Trwa ładowanie...

Dzień Świstaka. Co to za święto?

Dzień Świstaka to popularne święto obchodzone 2 lutego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Tego dnia sympatyczny zwierzak, wychodząc z norki, ma przepowiedzieć, kiedy pojawi się wiosna. W jaki sposób? Jak Amerykanie świętują Dzień Świstaka?

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

spis treści

1. Dzień Świstaka w tradycji amerykańskiej

W języku angielskim Dzień Świstaka nazywa się Groundhog Day. Obchodzi się go co roku 2 lutego. Bohaterem tego dnia jest świstak amerykański (zwany również świszczem). Ten duży gryzoń z rodziny wiewiórkowatych zamieszkuje nizinne trereny Stanów Zjednoczonych. Szczególnie dobrze czuje się na terenach bezdrzewnych, otwartych.

Wywabia się go z norki 2 lutego. Jeśli zobaczy swój cień (w słoneczny poranek), zima nie odpuści i będzie się utrzymywała jeszcze kilka tygodni. Kiedy jednak świstak cienia nie zobaczy, oznacza to nadchodzącą wiosnę. Dzień Świstaka jest obchodzony od 1887 roku. Zwyczaj ten wywodzi się z Niemiec.

Przepowiednia ma raczej wymiar symboliczny i nie trzeba przywiązywać do niej zbyt dużej wagi.

Przeczytaj również:

2. Dzień Świstaka w Punxsutawney

Najhuczniej Dzień Świstaka obchodzony jest w Punxsutawney, mieście w hrabstwie Jefferson w stanie Pensylwania. To właśnie tam mieszka Phil, świstak mający jakoby zdolność przewidywania pogody.

W dzień Matki Bożej Gromnicznej, 2 lutego, świstak Phil wychodzi ze swej norki w pniu drzewa na wzgórzu Gobbler's Knob po zimowym śnie. Rozgląda się za swym cieniem i szepcze przepowiednię przedstawicielowi Klubu Świstaka. Ten tłumaczy ją na język angielski i przekazuje ją zebranym ludziom.

W 2021 r. świstak z norki wyszedł o 7:25 czasu lokalnego. Szybko zauważył swój cień, co zapowiedziało jeszcze kilka tygodni zimna, ale jak zapowiedział sympatyczny zwierz - wiosna miała być przepiękna.

Ze względu na pandemię, obchody Dnia Świstaka w 2021 r. odbyły się wirtualnie. Przyciągnęły przed ekrany 25 tysięcy internautów.

3. "Dzień Świstaka" - o czym jest film?

Świstak z Punxsutawney stał się bohaterem amerykańskiej komedii romantycznej z 1993 r., którą polecamy obejrzeć całą rodziną. W głównych rolach zobaczycie Bill'a Murray'a i Andie MacDowell.

Phil to dziennikarz telewizyjny. Otrzymuje zadanie zrelacjonowania obchodów Dnia Świstaka z miasteczka Punxsutawney. Mężczyzna nie jest z tego powodu zadowolony. Uznaje, że to najgorszy dzień jego życia.

Kiedy budzi się jednak następnego ranka, okazuje się, że Dzień Świstaka przeżywa raz jeszcze! Stąd określenie "dzień świstaka" w mowie potocznej oznacza dzien nudny, nieciekawy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.