Ile czasu dziecko może spędzać przed telewizorem? Modele bezpieczne dla oczu

Telewizor w wielu współczesnych domach stanowi centrum, przy którym jemy obiad, rozmawiamy, a także zostawiamy dzieci, traktując go jak nianię. Lekarze jednak alarmują, że do gabinetów trafia coraz więcej maluchów z wadami wzroku. Przyczyną jest zbyt duża ilość czasu spędzanego przed ekranem. Nie bez znaczenia jest także jakość sprzętu. Jak wobec tego wybrać telewizor, który będzie emitował mniej światła? Podpowiadamy.

Zobacz film: "Dlaczego częściej wymieniamy sprzęty AGD niż meble?"

spis treści

1. Telewizory bezpieczne dla oka

W gąszczu ofert telewizorów proponowanych przez producentów można się zagubić. Jednak najważniejszym parametrem, od którego powinniśmy uzależnić wybór TV jednocześnie będącego odpowiednim dla naszego wzroku, jest rozdzielczość ekranu wyrażana w pikselach.

Zagęszczenie pikseli na poziomie 8 milionów (w telewizorach 4K) umożliwia nam oglądanie bardzo szczegółowych obrazów, jednak są to zazwyczaj drogie modele. Tańszym wyborem będzie telewizor Full HD (High Definition), którego rozdzielczość wynosi 1920x1080 pikseli (ok. 2 milionów pikseli). Będzie to lepsza opcja, jeśli pokój, w którym stoi sprzęt, nie jest duży.

W tym przypadku bardzo ważna jest także przekątna ekranu – im będzie mniejsza, tym bliżej telewizora możemy siedzieć. Warto również pamiętać o tym, że oglądając telewizję, powinniśmy mieć dodatkowe źródło światła tak, aby wzrok nie skupiał się tylko na włączonym ekranie.

Możemy wybrać telewizor LED, który automatycznie zmniejsza lub zwiększa jasność obrazu, monitorując za pomocą sensorów natężenie światła w pokoju. Tak właśnie działa system Ambilight (w telewizorze Philips) wykorzystujący diody LED generujące obraz również na przestrzeń za telewizorem.

2. Jak długo osoby dorosłe i dzieci mogą oglądać telewizję?

Nie możemy zakazać dziecku oglądania telewizji oraz korzystania z innych gadżetów elektronicznych, jednak istnieje podstawowa zasada dotycząca korzystania z telewizora przez malucha – im młodsze dziecko, tym mniej czasu powinno oglądać programy dla najmłodszych. Pociechom do dwóch lat w ogóle nie zaleca się tego rodzaju rozrywki.

3-letniemu dziecku możemy włączyć krótką, co najwyżej 10-minutową kolorową bajkę. W wieku przedszkolnym (3-7 lat), maluchy mogą spędzać przed telewizorem maksymalnie pół godziny dziennie, natomiast starsze pociechy nie więcej niż godzinę. Powyżej 12. roku życia czas ten nie powinien przekraczać 2 godzin.

Świetną rozrywką, która pozytywnie wpływa na rozwój najmłodszych jest czytanie książek dla dzieci. Szeroki wybór tytułów znajdziesz już teraz na WP radarOkazji.

Dorośli również nie powinni spędzać zbyt dużej ilości czasu wolnego przed telewizorem. 2-3 godziny w ciągu dnia to optymalny czas. Jednak w trakcie oglądania powinniśmy wstać, przejść się lub po prostu rozprostować nogi, ponieważ telewizor może mieć wpływ nie tylko na pogorszenie wzroku, ale również naszą postawę.

3. Jaki telewizor kupić do pokoju dziecka?

Wybierając telewizor, który ma stanąć w pokoju dziecka, warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które ułatwią wybór odpowiedniego sprzętu, który powinien mieć przede wszystkim stabilne nóżki. W tym przypadku bardzo ważną funkcję będzie pełniła szafka pod telewizor.

A może chcemy powiesić telewizor na ścianie? Niektóre modele zostały wyposażone w specjalny uchwyt umożliwiający przytwierdzenie urządzenia na dowolną ścianę w pokoju, jednocześnie zostawiając więcej miejsca na zabawki.

Nawet jeśli dziecko ma w pokoju telewizor, możemy monitorować, co ogląda
Nawet jeśli dziecko ma w pokoju telewizor, możemy monitorować, co ogląda (123rf.com/sakkmesterke)

Dobrym rozwiązaniem będzie również zakup telewizora z inteligentnym sensorem, który uzależni jasność ekranu od pory dnia. Taka funkcja może być dostępna bezpośrednio na pilocie. Dzięki temu trybowi oczy dziecka oglądającego bajkę czy program edukacyjny nie będą się męczyły.

Pamiętajmy również, że telewizor nie będzie służył jedynie do oglądania telewizji, ale również (a może przede wszystkim) zostanie podłączony do konsoli lub komputera. W tym celu w urządzeniu powinna się znajdować co najmniej jedna wtyczka HDMI.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.