. To bardzo dobry pomysł, ale warto też sprawdzić, co na temat wybranego modelu materaca mówią fizjoterapeuci. Dobrym pomysłem jest wybranie się do sklepu, w którym klient może skorzystać z fachowej podpowiedzi.

To niezwykle ważne, musimy bowiem pamiętać, że małe dziecko spędza w łóżeczku dużo czasu, a jego ciało nieustannie się rozwija.

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

W przypadku noworodków sprawa jest prosta: materac powinien być twardy, by zminimalizować ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Z kolei zaleca się, by materac dla niemowlaka miał średnią twardość, był elastyczny i sprężysty.

Co powinna zawierać wyprawka dla noworodka?
Co powinna zawierać wyprawka dla noworodka?

Wyprawka dla noworodka powinna być przygotowana przed narodzinami. Nie należy zostawiać jej na ostatnią

przeczytaj artykuł

2. Materac dla niemowlaka. Jaki wybrać?

Najlepszy materac dla niemowlaka to taki, którego powierzchnia jest gładka. Dziecko nie może się na nim zapadać, bo w ten sposób nie będzie mogło swobodnie odwracać główki i zmieniać pozycji. Powinien też być sprężysty, co łatwo sprawdzić przy zakupie: jeśli położymy dłoń na materacu i dociśniemy ją, po zwolnieniu ucisku szybko wróci do swojego pierwotnego kształtu.

Odpowiedni będzie więc materac oznaczony symbolem H2 lub H3 (H1 będzie za miękki, a H4 za twardy).

Zwróćmy również uwagę, czy jest odpowiednio przewiewny i łatwo odprowadza wilgoć, a także czy był klejony wodnym klejem (bez rozpuszczalników).

Jak prawidłowo dobrać poduszkę i materac dla dziecka?
Jak prawidłowo dobrać poduszkę i materac dla dziecka?

Każdemu z rodziców zależy na tym, by jego dziecko się wysypiało. Okres nocnej regeneracji organizmu

przeczytaj artykuł

3. Jaki materac do łóżeczka dla niemowlaka? Pianka, gryka czy kokos?

Jeszcze kilka lat temu materac kokosowy dla niemowlaka był polecany na każdym kroku. Wychwalano, że jest zdrowy, ekologiczny, naturalny i wygodny. Dziś jednak jego polularność znacząco zmalała.

Po pierwsze dlatego, że tego rodzaju materac (kokos lub kokos-gryka) jest trudny w utrzymaniu czystości. A przecież dziecięce łóżeczka są w znacznym stopniu narażone na wilgoć, np. w czasie odpieluchowania lub choroby, kiedy pojawiają się wymioty.

To z kolei sprzyja namnażaniu się roztoczy kurzu domowego, które bywaja odpowiedzialne za rozwój alergii. Materace kokosowe i gryczane mają też dużą podatność na odkształcenia.

Po drugie istnieje ryzko, że w naturalnych włóknach materaca zalęgną się robaki. To oczywiście skrajne sytuacje, jednak niekiedy się zdarzają.

Czym kierować się przy wyborze łóżeczka dziecięcego?
Czym kierować się przy wyborze łóżeczka dziecięcego?

Wybór łóżeczka dziecięcego – jedna z najtrudniejszych decyzji każdego początkującego rodzica. Jak znaleźć

przeczytaj artykuł

Według najnowszych zaleceń najlepszym rozwiązaniem jest materac piankowy dla niemowlaka. Łatwiej go utrzymać w czystości.

Dobrym wyborem będzie też materac lateksowy, który odciąża kręgosłup i stawy oraz zapobiega powstawaniu wad postawy. Jest też odpowiedni dla alergików (lateks przeciwdziała rozwojowi bakterii i grzybów).

4. Kupujesz materac dla niemowlaka? O tym trzeba pamiętać!

  • Sprawdź przed zakupem czy materac posiada certyfikat Oeko-tex i czy obejmuje on wszystkie surowce, z których wyprodukowano materac.
  • Regularnie czyść materac, wykorzystując do tego sodę oczyszczoną.
  • Bezpośrednio na materac połóż specjalny ochraniacz, który można prać w wysokich temperaturach. Wymieniaj go maksymalnie co dwa tygodnie.
  • Jeśli to możliwe, kup nowy materac. Tego rodzaju produkt dopasowuje się do swojego pierwszego właściciela.
  • Idealnie, gdyby dziecko nie skakało po materacu i tylko na nim spało (lepiej dla rozwoju niemowlęcia, gdy bawi się na twardym podłożu, np. na macie).
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze