Trwa ładowanie...

Jak prawidłowo inhalować dziecko?

Kiedy maluch ma katar lub kaszel, a nie potrafi wydmuchać nosa czy połknąć tabletki, inhalacje są najlepszym sposobem na podanie leku. Potwierdzają to moje doświadczenia. Nebulizator jest u nas bardzo często wykorzystywany. Dopóki nie musiałam go stosować, nie miałam pojęcia, ile błędów można popełnić podczas tej wydawałoby się prostej czynności.

Zobacz film: "Rozwój odporności u dzieci"

Naturalne sposoby na kaszel i ból gardla u dziecka
Naturalne sposoby na kaszel i ból gardla u dziecka [7 zdjęć]

Czosnku nikomu przedstawiać nie trzeba. Warzywo znane ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych...

zobacz galerię

1. Mycie i płukanie buzi dziecka po inhalacji

Zapewne część mam miała do czynienia z lekiem Nebbud. Jest to środek sterydowy, który podaje się przy astmie oskrzelowej, zapaleniu krtani oraz stanach zapalanych górnych dróg oddechowych. Działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażanie i zmniejsza obrzęk. Podaje się go dzieciom właśnie w formie inhalacji. Jednak niewiele osób wie, że po zakończeniu zabiegu należy dokładnie umyć buzię dziecka i przepłukać mu jamę ustną.

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ jest to steryd, który może powodować skutki uboczne, np. chrypkę, kaszel czy grzybicze zmiany w obrębie jamy ustnej.** Wypłukanie i przemycie twarzy wodą zmniejsza ryzyko wystąpienia tych nieprzyjemności. To samo tyczy się pojemniczka oraz maseczki bądź ustnika, powinny być dokładnie myte po każdym użyciu, tak by nie było osadu z leku.

2. Opukiwanie

Czasami w formie nebulizacji podaje się leki rozrzedzające, np. Mucosolvan lub sól fizjologiczną. Po każdej takiej inhalacji należy dziecko opukać w celu ułatwienia pozbycia się zalegającej wydzieliny. Zawsze opukujemy od dołu do góry pleców.

Dłoń należy ułożyć w daszek i delikatnie oklepywać. Dziecko powinno albo leżeć na boku, albo siedzieć. Następnie rodzic opukuje plecy, uważając by nie zahaczyć o nerki i żebra dziecka. Nie można oklepywać kręgosłupa, nerek i mostka. Jeżeli rodzic nie wie dokładnie jak to robić, może poprosić lekarza o pomoc.

3. Odpowiedni rozmiar maseczki

Do nebulizatorów często dodawane są ustniki i maseczki, niektóre niestety nie są przystosowane do małych twarzyczek dzieci. Jeśli trafimy na takie urządzenie, radzę zakupić dodatkową małą maseczkę.

Źle dopasowana, nie będzie szczelnie przylegać do twarzy dziecka. Może to powodować podrażnienia oczu, a nawet zapalenie spojówek. Poza tym to znaczna część leku będzie uciekać szczelinami, przez co inhalacja nie będzie tak skuteczna.

4. Odpowiedni nebulizator

Niektóre leki, ze względu na swoją postać nie mogą być stosowane w nebulizatorach albo wymagają odpowiedniego typu urządzenia. Takim lekiem jest wcześniej wspomniany Nebbud, którego nie można stosować w nebulizatorach ultradźwiękowych.

5. Nic na własną rękę

Nigdy nie róbmy inhalacji dziecku na własną rękę, gdyż mogą przynieść odwrotny skutek. Leki takie jak Nebbud, Berodual czy Pulmicort są wydawane na receptę, i stało się tak nie bez powodu. Są to sterydy, które mogą przynieść ulgę, ale też mogą zaszkodzić przy nieodpowiednim stosowaniu. Dlatego jeśli zalegają nam w apteczce resztki leków, to przy wizycie z dzieckiem u lekarza, należy zapytać o to, czy można je jeszcze podawać maluchowi. Lepiej nie ryzykować zdrowiem swojego dziecka.

Czasami zdarza się również, że inhalacje nie są wskazane, gdyż mogą pogorszyć stan zdrowia. Sama przekonałam się na własnej skórze, kiedy przez tydzień robiłam sobie inhalacje z soli fizjologicznej i Inhalolu. Rzeczywiście odetkało mi zatoki, ale wydzieliny było tak dużo, że nie nadążałam jej usuwać.

Zobacz także:

Inhalacje wykonane przy użyciu nebulizatora mogą być bardzo pomocne. Kupno takiego urządzenia było jedną z lepszych decyzji, jakie podjęłam po tym, jak urodził się mój pierworodny. Pomimo, że inhalowanie wydaje się proste, warto pytać lekarzy o to, jak postępować z danym lekiem, szczególnie jeśli podajemy go po raz pierwszy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.