Trwa ładowanie...

Internauci mają problem z tą zagadką: "Moja mama jest dwa razy starsza ode mnie. Ile ja mam lat?". Jakie jest rozwiązanie?

Okazuje się, że jedno z popularnych ćwiczeń intelektualnych, które rozwiązują dzieci w szkołach, dorosłym internautom przysparza nie lada problemów. Zagadka brzmi banalnie, ale jak się okazuje, nie jest taka prosta, jak wydaje się na pierwszy rzut oka.

Zobacz film: "7 cech, które świadczą o tym, że dziecko osiągnie sukces"

1. Poważne problemy internautów w rozwiązaniu popularnej zagadki

Umysł, by sprawnie funkcjonował, wymaga regularnego ćwiczenia – podobnie jak ciało. Dzięki nim jesteśmy w stanie zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób neurologicznych, na przykład choroby Alzheimera. Zdaniem naukowców, jednym z najlepszych sposobów, by zachować sprawność intelektualną, jest rozwiązywanie łamigłówek, krzyżówek czy granie w niektóre gry, choćby szachy. Jednak – nie ma się co oszukiwać – wciąż robi to mniejsza część społeczeństwa.

Platforma Riddles.com postanowiła sprawdzić, jak ma się IQ użytkowników, którzy ją odwiedzają, udostępniając im często rozwiązywaną przez uczniów w szkole łamigłówkę. To jedna z najpopularniejszych łamigłówek w tym serwisie.

Oto jak brzmi zagadka: Kiedy moja mama miała 31 lat, ja miałam 8. Dziś jest dwa razy starsza ode mnie. Ile mam lat?

Serwis poinformował, że chęć rozwiązania zagadki zgłosiło tysiące internautów, ale niewielu znało poprawne rozwiązanie. Co ciekawe, niektórzy poddali się od razu, inni próbowali wielokrotnie, za każdym razem podając błędne rozwiązania. Prawidłową odpowiedź znało 13 proc. użytkowników.

Co jest tak skomplikowanego w tej na pozór łatwej zagadce?

2. Rozwiązanie zagadki

Otóż, aby ją dobrze rozwiązać, wystarczy zauważyć prostą zależność.

Rozwiązanie zagadki
Rozwiązanie zagadki (mat własne)

Rozwiązanie zagadki należy zacząć od ustalenia różnicy wieku. Jeśli odejmiemy 8 od 31, wychodzi nam 23. Jeśli córka ma właśnie tyle lat, jej matka skończyła 46. Od wspomnianego momentu minęło więc 15 lat (31+15=46, 8+15=23).

Rozwiązanie tej popularnej zagadki matematycznej to 23.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza