Trwa ładowanie...

Dzień bez plecaka. Skąd pochodzi ten zwyczaj, jaki jest cel obchodów tego święta?

 Ewa Rosiecka
27.03.2022 21:02
Dzień bez plecaka
Dzień bez plecaka

Dzień bez plecaka obchodzone jest w szkołach coraz częściej. Świętowany jest zarówno w podstawówkach, jak i szkołach średnich. Wbrew pozorom nie chodzi wcale o przybycie do szkoły bez plecaka. O co zatem chodzi? Wyjaśniamy, na czym polega ten zwyczaj i jaki jest jego cel.

spis treści

1. Dzień bez plecaka - co to za zwyczaj?

Dzień bez plecaka (ang. no backpack day) to dzień wybrany przez samorząd szkolny, w którym chętni uczniowie oraz nauczyciele przychodzą do szkoły bez toreb i plecaków. Nie jest to jednak jednoznaczne z zostawieniem w domu wszystkich niezbędnych w szkole rzeczy.

Zabawa polega na tym, aby korzystając ze swojej pomysłowości i sprytu czymś ten plecak zastąpić. W tym celu posłużyć może wszystko: walizka, skrzynka na narzędzia, chlebak, sklepowy wózek, a nawet legowisko dla zwierząt. Liczy się kreatywność i fantazja.

Zobacz film: "Jak Natalia Kaczmarek przygotowuje się do zawodów? Zobacz trening naszej mistrzyni"

Uczniowie, którzy wezmą udział w obchodach tego dnia i przyjdą bez plecaka, są zazwyczaj zwolnieni z odpytywania.

2. Skąd wziął się z ten zwyczaj?

Zwyczaj obchodów Dnia bez plecaka pochodzi z USA, gdzie dzieci w ten dzień przychodzą do szkół bez plecaków, a swoje książki i przybory przynoszą w plastikowych torbach lub po prostu w rękach. Jaki jest tego cel?

Ma on na celu zwiększanie świadomości trudnych warunków bytowych, a także problemów z dostępem do edukacji milionów uczniów w wielu zakątkach świata. Często zdarza się, że dzieci muszą chodzić pieszo, z reklamówkami lub trzymając rzeczy w rękach, ponieważ nie stać ich nawet na plecak.

Plecak - co w nim znaleźć się powinno?
Plecak - co w nim znaleźć się powinno?

Plecak ucznia szkoły podstawowej skrywa zwykle dziesiątki „skarbów”: połamane kredki, naklejki, mini

przeczytaj artykuł

Dzień bez plecaka wymyślony został przez amerykańską aktywistkę i założycielką fundacji, Mongai Fankam. Autorka pomysłu będąc dzieckiem, podróżowała razem z matką do Kamerunu, w którym szybko zorientowała się, jakie trudności spotykają inne dzieci. Zainteresowała tematem nauczycieli oraz całą szkolną społeczność.

Od 2012 roku do akcji Dzień bez plecaka przyłączają się kolejne szkoły. Dzięki zbieranym datkom do najbiedniejszych państw wysyłane są całkowicie wyposażone plecaki dla maluchów.

Zwyczaj trafił także do Polski i jest traktowany jako forma integracji, zabawy i odpoczynku od nauki.

3. Pomysły na "Dzień bez plecaka"

W co można spakować przedmioty szkolne zamiast do plecaka? Uczniowie są ograniczeni jedynie wyobraźnią, dlatego przynoszą szkolne przybory zapakowane w najrozmaitsze sposoby. Są to między innymi:

  • zabawki;
  • kosze;
  • kuwety;
  • opony;
  • bańki na mleko;
  • klatki dla chomików;
  • szuflady;
  • deski do prasowania;
  • wózki dla lalek.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze