Trwa ładowanie...

Jak wybrać bezpieczny impregnat do drewna w pokoju dziecka?

Zarówno większe prace remontowe, jak i pomniejsze zajęcia mające na celu odświeżenie domu wymagają szczególnej uwagi w przypadku pokoju dziecięcego. Odświeżając drewniane wyposażenie pokoju, w którym śpi Twoje dziecko, nie możesz pozwolić sobie na stosowanie pierwszego z brzegu preparatu. Dlatego też uważnie wybierz impregnat do drewna. Po jakie środki najlepiej sięgnąć, jeśli chcesz zadbać o zdrowie Twojej pociechy?

Zobacz film: "Co warto kupić? Oczyszczacze powietrza"

spis treści

1. Impregnat do mebli dziecięcych – jakie można stosować?

Zabezpieczenie drewna w dziecięcym pokoju wymaga zdecydowania się na sięgnięcie po odpowiednie materiały. Powinny się one cechować odpowiednimi właściwościami:

  • trwałością – w przypadku dzieci farby, lakiery i impregnat do drewna powinny być szczególnie odporne na intensywne użytkowanie. Każdy, kto ma dzieci, wie, że w ich przypadku zabrudzenia powierzchni ścian i mebli są o wiele częstsze i intensywniejsze;
  • krótkim czasem schnięcia – szybko schnąca farba pozwoli na szybsze wywietrzenie pokoju Twojej pociechy;
  • brakiem zapachu – dzieci są o wiele wrażliwsze na intensywne zapachy. Najlepiej wybierać impregnat do mebli dziecięcych bazujący na wodzie, nie zaś na rozpuszczalniku;
  • bezpiecznym składem – koniecznie musisz zwrócić uwagę na skład chemiczny preparatów, które zamierzasz zastosować w pokoju dziecka.

Bezpieczny impregnat do drewna nie powinien zawierać substancji toksycznych powodujących zapalenie skóry lub reakcję alergiczną. Masz wątpliwości, czy preparat jest bezpieczny? Zapytaj się sprzedawcy o toksyczność impregnatu.

Meble do pokoju dziecięcego
Meble do pokoju dziecięcego

Meble dla dziecka muszą być ładne i funkcjonalne, aby były odpowiednie zarówno do zabawy, jak i nauki.

zobacz galerię

2. Oznaczenie bezpieczeństwa produktów

Nie zawsze możesz zasięgnąć porady obsługi w sklepie, czy dany produkt sprawdzi się w przypadku pokoju dziecka. Nie każdy sprzedawca będzie pewien swojej odpowiedzi. Istnieje jednak sposób na to, aby wybrać bezpieczny impregnat do drewna.

Obecnie obowiązują Europejskie Normy Bezpieczeństwa Zabawek, które określają kryteria związane z przedmiotami oraz wyposażeniem pomieszczeń, wskazujące na to, czy coś jest bezpieczne dla dzieci.

Są to oznaczenia:

  • PN-EN 71-1 – określenie bezpieczeństwa zabawek pod względem ich właściwości fizycznych i mechanicznych;
  • PN-EN 71-2 – określenie bezpieczeństwa zabawek pod względem palności;
  • PN-EN 71-3 – określenie bezpieczeństwa zabawek pod względem migracji pierwiastków. To właśnie to kryterium jest ważne w przypadku impregnatu do drewna.

3. Impregnat do mebli dziecięcych – pamiętaj o przygotowaniu powierzchni

Malując łóżko dziecka, musisz pamiętać nie tylko o tym, aby wybrać bezpieczny impregnat do drewna, ale również o właściwym naniesieniu go na powierzchnię mebla.

Doskonałym pomysłem jest uważne oczyszczenie drewna z zanieczyszczeń, osuszenie go, a także szlifowanie papierem ściernym. Dzięki temu lepiej naniesiesz każdą warstwę impregnatu.

4. Impregnat do drewna – bezpieczeństwo przede wszystkim

Za każdym razem, kiedy kupujesz impregnat do drewna, który chcesz zastosować w pokoju Twojego dziecka, koniecznie uważnie prześledź etykietę produktu. W razie potrzeby rodzic powinien sprawdzić opinie i wskazania o danym produkcie tak, aby rozwiać wszelkie swoje wątpliwości. Najważniejsze jest bezpieczeństwo malucha, dlatego pamiętaj o dokonaniu rozsądnych zakupów.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.