Trwa ładowanie...

Jak ubrać noworodka na wyjście ze szpitala?

Artykuł sponsorowany

Jak ubrać noworodka na wyjście ze szpitala?

Wyjście ze szpitala po urodzeniu dziecka to bardzo ważny moment dla Waszej rodziny. Po raz pierwszy staniecie w drzwiach własnego domu w powiększonym składzie. To bardzo rozczulająca chwila – już nigdy nie będzie tak samo. Odtąd ten mały człowiek będzie Wam codziennie towarzyszyć. Jednak wyjście ze szpitala może budzić wiele pytań, np. o to, jak ubrać malucha. Odpowiadamy na nie.

W szpitalu niemowlę jest ubierane w ciuszki przygotowane przez mamę lub położną. W salach jest ciepło, więc nie musisz martwić się o to, czy ma odpowiednią temperaturę. Jednak pierwsza podróż do domu może budzić strach, zwłaszcza zimą. Nawet doświadczone mamy mają problem z tym, co założyć dziecku na wyjście ze szpitala. Ubieranie niemowlaka a noworodka to naprawdę różnica! Pierwsza zasada to: dostosować ubiór do pory roku. Dowiedz się więcej!

Jak ubrać noworodka latem?

Przygotowanie ciuszków na wyjście ze szpitala dla malucha urodzonego w letnim czasie nie powinno być problemem. A jednak! Upały sięgają nawet 30 stopni Celsjusza, wokół jest duszno, a słońce szybko opala bladą skórę. Dlatego należy o wszystko odpowiednio zadbać.

Na ciepłą porę roku najlepiej sprawdzą się cienkie, bawełniane body z krótkim rękawem. Do tego dołącz półśpiochy (czyli spodnie z doszytymi skarpetkami) lub cienkie rajstopki. Jeśli panują duże upały, zamiast spodni wybierz cienkie skarpetki. Na głowę maluszka koniecznie załóż bawełnianą czapeczkę. Do osłony skóry przed słońcem i promieniowaniem UV dobrze sprawdzi się bambusowa lub muślinowa pieluszka. Jest cienka, dobrze odprowadza wodę i zapobiega przegrzewaniu się dziecka. Jeśli temperatury nagle spadły, zamień body z krótkim rękawem na takie z długim, a pieluszkę na cienki kocyk.

Aby maluszek był spokojny, możesz sięgnąć po smoczek dedykowany noworodkom, np. marki Lovi. Nie zaburzy odruchu ssania i dodatkowo zapobiegnie płaczowi dziecka podczas jazdy.

Latem warto także wykorzystać specjalną wkładkę do fotelika, która ma zadanie odprowadzać pot i zapobiegać nadmiernemu poceniu. Taki produkt z pewnością znajdziesz w sklepach z akcesoriami dziecięcymi.

Wyjście ze szpitala zimą

Zastanawiasz się, jak ubrać noworodka na wyjście ze szpitala w chłodne miesiące? Zimny podmuch wiatru, śnieg lub marznący deszcz i wszechobecny smog nie stanowią dobrych warunków dla takich maluchów. Dlatego należy założyć dziecku kilka warstw, które ochronią je przed wychłodzeniem. Najlepiej sprawdzą się ubranka z grubszej bawełny lub delikatnej wełny merino. Na wyjście ze szpitala zimą przygotuj:

• body z długim rękawem,

• rajstopy,

• pajac,

• grubszą czapeczkę bawełnianą z osłoną na uszy,

• kombinezon lub dedykowany śpiworek do fotelika,

• koc.

Kiedy wyjdziesz na zewnątrz, przykryj fotelik pieluszką, aby zapobiec podmuchom zimnego wiatru. Jeśli masz taką możliwość, poproś, aby kierowca nagrzał samochód, zanim do niego wsiądziecie. Po wejściu do ciepłego wnętrza samochodu zdejmij koc i rozepnij śpiworek, po to, żeby dziecko się nie zgrzało podczas jazdy. Jeśli ubrałaś dziecko w kombinezon, po wejściu do samochodu zdejmij go. Jazda w foteliku w kombinezonie nie jest bezpieczna ze względu na powstanie przestrzeni między pasami a ciałem malucha. W momencie wypadku pasy nie spełnią swojej funkcji. Warto mieć to na uwadze.

Jak ubrać noworodka na wiosnę lub jesień?

Wiosną i jesienią pogoda zmienia się z dnia na dzień. Jeszcze wczoraj była letnia pogoda, a dziś czuć zimowe powietrze. Dlatego musisz być przygotowana na każde warunki atmosferyczne. Wiosną lub jesienią ubierz dziecko w:

• body z długim rękawem,

• spodnie ze skarpetkami, półśpiochy lub rajstopki,

• czapeczkę bawełnianą,

• cienki kombinezon lub kurtkę.

Na nóżki połóż lekki, wełniany kocyk. Jeśli bardzo pada, poproś, aby kierowca samochodu podjechał jak najbliżej wyjścia ze szpitala. W przypadku silnych wiatrów staraj się osłaniać budkę fotelika pieluszką, aby zapobiec „łykaniu” powietrza przez dziecko.

Noworodek nie potrzebuje butów, więc nie warto ich kupować. Dobrym rozwiązaniem jest zawinięcie koca pod nóżki maluszka lub skorzystanie ze specjalnego śpiworka.

Jak sprawdzić, czy dziecko jest prawidłowo ubrane?

Każda mama martwi się o to, czy dziecku nie jest za zimno. Wbrew pozorom, lepiej jest ubrać malucha za cienko niż za grubo. Dużo warstw i wysoka temperatura mogą powodować u niemowlaka problemy z oddychaniem. Przegrzewanie dziecka zwiększa ryzyko wystąpienia SIDS, czyli Zespołu Nagłej Śmierci Łóżeczkowej.

Dlatego, jeśli masz wątpliwości, czy nie wybrałaś za dużo warstw, zrezygnuj z jednej na rzecz koca lub pieluszki. Łatwiej jest przykryć dziecko dodatkowym materiałem niż rozbierać je w trakcie podróży.

To, czy dziecko ma odpowiednią temperaturę ciała, sprawdzaj na karku. Nie kieruj się ciepłotą rączek, nóżek czy noska, ponieważ u noworodków niższa temperatura tych części ciała jest normalna.

Pamiętaj o tym, żeby po powrocie ze szpitala zrobić zdjęcie rzeczy, w które maluszek był ubrany. To wspaniała pamiątka tych pierwszych, wspólnych chwil i… świetna podpowiedź po narodzinach kolejnej pociechy.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza