Jak prawidłowo inhalować dziecko?
Kiedy maluch ma katar lub kaszel, a nie potrafi wydmuchać nosa czy połknąć tabletki, inhalacje są najlepszym sposobem na podanie leku. Potwierdzają to moje doświadczenia. Nebulizator jest u nas bardzo często wykorzystywany. Dopóki nie musiałam go stosować, nie miałam pojęcia, ile błędów można popełnić podczas tej, wydawałoby się prostej czynności.
1. Berodual i Nebbud na kaszel
Zapewne część mam miała do czynienia z lekami Nebbud i Berodual. Podaje się je dzieciom właśnie w formie inhalacji.
Są to środki sterydowe, które stosowane przy astmie oskrzelowej, zapaleniu krtani oraz stanach zapalanych dolnych dróg oddechowych. Działają przeciwzapalnie, łagodzą podrażnienia i zmniejszają obrzęk. Niektórzy stosują lek Nebbud na katar, jednak przede wszystkim lek ten podajemy na męczący kaszel.
Inhalując dziecko lekiem Nebbud często zastanawiamy się, ile soli fizjologicznej dodać do roztworu. Najlepiej zachować proporcje 1:1 - połowę ampułki leku umieszczamy w komorze nebulizatora i dodajemy do niego tyle samo soli fizjologicznej. Dzięki temu zmniejszamy prawdopodobieństwo niepożądanych skutków ubocznych.
Pamiętajmy, aby po zakończeniu zabiegu dokładnie umyć buzię dziecka i przepłukać mu jamę ustną.
Dlaczego to takie ważne? Ponieważ jest to steryd, który może powodować skutki uboczne, np. chrypkę, kaszel czy grzybicze zmiany w obrębie jamy ustnej.
Wypłukanie i przemycie twarzy wodą zmniejsza ryzyko wystąpienia tych nieprzyjemności. To samo tyczy się pojemniczka oraz maseczki bądź ustnika, powinny być dokładnie myte po każdym użyciu, tak by nie było osadu z leku.
2. Opukiwanie
Czasami w formie nebulizacji podaje się leki rozrzedzające, np. Mucosolvan lub sól fizjologiczną. Po każdej takiej inhalacji należy dziecko opukać w celu ułatwienia pozbycia się zalegającej wydzieliny. Zawsze opukujemy od dołu do góry pleców.
Dłoń należy ułożyć w daszek i delikatnie oklepywać. Dziecko powinno albo leżeć na boku, albo siedzieć. Następnie rodzic opukuje plecy uważając, by nie zahaczyć o nerki i żebra dziecka. Nie można oklepywać kręgosłupa, nerek i mostka. Jeżeli rodzic nie wie dokładnie jak to robić, może poprosić lekarza o pomoc.
3. Odpowiedni rozmiar maseczki
Do nebulizatorów często dodawane są ustniki i maseczki, niektóre niestety nie są przystosowane do małych twarzyczek dzieci. Jeśli trafimy na takie urządzenie, radzę zakupić dodatkową małą maseczkę.
Źle dopasowana, nie będzie szczelnie przylegać do twarzy dziecka. Może to powodować podrażnienia oczu, a nawet zapalenie spojówek. Poza tym to znaczna część leku będzie uciekać szczelinami, przez co inhalacja nie będzie tak skuteczna.
4. Odpowiedni nebulizator
Niektóre leki, ze względu na swoją postać nie mogą być stosowane w nebulizatorach albo wymagają odpowiedniego typu urządzenia. Jednym z nich jest wcześniej wspomniany Nebbud, którego nie można stosować w nebulizatorach ultradźwiękowych.
5. Nic na własną rękę
Nigdy nie róbmy inhalacji dziecku na własną rękę, gdyż mogą przynieść odwrotny skutek. Leki takie jak Berodual, Pulmicort czy Nebbud na kaszel są wydawane na receptę, a stało się tak nie bez powodu.
Są to sterydy, które mogą przynieść ulgę, ale też mogą zaszkodzić przy nieodpowiednim stosowaniu. Dlatego, jeśli zalegają nam w apteczce resztki leków, przy wizycie z dzieckiem u lekarza warto zapytać, czy można je jeszcze podawać maluchowi. Lepiej nie ryzykować zdrowiem swojego dziecka.
Czasami zdarza się również, że inhalacje z Nebuddu czy innych sterydów nie są wskazane, gdyż mogą pogorszyć stan zdrowia. Sama przekonałam się na własnej skórze, kiedy przez tydzień robiłam sobie inhalacje z soli fizjologicznej i Inhalolu. Rzeczywiście odetkało mi zatoki, ale wydzieliny było tak dużo, że nie nadążałam jej usuwać.
Zobacz także:
- Polscy lekarze nie pomogą, jedyna szansa w Filadelfii. Lilka nie może tyle czekać
- Remedium na smutek. Już jedna porcja dziennie poprawi koncentrację i humor
- 7 faktów na temat mleka matki, o których nie miałaś pojęcia
- Twoje dziecko pije gazowane napoje? To może prowadzić do nadwagi i chorób wątroby
- Czy spanie z dzieckiem jest bezpieczne? Lekarz: To bardzo dobre rozwiązanie
Inhalacje wykonane przy użyciu nebulizatora mogą być bardzo pomocne. Kupno takiego urządzenia było jedną z lepszych decyzji, jakie podjęłam po tym, jak urodził się mój pierworodny. Pomimo że inhalowanie wydaje się proste, warto pytać lekarzy o to, jak postępować z danym lekiem, szczególnie jeśli podajemy go po raz pierwszy.