Trwa ładowanie...

Dziecko urodziło się z ciąży pozamacicznej. To siedemnasty przypadek na świecie

Jewgienija Baturina, 37-latka z Rosji nie wiedziała, że jest w ciąży, aż do dziewiątego miesiąca, kiedy lekarze odkryli rozwijające się w jej jamie brzusznej dziecko. Dziecko przyszło na świat za pomocą cesarskiego cięcia. Rosyjscy lekarze poinformowali, że według ich danych to siedemnasty przypadek narodzin z ciąży pozamacicznej na świecie.

Zobacz film: "Nietypowa ciąża"

1. Lekarze w szoku

Dziecko przyszło na świat w Rosji, w szpitalu w Woroneżu. Szefowa tamtejszego oddziału ginekologiczno-położniczego stwierdziła, że nawet dla lekarzy nagły poród był szokiem.

"Dziecko było zlokalizowane w jamie brzusznej. Rozwijało się prawidłowo, łożysko znajdowało się między jajnikiem a jajowodem. Sam fakt, że dziewczynka rozwijała się poza macicą i w momencie porodu ważyła 2,13 kg, można uznać za cud. Pracuję w zawodzie od 44 lat i po raz pierwszy widzę, żeby dziecko urodziło się żywe i to po niemal pełnej ciąży" - powiedziała lokalnym mediom lekarka.

Mama i dziecko czują się już lepiej (Departament zdrowia obwodu woroneskiego)
Mama i dziecko czują się już lepiej (Departament zdrowia obwodu woroneskiego)

Zobacz też Ciąża po ciąży pozamacicznej

Cały zespół lekarski nie może wyjść z podziwu, że Jewgienija, która na co dzień pracuje w cukierni, mogła z powodzeniem utrzymać ciążę tak długo.

2. Ciąża pozamaciczna

W rozmowie z rosyjskimi mediami kobieta stwierdziła, że nigdy nie miała płaskiego brzucha, wręcz przeciwnie.

"W pewnym momencie stwierdziłam, że po prostu nieznacznie się powiększył. Często pracuję z domu i nie przywiązywałam zbyt dużej uwagi do mojego wyglądu. Problem zaczął się, kiedy zaczęłam odczuwać bóle" - powiedziała Baturina.

Według Rosjan to siedemnasty taki przypadek na świecie (Departament zdrowia obwodu woroneskiego)
Według Rosjan to siedemnasty taki przypadek na świecie (Departament zdrowia obwodu woroneskiego)

Kobieta udała się do lekarza, gdzie stwierdzono, że jest w ciąży. Specjalista, który wykonywał USG, nie stwierdził jednak, że dziecko znajduje się poza macicą. Tkanki otaczające płód były zbudowane tak, jakby znajdowały się na właściwym miejscu.

3. Cesarskie cięcie

W trzydziestym szóstym tygodniu ciąży kobieta trafiła ponownie do szpitala ze względu na krwawienie z dróg rodnych. Lekarze zdecydowali o konieczności przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Kiedy operacja się rozpoczęła, sami nie mogli uwierzyć w to, co zobaczyli. Umiejscowienie dziecka było na tyle szczęśliwe, że udało się przeprowadzić poród bez narażania mamy na problemy poporodowe.

Anastazja przebywa na oddziale z innymi dziećmi (Departament zdrowia obwodu woroneskiego)
Anastazja przebywa na oddziale z innymi dziećmi (Departament zdrowia obwodu woroneskiego)

Zobacz też Okres a ciąża

Dziewczynka dostała na imię Anastazja. Lekarze są zdania, że jej mama będzie mogła mieć jeszcze dzieci w przyszłości, choć nie jest to jej pierwszy poród. W domu na Anastazję czeka 19-letnia siostra i 6-letni brat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.