Trwa ładowanie...

Hobby Horsing - co to jest? Na czym polega ten sport?

Hobby Horsing to niezwykle popularna w krajach skandynawskich dziedzina sportu, która szturmem zdobywa także Polskę. Chociaż kojarzy się z zabawą, jest pełnoprawną dyscypliną, z zawodami, zasadami, punktacją i olimpijskimi ambicjami. Czym jest Hobby Horsing? Czy zawodnikami mogą być tylko dzieci?

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

spis treści

1. Co to jest Hobby Horsing?

Hobby Horsing jest sportem, który odzwierciedla zwykłe zawody jeździeckie, z tym że uczestnicy "jeżdżą" na kukiełkowych koniach.

Dyscyplina ta powstała kilka lat temu w Skandynawii (głównie w Finlandii) i od razu zyskała szerokie grono zwolenników, głównie wśród dzieci, choć nie brakuje także zawodników dorosłych. Na półwyspie skandynawskim odbywają się Międzynarodowe Zawody w Hobby Horsingu.

Na czym polega ta dziedzina sportu? Zawodnicy mają niezwykle trudne zadanie: trzymając między nogami drążek, z nasadzoną końską głową, muszą wykonywać zadania o różnym stopniu trudności. Najważniejsze, to wejść jak najlepiej w rolę dżokeja i konia jednocześnie.

Skąd bierze się popularność tej dyscypliny? Przede wszystkim zapewnia mnóstwo ruchu - są to sportowe zawody, skoki przez przeszkody i wyścigi. Turnieje wymagają od zawodników kreatywności, uczą współpracy, organizacji, planowania i osiągania wspólnych celów. Przede wszystkim jednak jest to ciekawa forma spędzenia wolnego czasu na powietrzu lub pod dachem.

Obecnie coraz więcej dzieci w Polsce marzy, aby wystartować w międzynarodowych zawodach Hobby Horse. W naszym kraju nie brakuje instruktorów tej dyscypliny, organizowane są także kolonie i półkolonie, w których czasie dzieci uczą się, jak ten sport uprawiać.

Hobby
Hobby

Hobby to pasja, która daje człowiekowi ogromną satysfakcję. Dlatego też rodzaje hobby, jakie ludzie

przeczytaj artykuł

2. Jak wyglądają zawody Hobby Horsingu?

Jak przebiegają zawody w tej dziedzinie? Uczestnicy rywalizują ze sobą w 4 kategoriach:

  • skoki przez przeszkody (sięgające nawet do 130 cm);
  • ujeżdżanie - opanowanie figur jeździeckich, takich jak m.in. pasaż, piruet, renwers czy piaf;
  • cross - przeskakiwanie naturalnych przeszkód;
  • western.

Sport ten ma znacznie więcej wspólnego z jeździectwem niż z popularną wśród maluchów zabawą z koniem na kiju. Wymaga wielu treningów, aby pokonać rywali i osiągnąć zwycięstwo.

3. Dla kogo jest Hobby Horsing?

Hobby Horsing przypadł do gustu szczególnie dziewczynkom w wieku od 10 do 13 lat, choć nie jest to reguła - można spotkać także starsze i młodsze zawodniczki. W Finlandii oficjalne zawody przeznaczone są dla dzieci w wieku od 10 do 18 lat.

Chłopcy rzadziej interesują się tą dziedziną sportu, zdecydowanie wolą rowery i hulajnogi.

4. Jakie są korzyści Hobby Horsingu?

Zabawa z kukiełkowym koniem daje dzieciom mnóstwo korzyści, m.in.:

5. Ile kosztuje koń do Hobby Horsingu?

Konik lub kucyk na kiju to koszt od 70 do 250 zł, choć czasem można trafić również droższe. Aby zaoszczędzić pieniądze, można go jednak wystrugać samemu.

Ważne, by głowa konia nie była zbyt ciężka, umożliwiała swobodne skakanie i była dobrze wyważona. Oczywiście, istotny będzie także wygląd kukiełki - piękne oczy, grzywa czy ogłowie to coś, co z pewnością spodoba się jego właścicielce.

Głowę konia można także uszyć, choć nie jest to proste. Taki koń jednak będzie niepowtarzalny i wykonany pod gust konkretnego dziecka, dlatego też z pewnością stanie się jego ulubioną zabawką.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.