Trwa ładowanie...

Fajne imiona dla dzieci. Oznaczają siłę i waleczność

Fajne imiona dla dzieci. Oznaczają siłę i waleczność
Fajne imiona dla dzieci. Oznaczają siłę i waleczność (Getty images)

Wybór imienia dla dziecka, to nie lada wyzwanie dla przyszłych rodziców. W końcu to coś, co towarzyszy nam przez całe życie. Niektórzy decydują się na imiona tradycyjne, inni sięgają po Biblię, jeszcze inni kierują się aktualną modą. Jest też grupa rodziców, która sprawdza etymologię imienia i to, co dokładnie oznacza. Pod lupę wzięliśmy imiona, które "dodają dzieciom mocy". Niektórzy znawcy, którzy analizowali imiona naszych przodków i prześledzili historię ich życia, uważają, że gwarantują dziecku sukces.

spis treści

1. Imiona dla silnych dziewczynek

Matylda (silna podczas walki) - imię pochodzi z języka starogermańskiego i składa się ze słów macht (oznaczającego siłę) oraz hiltia - walka. Polscy rodzice coraz chętniej nadają je swoim córkom - w 2020 r. Matylda znalazła się na 44. miejscu w rankingu najpopularniejszych imion w naszym kraju.

Gabriela - imię pochodzenia semickiego wywodzi się od męskiego imienia Gabriel, które oznacza “wojownik Boży”.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Eleonora - dziś należy do jednych z najrzadszych imion nadawanych dzieciom w Polsce. Nie do końca znane jest pochodzenie tego imienia, ale najpewniej jego źródeł należy szukać w jężyku hebrajski. Imię oznacza “Bóg jest moim światłem”/ Kobieta o imieniu Eleonora posiada autorytet i emanuje wewnętrzną siłą.

Ida - nieznane jest pochodzenie tego imienia, ale kobietom o tym imieniu przypisuje się determinację w dążeniu do celu, ambicję i dużą siłę charakteru.

Ewelina - imię pochodzi od męskiego Ewelin, które z kolei wywodzi się od imienia Ewa. W języku angielskim Avelina oznacza “siłę, moc”.

Bernadetta – to starogermańskie imię oznacza: “silny niedźwiedź. Powstało z połączenia słów: bern (niedźwiedź) i hart – silny. Imię to jest nie tylko popularne w Niemczech, ale też i we Francji i Grecji. W Polsce rocznie zaledwie ok. 10 par decyduje się na wybór tego imienia dla swojej córki.

2. Imiona dla walecznych chłopców

Borys - starosłowiańskie imię oznacza się i waleczność. W Polsce pojawiło się w XV wieku, niektóre źródła podają, że wywodzi się od imienia Borysław, które oznacza waleczny i sławny.

Juliusz - imię potężnego cesarza rzymskiego - Juliusza Cezara, oznacza siłę, waleczność, męstwo. W Polsce za sprawą żeńskiej odmiany tego imienia (Julia) i męska wersja zyskuje w ostatnim czasie na popularności - ok. 280 chłopców dostało takie imię w ubiegłym roku.

Andrzej - imię po raz pierwszy pojawiło się w Grecji. Andreios oznacza dzielny, mężny i silny, mężny. To imię było kiedyś w naszym kraju bardzo popularne, teraz znajduje się dopiero na 99 miejscu w rankingu najchętniej nadawanych imion w 2020 r.

Krzysztof - greckie imię wywodzi się od słowa “christophoros”, czyli “niosący Chrystusa”. Imię zyskało na popularności dzięki historii św. Krzysztofa. Jak głosi legenda, był to człowiek o nadludzkiej sile, męski i odważny, który nie bał się niczego.

Igor – imię pochodzi ze Skandynawii. Yngvarr (Ingwar) znaczy "wojownik boga Yngvi”. W Polsce imię Igor pojawiło się już w XIII wieku, ale nadal należy do imion rzadkich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze