Trwa ładowanie...

Ile pieniędzy najlepiej włożyć do koperty na bierzmowanie?

Przyjęcie sakramentu bierzmowania to jeden z najważniejszych wydarzeń dla wiernych Kościoła Katolickiego. Nic więc dziwnego, że młodzież przystępująca do tego sakramentu oraz jej bliscy chcą świętować bierzmowanie w sposób uroczysty. Jeśli dostaliśmy zaproszenie na tę uroczystość, z pewnością chcemy przygotować odpowiedni na tę okazję prezent. Co kupić na bierzmowanie? Czy zamiast prezentu lepsze będą pieniądze w kopercie, a jeśli tak, to ile włożyć do koperty na bierzmowanie? Sprawdź!

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

spis treści

1. Czym jest sakrament bierzmowania?

We wczesnym średniowieczu ustalono, że podczas chrztu świętego człowiek staje się świątynią Ducha Świętego, w czasie bierzmowania zaś otrzymuje siedem Jego darów, tj.:

  • dar rozumu;
  • dar mądrości;
  • dar rady:
  • dar męstwa;
  • dar pobożności;
  • dar umiejętności;
  • dar bojaźni Bożej.

Biskup w tym dniu udziela namaszczenia krzyżem, które poprzedzone jest modlitwą. Według Katechizmu Kościoła Katolickiego dzięki sakramentowi bierzmowania wierni jeszcze bardziej związani są z Kościołem, obdarzeni szczególną mocą Ducha Świętego oraz jeszcze bardziej zobowiązani do szerzenia wiary, oraz jej obrony.

2. Jakie prezenty na bierzmowanie?

Bierzmowanie jest sakramentem wtajemniczającym, pogłębiającym wiarę o wymiarze duchowym. Nie ma w zwyczaju w Polsce szczególnego świętowania tego dnia, tak jak w przypadku np. Pierwszej Komunii Świętej, jednak przyjęło się wręczanie z tej okazji drobnych podarunków przez rodzinę, chrzestnych oraz świadków bierzmowania.

Co najczęściej dajemy z tej okazji? Zwykle w prezencie na bierzmowanie dajemy pióra do pisania, zegarki lub Pismo Święte. Dobrym prezentem jest złoty lub srebrny łańcuszek czy krzyżyk, lub zawieszka czy też bransoletka z wizerunkiem gołębicy, symbolizująca Ducha Świętego.

Sakramenty święte. Ile ich jest, do czego potrzebna jest ich znajomość?
Sakramenty święte. Ile ich jest, do czego potrzebna jest ich znajomość?

Sakramenty święte bywają określane mianem siedmiu mocy Kościoła. Znajomość ich liczby i znaczenia jest

przeczytaj artykuł

3. Ile pieniędzy włożyć do koperty na bierzmowanie?

Jeśli nie mamy pomysłu na właściwy upominek z okazji bierzmowania, możemy ofiarować kopertę z pieniędzmi. To jaka kwota znajdzie się w niej, zależy od stopnia zażyłości oraz oczywiście naszych możliwości finansowych. Warto mieć na uwadze, że nie podarunki są tutaj najważniejsze, a nasza obecność oraz sam gest.

Jaką kwotę najlepiej włożyć do koperty? Może to być kwota 50, 100 lub 200 zł. Taka ilość pieniędzy z pewnością ucieszy każdego nastolatka.

4. Życzenia na bierzmowanie

Przy okazji wręczania podarunku powinniśmy pamiętać również o życzeniach. W tym przypadku powinny w jakiś sposób nawiązywać do bierzmowania. Oto kilka przykładowych życzeń na bierzmowanie:

"W dniu bierzmowania życzę ci szczerze,

abyś był zawsze wytrwały w wierze.

Głoś z wytrwałością naukę od Boga,

a nie dosięgnie cię nigdy trwoga.”

"Dziś przystępujesz do bierzmowania.

Życzę ci zatem w wierze wytrwania.

Wiary, pobożności, odwagi i męstwa,

w wyścigu o zbawienie po śmierci zwycięstwa.”

"W tym wspaniałym dniu

ściślejszego zjednoczenia się z Bogiem

życzę Ci

aby Pan obdarzył Cię siłą i pokojem ducha,  

aby wspomagał Twe kroki

i uczył pielęgnowania Waszej przyjaźni."

"Do Chrztu i Komunii Świętej prowadzili Cię rodzice

Dziś w dniu Bierzmowania sam przyszedłeś do Boga

Prosić o łaski Ducha Świętego.

Z okazji tego uroczystego dnia

Życzymy Ci wielu łask Bożych

Aby dary otrzymane od Ducha Świętego pozwoliły Ci wytrwać w wierze

I być coraz lepszym człowiekiem."

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.