Przejdź na WP

Jak macierzyństwo zmienia kobietę?

Ciąża zmienia ciało i umysł kobiety. Tego nie da się powstrzymać. Najważniejsza zmiana zachodzi jednak w duszy. "Macierzyństwo to głęboka, empiryczna podróż" - przekonuje litewska artystka, która sfotografowała trzydzieści kobiet przed i po urodzeniu dziecka, pokazując ich spektakularną metamorfozę.

Zobacz film: "Prawdziwe zdjęcia ciał po porodzie"

1. Przemiana w mamę uchwycona na fotografiach

Większy brzuch, obwisłe piersi, cienie pod oczami – to tylko niektóre ze zmian, które widzą u siebie kobiety, które urodziły dziecko. Choć kobiety wierzą, że uda im się wrócić do formy i odzyskać ciało sprzed ciąży, nie zawsze jest to możliwe.

Nie każda mama umie pogodzić się z faktem, że jej ciało zmieniło się i nigdy już nie będzie takie samo. Co więcej, większość kobiet zauważa tylko te negatywne aspekty "macierzyńskiej przemiany". Tymczasem jest wiele cech - w wyglądzie i w umyśle - które zmieniają się w nas na lepsze. Chodzi na przykład o niepowtarzalny błysk w oku matki, która patrzy na swoje dziecko. Macierzyństwo to nie tylko zmiana fizyczna, jak przekonuje fotografka Vaida Razmislavičė, to zmiana duszy.

2. 33 zdjęcia i 33 historie kobiet, które zostały mamami

Projekt ”Becoming A Mother” to 33 zdjęcia kobiet. Głównym celem artystki było ukazanie poprzez spojrzenie jednej z największych przemian w życiu kobiety – jej przemiany w Mamę. Artystka chciała pokazać swoim modelkom i innym mamom, jakie są piękne. Rozmiar, dodatkowe fałdki na brzuchy są bez znaczenia. Dla naszych dzieci jesteśmy najlepszą i najpiękniejszą osobą pod słońcem. Trzeba tylko w to uwierzyć.

W projekcie wzięło udział 33 kobiety
W projekcie wzięło udział 33 kobiety

"Macierzyństwo to głęboka, empiryczna podróż, pełna szczęścia, bólu, zmęczenia, miłości, euforii, pokoju, chaosu i wielu innych. Kiedy kobieta staje się matką wyostrza się jej intuicja. Zmieniają się oczy – nabierają głębi i mądrości. To było fascynujące patrzeć na każdą z tych kobiet, jak się zmieniła w krótkim czasie – tłumaczy Vaida Razmislavičė na swojej stronie Vaidaphoto.com.

3. Świat oczami mam

Artystka zdecydowała się wykorzystać do projektu prosty format, przypominający zdjęcia paszportowe. Oczy kobiet są na zdjęciach na pierwszym planie. Zdjęcia są proste, pokazują bliskie ujęcia twarzy, właśnie po to, by wychwycić subtelne różnice – mimikę czy wyraz twarzy.

Vaida Markevičiūtė fotografowała 33 kobiety
Vaida Markevičiūtė fotografowała 33 kobiety

Zdjęcie po lewej stronie pokazuje kobietę w czasie ciąży, po prawej już po zostaniu mamą. Portrety mają być jak most łączący dwa etapy z życia kobiety, dwa oddzielne światy.

4. Artystka jest mamą dwóch synów

Vaida Razmislavičė jest mamą dwóch synów i w licznych wywiadach chętnie podkreśla, że ich pojawienie się na świecie zmieniło jej sposób patrzenia na życie. Projekt stał się nieoczekiwanie podróżą również dla jej samej.

- Patrząc w oczy moich bohaterek wracałam myślami do momentu, kiedy na świecie pojawił się mój pierwszy syn, wróciły dawne traumy i lęki. Mój pierwszy syn zmienił mój świat i jego postrzeganie. Drugi, pozwolił kolejny raz doświadczyć cudu nadejścia nowego życia – tłumaczy fotografka.

Modelkom urodziło się 36 dzieci
Modelkom urodziło się 36 dzieci (Facebook)
Macierzyństwo a powrót do formy
Macierzyństwo a powrót do formy

Współczesna mama ma wiele obowiązków. Oprócz powinności wobec rodziny zwykle pracuje zawodowo. Kiedy...

zobacz galerię

Ten projekt stał się nieoczekiwanie szansą na rozliczenie z przeszłością dla samej artystki. To jest jej osobiste podziękowanie dla wszystkich kobiet, mam i babć. W projekcie wzięło udział 33 kobiety. Trzy z modelek zostały mamami bliźniąt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.