Trwa ładowanie...

Inhalacja dla dziecka - jak prawidłowo ją wykonać i kiedy?

Maseczka świetnie sprawdzi się w przypadku inhalacji najmłodszych dzieci
Maseczka świetnie sprawdzi się w przypadku inhalacji najmłodszych dzieci (GettyImages)

Inhalacje dla dzieci na kaszel, katar lub chrypkę to świetny sposób na podanie leku, gdy maluch nie potrafi jeszcze samodzielnie połknąć tabletki. Ułatwiają oddychanie i rozrzedzają zalegającą wydzielinę, dzięki czemu łatwiej ją usunąć. Z czego może być zrobiona inhalacja dla dzieci? Jak oddychać przy inhalacji - nosem czy ustami? Inhalacje z soli fizjologicznej - na co pomagają?

spis treści

1. Inhalacje na katar i chrypkę u dziecka

Inhalacja jest zabiegiem, który polega na wdychaniu pary, wytworzonej przez preparaty medyczne. Zwykle inhalacje na zatkany nos lub inne dolegliwości przygotowywane są z roztworów leków, par z ziół, z aerozoli i wód mineralnych. Mogą wspomagać leczenie niektórych chorób, takich jak np. infekcje górnych dróg oddechowych. Plusem jest to, że rzadko dziecko nie chce inhalacji.

Zabieg ten jest bezbolesny. Inhalacja dzieci może dotyczyć nawet niemowląt. Jest pomocna w rozrzedzaniu wydzieliny zalegającej w nosie i w oskrzelach, dzięki czemu łatwiej jest ją usunąć. Inhalacja u dzieci ułatwia oddychanie oraz odkrztuszanie, a jej dużą zaletą jest to, że nie obciąża przewodu pokarmowego i żołądka tak jak tabletki czy syropy, a dodatkowo bardzo łatwo ją wykonać.

Zobacz film: "Rozwój odporności u dzieci"

Zadaniem inhalacji w przypadku chrypki czy kataru jest nawilżenie podrażnionej śluzówki lub oczyszczenie z zalegającej wydzieliny. Z czego inhalacje na katar u dziecka? Najlepszym rozwiązaniem jest inhalacja dziecka wykonana z olejków eterycznych lub soli fizjologicznej.

2. Inhalacje dla dziecka - kiedy stosować?

Wskazania do inhalacji to m.in.:

2.1. Czy inhalacje wyleczą zatoki u dziecka?

Czy inhalacje z soli fizjologicznej pomagają na zatoki? Inhalacje z soli fizjologicznej na zatoki u dzieci to skuteczna metoda leczenia oraz zapobiegania infekcjom dróg oddechowych. Oprócz tego, że pomagają udrażniać nos, wykazują również działanie odkażające.

Inhalacje na zatoki dla dzieci rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają jej wydostanie się na zewnątrz organizmu. Pomagają także łagodzić podrażnienia obtartej skóry wokół nosa, spowodowanej częstym wycieraniem.

2.2. Czy inhalacje na katar są skuteczne?

Podobnie jak w przypadku zapalenia zatok, inhalacja na katar dla dzieci jest skuteczna. Inhalacja na zatkany nos ułatwia pozbycie się zalegającej wydzieliny, poprawia komfort dziecka i pozwala szybciej wrócić do zdrowia. Do inhalacji dla dzieci na katar można użyć soli fizjologicznej lub olejków eterycznych.

3. Metody inhalacji dla dzieci

Jak zrobić inhalację z soli fizjologicznej lub innych preparatów? Istnieje kilka metod, m.in.:

  • domowa inhalacja - wykorzystanie miski z gorącą (parówka na katar, parówka na zatkany nos), z dodatkiem ziół lub olejków eterycznych - wystarczy pochylić się nad miską, a na głowę założyć ręcznik, by obejmował także naczynie z każdej strony; inhalacja domowa polega na wdychaniu aromatyzowanej pary wodnej;
  • inhalator osobisty - sprawdzi się w przypadku starszych dzieci, ponieważ wymaga współpracy pacjenta - wymaga skoordynowania wdechu z momentem aplikacji; stosowany jest głównie przez osoby cierpiące na astmę; zwykle jest to inhalator ciśnieniowy z dozownikiem zawierającym lek;
  • nebulizator na katar i inne dolegliwości - nieco łatwiejszy sposób inhalacji, który możemy stosować również u małych dzieci; urządzenie to może działać na dwa sposoby - dozując lek pod ciśnieniem lub poprzez ultradźwięki; zwykle zawiera wygodną maseczkę, obejmującą nos i usta pacjenta, dzięki czemu substancja przedostaje się do układu oddechowego w czasie oddychania; sprawdza się zarówno nebulizacja na katar, jak też na inne dolegliwości;
  • specjalne plastry nasączone olejkiem eterycznym, przyklejane do pościeli lub piżamki dziecka; zapach stopniowo uwalnia się przez wiele godzin, trafiając do dróg oddechowych w czase oddychania.

Podstawą przeprowadzania inhalacji jest przestrzeganie zaleceń producenta substancji, której użyjemy. Do zabiegów stosujmy tylko produkty do tego przeznaczone, zgodnie z ulotką. W przypadku wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Jak pokonać kaszel u dziecka?
Jak pokonać kaszel u dziecka? [10 zdjęć]

Przyczyną kaszlu z flegmą jest zazwyczaj przeziębienie. W niektórych przypadkach kaszel może być pierwszym

zobacz galerię

4. Inhalacja dla dziecka - jak przebiega?

Jak zrobić inhalację dziecku? Jeśli stosujemy inhalacje na katar u niemowląt i starszych dzieci, dobrym rozwiązaniem będzie naczynie z wodą lub nebulizator.

Jak zrobić inhalację niemowlakowi? Inhalacje dla niemowlaka będą łatwiejsze przy użyciu nebulizatora, ponieważ nie wymagają współpracy małego pacjenta. W przypadku dzieci do 3. roku życia wykorzystuje się maseczkę nakładaną na usta i nos.

Zanim rozpoczniemy inhalację dla niemowląt lub starszych dzieci, należy dokładnie umyć ręce i przygotować urządzenie zgodnie z zaleceniami producenta. W pojemniku na lek umieszczamy preparat zapisany przez lekarza (może to być także woda lub sól fizjologiczna).

Jak inhalować niemowlę? Inhalacja niemowlaka powinna odbywać się w pozycji pionowej (jeśli samodzielnie siedzi). Należy nałożyć dziecku maseczkę lub w przypadku starszaka wykonać inhalację przez ustnik (w tym przypadku poinstruujmy dziecko, aby oddychało przez usta).

Co jakiś czas podczas inhalacji warto nakłaniać dziecko, aby wzięło głębszy wdech i na kilka sekund zatrzymało powietrze w drogach oddechowych. Po zakończeniu inhalacji wyłączamy urządzenie i dokładnie myjemy jego części.

5. Jakie leki stosowane są w inhalacjach u dzieci?

Czym inhalować dziecko? Z czego robić inhalacje? Leki do inhalacji dla dzieci to:

  • leki działające wykrztuśnie (roztwory soli stężonej, inne rodzaje mukolityków);
  • leki działające przeciwzapalnie (sterydy);
  • leki działające rozkurczowo na drogi oddechowe.

Wymienione rodzaje leków mogą być podawane jedynie na receptę. Z czego inhalacje na zatkany nos u dziecka lub chrypkę? Inhalacja z soli fizjologicznej na katar nie musi mieć wskazań lekarskich i może być stosowana przy tego rodzaju dolegliwościach.

6. Jakie są zalecane dawki i częstotliwość inhalacji dla dzieci w zależności od wieku?

Dawki oraz częstotliwość podawania leków ustalane są indywidualnie przez lekarza. W przypadku inhalacji solą fizjologiczną lub olejkami eterycznymi warto wykonywać je 2-3 razy na dzień.

Ile dni można robić inhalacje z soli fizjologicznej na katar? W zależności od stanu dziecka 5-7 dni. Ile razy dziennie inhalacje z soli fizjologicznej i co ile można robić inhalacje? Zazwyczaj dwie inhalacje u dzieci dziennie są wystarczające, chyba, że lekarz zaleci inaczej.

Ile powinna trwać inhalacja u niemowlaka? W przypadku wszystkich dzieci od 5 do 10 minut.

7. Jakie są potencjalne skutki uboczne inhalacji u dzieci i jak ich unikać?

Inhalacje z soli fizjologicznej mogą być bezpiecznie stosowane zarówno u dzieci, jak i dorosłych bez skutków ubocznych.

W przypadku stosowania leków reakcje mogą być różne, w zależności od podanego leku.

Ogólne skutki uboczne to:

  • kaszel;
  • podrażnienie gardła;
  • reakcje alergiczne.

8. Bezpieczne przeprowadzanie inhalacji u dziecka - wskazówki

Jak prawidłowo robić inhalacje? Aby bezpiecznie wykonać inhalacje niemowląt lub starszych dzieci warto uwzględnić kilka zasad:

  • po wykonaniu inhalacji zawsze należy przepłukać dziecku jamę ustną oraz gardło;
  • inhalacje niemowlaka i starszego dziecka nie powinny być przeprowadzane przed snem;
  • po zakończeniu inhalacji warto przewietrzyć pomieszczenie;
  • inhalacja powinna być przeprowadzana w pionie;
  • po inhalacji powinniśmy oklepać plecy dziecka, aby ułatwić mu odkrztuszanie wydzieliny.

Często pojawia się pytanie inhalacje przed czy po jedzeniu? Powinny odbywać się 1 godzinę przed posiłkiem lub 1 godzinę po posiłku.

9. Kiedy należy skonsultować się z lekarzem w sprawie inhalacji u dziecka?

Jeśli działanie inhalacji jest nie wystarczające, następuje pogorszenie stanu dziecka lub pojawiają się skutki uboczne, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze