Trwa ładowanie...

Herbatki granulowane dla niemowląt to sam cukier?

 Ewa Rycerz
09.06.2017 14:39
Na pierwszym miejscu w składzie herbatki znajduje się cukier.
Na pierwszym miejscu w składzie herbatki znajduje się cukier. (wykop.pl)

"Przecież to niemal czysty cukier sprzedawany w postaci herbatki malinowej" – pisze użytkownik serwisu wykop.pl. Mowa o produkcie marki Kubuś, dostępnym w jednym z dyskontów spożywczych. W komentarzach zawrzało. My przyjrzeliśmy się herbatce dokładniej.

"Moim zdaniem ktoś tu oszalał (...). 95 g cukru w 100 g, w produkcie dla niemowląt od szóstego miesiąca życia..." - denerwuje się użytkownik. Internauci zareagowali natychmiast i zaczęli dokładniej analizować skład hebratki.

Przeczytaj także:

"A ile litrów napoju da się z tego zrobić?" - pyta inny. "To nie ma znaczenia ile wychodzi z napoju. Sam produkt sklada sie w 95 proc. z cukru!!! Co z tego ze rozcieńczysz to wodą? To tak jak bys zrobil herbatke z łyżeczki cukru kropelki soku maliowego i zalał to wodą (pisownia oryginalna – przyp. red.)" - pisze inny internauta.

1. Co kryje skład?

Zobacz film: "Jak pozbyć się ciemieniuchy?"

Postanowiliśmy przyjrzeć się liście składników herbatki. Na pierwszym miejscu znajduje się cukier, dalej znajdziemy ekstrakt z hibiskusa, ekstrakt z dzikiej róży, maliny w proszku oraz naturalne aromaty. Produkt przeznaczony jest dla dzieci po 6. miesiącu życia. Jednak sam skład niewiele mówi o produkcie. By móc go ocenić, należy sprawdzić wartość odżywczą.

(wykop.pl)

W tym przypadku w 100 g produktu znajdziemy 95 g cukru. Jednak w 100 ml gotowego napoju, jaki możemy przyrządzić z 4 łyżeczek proszku i 100 ml wody, cukru będzie już 3,8 g. To jedna płaska łyżeczka. Jeśli herbatkę piłaby osoba dorosła, taka ilość mogłaby być zrozumiała. Produkt przeznaczony jest jednak dla niemowląt, które smak białego cukru powinny poznać jak najpóźniej.

- To stosunkowo nieduża zawartość. Wstrzymałabym się jednak z podaniem herbatki dziecku – mówi WP parenting Emilia Kołodziejczyk, dietetyk.

2. Wyjaśnienia producenta

O zajęcie stanowiska w tej sprawie poprosiliśmy Dorotę Liszkę, rzecznika prasowego firmy Maspex, producenta herbatki Kubuś Baby o smaku malinowym. Otrzymaliśmy taką odpowiedź:

"95 gram cukru w 100 gramach produktu to nie to samo, co 3,8 gram w 100 ml gotowego napoju. Na opakowaniu umieszczone są informacje, dotyczące produktu w formie sypkiej, z którego dopiero przygotowuje się napój do spożycia poprzez dodanie wody. Jedna porcja to 4 gramy sypkiej herbatki na 100 ml wody. Na opakowaniu oprócz wskazówki, jak przygotować produkt do spożycia, znajduje się również rekomendacja: nie podawać więcej, niż 100 ml dziennie. Kubuś Baby spełnia wszystkie obowiązujące wymagania dla produktów przeznaczonych dla małych dzieci i niemowląt - poniżej 3 roku życia. Wszystkie nasze wyroby podlegają naszej ścisłej kontroli. Ich skład jest bardzo zbliżony do składów innych tego typu napojów, dostępnych na rynku, dedykowanych dla dzieci po 6 miesiącu życia".

Przeczytaj także:

Sprawdziliśmy też składy innych herbatek tego typu. W większości z nich cukier (także w formie sacharozy, izomaltulozy czy dekstrozy) znajduje się na pierwszym miejscu. Dalsze pozycje zajmują ekstrakty z owoców, wyciągi z ziół czy proszki owocowe.

Owoce i zioła w składzie mają jedynie herbatki w saszetkach.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze