Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Jak prawidłowo myć zęby niemowlęcia

 Agnieszka Gotówka
02.07.2019 12:58
Jak prawidłowo myć zęby niemowlęcia
Jak prawidłowo myć zęby niemowlęcia (123rf)

Pielęgnacja jamy ustnej dziecka jest bardzo ważna. Powinno się ją rozpocząć jak najwcześniej, odpowiednio przemywając jego dziąsła. To bardzo ważne, bo stan zębów mlecznych ma wpływ na kondycję zębów stałych.

W przypadku niemowlęcia najlepszym sposobem higieny jamy ustnej jest przemywanie dziąseł zmoczonym w letniej wodzie gazikiem (nawiniętym na palec rodzica). Gdy pojawi się pierwszy ząbek, do celów pielęgnacyjnych można użyć szczoteczki z miękkim włosiem lub szczoteczki nakładanej na palec z silikonowymi wypustkami. Do mycia ząbków można użyć pasty do zębów dla niemowląt, wyciskając jej niewielką ilość (wielkości ziarna ryżu).

spis treści

1. Higiena jamy ustnej dzieci

Zęby dziecka należy myć co najmniej dwa razy dziennie, szczotkując ich wewnętrzną i zewnętrzną stronę (nie zapominaj o języku!). Nocą nie należy podawać maluchowi do picia słodzonej herbaty lub słodkich soków.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"
Zęby dziecka należy myć przynajmniej 2 razy dzennie
Zęby dziecka należy myć przynajmniej 2 razy dzennie (123RF)

Kiedy dziecko zacznie wykazywać zainteresowanie szczotkowaniem zębów, dobrze jest pozwolić mu na samodzielną pielęgnację jamy ustnej. To dla niego świetna zabawa i doskonała nauka. Maluch nie umyje zębów dokładnie, ale liczy się fakt podjęcia próby i chęci nauczenia się prawidłowej metody szczotkowania. Warto wspierać w tym dziecko, dopingując je i samemu czyszcząc zęby w jego obecności. Jeśli zaś dziecko nie chce myć zębów, należy pokazać mu, że czynność ta może być ciekawa i zabawna. Można zorganizować konkurs na najzabawniejszą minę w czasie szczotkowania zębów. Ciekawym rozwiązaniem jest również wybranie się z dzieckiem do sklepu i pozwolenie na wybór odpowiadającej mu szczoteczki oraz pasty do zębów.

2. Pasta dla dziecka: z fluorem czy bez?

Zębom potrzebne są niewielkie ilości fluoru. Zapobiega on próchnicy, uodparnia na szkodliwe działanie kwasów, a ponadto wzmacnia szkliwo. Nie wolno go jednak połykać, stąd konieczność nauczenia dziecka płukania ust.

Musisz to wiedzieć

3. Odpowiednia dieta dla zdrowych zębów

By zęby dziecka były mocne i zdrowe, w jego diecie powinno znajdować się mało słodyczy. Cukier jest świetną pożywką dla bakterii wywołujących próchnicę. Należy również ograniczyć spożywanie słodkich soków i herbat typu instant. Do powstawania ubytków przyczynić się może również skrobia. By dziecko nie bało się dentysty, warto wybrać się do tego specjalisty na wizytę adaptacyjną. Część stomatologów jest zdania, że taka wizyta powinna się odbyć nie później niż po upływie sześciu miesięcy od pojawienia się pierwszego ząbka, inni wskazują, że odpowiednim czasem na pierwsze spotkanie z dentystą będzie 2.-3. rok życia dziecka. Lekarz oceni stan uzębienia malucha, opowie mu o swojej pracy i konieczności prawidłowej higieny jamy ustnej. Może również zlecić fluoryzację.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze