Trwa ładowanie...

Dziewczęta wykonują o 40 proc. obowiązków domowych więcej niż chłopcy

Nowy raport UNICEF wykazał, że na całym świecie młode dziewczęta spędzają aż o 40 proc. więcej czasu na codziennych pracach domowych niż chłopcy.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Dziewczęta o wiele częściej pomagają w gotowaniu, sprzątaniu lub w opiece nad młodszym rodzeństwem niż chłopcy
Dziewczęta o wiele częściej pomagają w gotowaniu, sprzątaniu lub w opiece nad młodszym rodzeństwem niż chłopcy (Shutterstock)

1. Córki muszą bardziej angażować się w domowe obowiązki

Dziewczynki w wieku od 5 do 14 lat z całego świata wykonują nieodpłatne prace domowe (takie jak gotowanie, sprzątanie, opieka nad innymi członkami rodziny i przynoszenie wody oraz drewna opałowego) przez 160 milionów godzin dziennie więcej niż chłopcy.

"Nierówny podział nieodpłatnej pracy w gospodarstwach domowych zaczyna się we wczesnym dzieciństwie, a nasila się, kiedy dziewczęta dojrzewają. W rezultacie, dziewczęta tracą czas, który mogłyby poświęcić na poznawanie siebie i otoczenia, naukę, spotkania z rówieśnikami oraz zwykłe cieszenie się z dzieciństwa. Ten nierówny podział pracy wśród dzieci z pokolenia na pokolenie utrwala również stereotypy płci oraz podwójne obciążenie kobiet i dziewcząt" - mówi Główny Rzecznik ds. Płci UNICEF, Anju Malhotra.

Zobacz także

Według raportu UNICEF, dziewczęta często rozpoczynają pracę w domu już w wieku 5 lat. W tak młodym wieku spędzają 30 proc. więcej czasu na zajęciach domowych niż chłopcy. Z wiekiem ta dysproporcja rośnie – gdy dzieci kończą  14 lat, dziewczęta są odpowiedzialne za wykonanie ponad 50 proc. wszystkich obowiązków w gospodarstwie domowym.

2. Dziewczynki na całym świecie są bardziej obciążone obowiązkami

Jak to wygląda w skali globalnej? Dwie trzecie dziewczynek na całym świecie pomaga w gotowaniu i sprzątaniu, 50 proc. robi zakupy, 46 proc. przynosi wodę lub opał. Dodatkowo około 43 proc. dziewcząt jest odpowiedzialne za opiekę nad rodzeństwem.

Raport stwierdza również, że w Azji Południowej, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej dziewczęta między 10 a 14 rokiem życia spędzają prawie dwukrotnie więcej czasu na pracach domowych niż chłopcy.

Ten model jest uwarunkowany kulturowo i można go zaobserwować również w Polsce. Jak podaje Fundacja MaMa, 6 proc. mężczyzn sprząta, 4 proc. robi pranie, a ponad 30 proc. przyznaje, że nie włącza się w wykonywanie obowiązków domowych.

"Ilościowe zestawienie danych o tym, ile dziewczęta pracuję w domu, jest pierwszym ważnym krokiem w kierunku realizacji celu zrównoważonego rozwoju w dziedzinie równości płci i przełamywania barier, które stoją przed  1,1 miliardem dziewcząt na całym świecie" – mówi Attila Hancioglu, szef Sekcji Zbierania Danych i Analizy UNICEF.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.