Trwa ładowanie...

Jak zrobić płyn do baniek krok po kroku?

 Agnieszka Gotówka
19.09.2021 21:25
Jak zrobić płyn do baniek krok po kroku?
Jak zrobić płyn do baniek krok po kroku? (https://pixabay.com/)

Jak zrobić płyn do baniek, by te od razu nie pękały? Jakich składników użyć? Podpowiadamy, jak ekologicznym i tanim sposobem przygotujecie płyn do baniek. Wykorzystajcie go do zabawy z dzieckiem na świeżym powietrzu.

spis treści

1. Jak zrobić płyn do baniek w domu?

Dzieci uwielbiają bańki. Dawniej płyn do ich wykonania robiono w domu, używając składniki, które zawsze były pod ręką. Z czasem wyparły go kupne płyny. Można je kupić w specjalnym pojemniku w niemal każdym sklepie z zabawkami. Ale dziś, kiedy na powrót zwracamy się ku naturze, sprzeciwiając się tym samym komercjalizmowi, przepis na płyn do baniek ponownie wraca do łask. Jak więc go zrobić, by dziecięcej radości nie było końca?

Przeczytaj również:

1.1. Składniki na płyn do baniek:

Zobacz film: "Na co zwrócić uwagę, wybierając przedszkole dla dziecka?"
  • 1 litr ciepłej wody (najlepiej destylowanej)
  • 30 ml płynu do mycia naczyń (im gęstszy, tym lepiej)
  • ok. 10 kropel gliceryny* (możesz zastąpić ją łyżeczką cukru bądź cukru pudru)

*Glicerynę możesz kupić w aptece. Warto ją wykorzystać nie tylko do robienia baniek, ale też do mycia okien. Nie ma lepszego nabłyszczacza niż odrobina gliceryny, która sprawi dodatkowo, że brud nie będzie przylegał do szyb.

Sposób przygotowania:

Do ciepłej (ale nie gorącej!) wody wlej płyn do mycia naczyń i dodaj glicerynę. Wszystkie składniki powoli i dokładnie wymieszaj. Gotowe! Prawda, że proste?

A jeśli chcesz uzyskać kolorowe bańki mydlane, dodaj fluorescencyjną farbę plakatową.

Ale sam płyn nie wystarczy, aby puszczać duże i kolorowe bańki. Potrzebujesz jeszcze narzędzia, które nadadzą im kształt. Jeśli kupujesz gotowy płyn do baniek, jest ono dołączone do zestawu. Możesz jednak wykonać go samodzielnie sposobem znanym od lat. Potrzebujesz niewielki drucik oraz długi patyk, np. do szaszłyków. Drucik przymocuj do patyczka taśmą izolacyjną.

Przeczytaj również:

Jeśli jednak nie masz czasu na robienie tego rodzaju konstrukcji, użyj trzepaczki do jajek lub słomki do napojów.

By puszczać duże bańki, potrzebujesz dwa kawałki sznurka (dłuższy i krótszy, np. 30 i 20 cm), które musisz przymocować do dwóch patyków w taki sposób, że kiedy sznurek krótszy będzie naprężony, to dłuższy będzie swobodnie zwisał.

Do zrobienia dużych baniek mydlanych możesz też użyć… trzepaczki do dywanów lub rakiety do tenisa.

Domowy płyn do baniek jest zdecydowanie lepszy od kupnego. Bywa że ten ostatni, zwłaszcza słabej jakości, pozostawia na ubraniach niezmywalne plamy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze