Trwa ładowanie...

Dziewczynki radzą sobie lepiej poczas ciąży i porodu niż chłopcy

Od poczęcia aż do śmierci, życie to nieustanna walka. Często mówimy "przetrwają najsilniejsi". Jedan nowe badania sugerują, że od samego początku, kobiety mogą mieć w tej walce naturalną przewagę.

Zobacz film: "Jak dzieci tracą odporność?"

Według ostatnich badań ze Szpitala Klinicznego San Cecilio w Granadzie, w Hiszpanii, nienarodzone dziewczynki są w stanie lepiej radzić sobie ze stresem w łonie matki niż robią to chłopcy, co może prowadzić zarówno do lepszych wyników w czasie ciąży, jak i porodu.

Według badań żeńskie płody mają większą obronę antyoksydacyjną i mniej stresu oksydacyjnego na swoich błonach komórkowych niż płody męskie.

Ponadto, kiedy matki rodzą dziewczynki, dzieci mają większą obronę antyoksydacyjną i mniej uszkodzeń biomolekularnych, w porównaniu do porodu chłopców, dzięki czemu poród dziewczynki jest dla kobiety mniejszym wyzwaniem niż poród chłopca.

"Płeć noworodka wpływa nie tylko na to, jak matka zniesie poród, ale także na sposób konfrontacji noworodka ze środowiskiem zewnętrznym, czyli światem pozamacicznym. Pokazuje to, że płeć noworodka jest czynnikiem decydującym, związanym z kilkoma zmianami funkcjonalnymi, które mają wielki wpływ po porodzie zarówno na matkę, jak i na resztę życia dziecka" - wyjaśniają autorzy badania w niedawnym oświadczeniu.

Badania pokazują, że dziewczynki radzą sobie zdecydowanie w ciąży i w trakcie porodu
Badania pokazują, że dziewczynki radzą sobie zdecydowanie w ciąży i w trakcie porodu (Shutterstock)

Jest to pierwsze badanie, które pokazuje, jak wpływa na płeć dziecka stres ciała podczas ciąży i porodu. Stres był stwierdzany na podstawie stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego lub zdolności organizmu do detoksykacji potencjalnie szkodliwych wolnych rodników.

Wnioski są oparte na badaniach 56 zdrowych ciąż w Klinice Szpitala San Cecilio. 27 z nich zakończyło się narodzinami chłopca a 29 urodzeniem dziewczynki. Naukowcy mają nadzieję, wyniki te będą prowadzić do lepszego zrozumienia, w jaki sposób płeć wpływa na zdrowie dziewczynek i chłopców, zwłaszcza w fazach noworodkowych.

ZOBACZ TAKŻE:

Nie jest to pierwsze badanie, które sugeruje, że płody żeńskie mają łatwiej w łonie matki. W 2014 roku badania wykazały, że płeć dziecka wpływa na to, jak rozwija się ciąża. Według badań geny sprawiają, że płody męskie rosną w szybszym tempie niż żeńskie, co stawia je w grupie podwyższonego ryzyka niedożywienia.

Chociaż w większości przypadków różnica w szybkości rozwoju nie ma większego znaczenia, historia pokazuje, że w czasach głodu, liczba narodzin chłopców spadała drastycznie w porównaniu do urodzeń dziewczynek.

Należy podkreślić, że większość dzieci rozwija się bez żadnych problemów, jednak niektóre niemowlęta niezależnie od płci doświadczają stresu przed narodzeniem. Sytuacje, które zaburzają podaż tlenu do krwi dziecka mogą pojawić się zarówno podczas ciąży jak i porodu.

5 niesamowitych porodów
5 niesamowitych porodów [6 zdjęć]

Poród zawsze jest niesamowitym przeżyciem. Są jednak przypadki, gdy narodziny dziecka stają się prawdziwym...

zobacz galerię

Niektóre objawy, takie jak zmniejszenie ruchów płodu, powinny zaalarmować matkę, że dziecko jest w niebezpieczeństwie. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast powiadomić lekarza.

Stan zagrożenia płodu może wystąpić z różnych powodów, w tym wypadków, chorób i problemów łożyskowych. Nieprawidłowa pozycja dziecka, na przykład położenie miednicowe lub poprzeczne, może zwiększać ryzyko wystąpienia powikłań w trakcie porodu, podobnie jak ciąża mnoga.

Pępowina, która jest wyjątkowo krótka lub uraz brzucha może zwiększyć ryzyko przedwczesnego odklejenia się łożyska, stanu, który występuje, gdy łożysko oddziela się od macicy przed narodzinami dziecka. Inne czynniki, które mogą prowadzić do zagrożenia płodu w czasie ciąży i porodu to zaawansowany wiek matki, narkotyki lub picie alkoholu i cukrzyca.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.