Trwa ładowanie...

Gdy pojawi się za uchem, pędź do szpitala. To objaw zagrażający życiu

Avatar placeholder
01.01.2025 16:54
Gdy pojawi się za uchem, pędź do szpitala. To objaw zagrażający życiu
Gdy pojawi się za uchem, pędź do szpitala. To objaw zagrażający życiu (Getty Images / Instagram)

Drobne urazy, takie jak siniaki czy zadrapania, są nieodłącznym elementem dzieciństwa i zazwyczaj nie budzą większych obaw rodziców. Warto jednak szczególnie zwrócić uwagę na miejsca, gdzie mogą pojawić się obrażenia, które łatwo przeoczyć. Jednym z nich jest okolica za uchem, gdzie siniak może sygnalizować poważne zagrożenie zdrowia.

spis treści

1. To objaw Battle’a

Nawet najbardziej troskliwi rodzice nie są w stanie zapobiec wszystkim drobnym wypadkom swoich dzieci. Siniaki zwykle są przy tym traktowane jako naturalny efekt dziecięcych przygód.

Trzeba jednak wiedzieć, że nie każde podskórne wylewy krwi można bagatelizować. Siniak za uchem wymaga natychmiastowej uwagi, gdyż może wskazywać na tzw. objaw Battle’a.

Jak ostrzega na Instagramie Nikki Jurcutz, ratowniczka medyczna i autorka popularnego bloga "Tiny Hearts Education", objaw Battle’a jest charakterystycznym symptomem złamania w obrębie środkowego dołu podstawy czaszki. Zachęca rodziców, by po każdym urazie głowy dziecka dokładnie sprawdzali okolicę za uchem. Przeoczenie tego sygnału może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

2. Brak innych objawów

Zobacz film: "Dolegliwości i choroby, które objawiają się siniakami"

Złamanie czaszki to poważny stan zagrażający zdrowiu, a czasami nawet życiu dziecka. Choć siniak w tym miejscu pojawia się rzadko, stanowi znak ostrzegawczy, że mogło dojść do poważnych i rozległych obrażeń wewnętrznych. Taka sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Objaw Battle’a najczęściej uwidacznia się drugiego dnia po urazie. W wielu przypadkach nie towarzyszą mu żadne inne symptomy - dziecko nie odczuwa bólu, nie płacze, a jego zachowanie nie budzi podejrzeń. To jednak może uśpić czujność rodziców. Jeśli pojawi się siniak za uchem, należy niezwłocznie udać się do szpitala na szczegółowe badania diagnostyczne.

3. Niepokojące siniaki i wybroczyny w innych miejscach

Ostrożność warto zachować także w przypadku siniaków w nietypowych miejscach, takich jak dłonie czy stopy, a także przy bardzo bolesnych podskórnych wylewach. Takie zmiany mogą wskazywać na inne problemy zdrowotne.

Dziewczynka miała siniaki na nogach. Okazały się objawem poważnej choroby (WIDEO)
Dziewczynka miała siniaki na nogach. Okazały się objawem poważnej choroby (WIDEO)

Pięcioletnia Kayia mieszka wraz z rodzicami i siostrą w Londynie. Jej hobby to balet i gimnastyka. Kiedy

przeczytaj artykuł

Wybroczyny, czyli samoistne wylewy krwi pod skórą, mogą być efektem anemii, obniżonej krzepliwości krwi lub niedoborów witamin. W niektórych przypadkach są również objawem poważniejszych schorzeń, takich jak białaczka czy choroby nerek. Regularne monitorowanie takich zmian i konsultacje z lekarzem mogą pomóc w szybkim wykryciu potencjalnych zagrożeń dla zdrowia dziecka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze