Trwa ładowanie...

Dziecko chciało przejść przez ulicę. Kierowca celowo zablokował drogę

Avatar placeholder
06.12.2023 12:36
Dziecko chciało przejść przez ulicę. Kierowca celowo zablokował drogę
Dziecko chciało przejść przez ulicę. Kierowca celowo zablokował drogę (YouTube)

Kierowca z Wasilkowa w województwie podlaskim zatrzymał się, by przepuścić małą dziewczynkę, która chciała przejść przez pasy. Niestety, osoby kierujące pojazdami z naprzeciwka nie miały zamiaru się zatrzymać. Sytuacja została zarejestrowana przez samochodową kamerkę i trafiła na You Tube.

spis treści

1. Dziecko chciało przejść przez pasy

STOP CHAM to kanał w serwisie YouTube, który nagłaśnia łamanie przepisów drogowych. Pojawiają się tam nagrania kierowców z całej Polski, które ukazują niebezpieczne sytuacje na drodze. Tym razem pokazany został filmik z dzieckiem, które czeka, aby przejść przez przejście dla pieszych.

Kierowca, który nagrał to zdarzenie, chciał przepuścić dziewczynkę, która stała tuż przy przejściu dla pieszych. Zatrzymał się, ale dziecko nie mogło ruszyć, ponieważ pojazdy jadące z przeciwnej strony nie hamowały. Nie pomagały sygnały świetlne, które wysyłał autor nagrania. Kierowcy po prostu ignorowali dziewczynkę.

Zobacz film: "Niebezpieczna sytuacja w Rosji. Centymetry od tragedii"

Mężczyzna wpadł na inny pomysł. Wjechał ostrożnie na drugi pas, wymuszając tym samym zatrzymanie pozostałych aut.

2. Niejasne przepisy drogowe

"Przejście dla pieszych i dziecko przed przejściem. Autor nagrania zatrzymuje się, aby przepuścić dziewczynkę. Kierowcy z przeciwka nie zatrzymują się. Kierowca zaczyna dawać sygnały świetlne aby zwrócić uwagę na dziecko, to jednak nie pomaga. Dopiero gdy autor wjeżdża częściowo na przeciwny pas ruchu dziewczynka bezpiecznie może pokonać przejście. No i zaczynamy dyskusje za 3,2,1, ... przecież nie była WCHODZĄCYM ... Taki los zgotowali nam ustawodawcy" - czytamy w opisie filmiku.

Chodzi o zmianę w przepisach ruchu drogowego, ktora weszła w życie w czerwcu 2021 roku. Przepis brzmi:

"Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo przechodzący przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem".

Ustawa nie precyzuje, kim jest "pieszy wchodzący" na jezdnię. Dziewczynka z nagrania faktycznie na jezdnię nie weszła, a czekała przed nim.

3. Komentarze internautów

Pod nagraniem pojawiło się sporo komentarzy. Internauci chwalili postawę dziewczynki, która weszła na pasy dopiero w momencie zatrzymania się pojazdów z dwóch stron. To było bardzo rozsądne i pozwoliło na zachowanie bezpieczeństwa.

Na pochwałę zasłużył także autor nagrania, który wymyślił nietypowy sposób na umożliwienie dziecku przejścia na drugą stronę, pomimo uporu innych kierowców i słabej widoczności.

Oto wybrane komentarze:

"Szacunek za postawę. Takie zachowanie nic nas nie kosztuje za to przywraca wiarę w człowieczeństwo. Oby więcej takich ludzi było na drogach a mniej oszołomów",

"Rodzicom pogratulować mądrego dziecka",

"Elegancko to załatwiłeś gościu. Szacun",

"Gratuluję dziecka, bardzo rozsądne. Moją córkę uczę takiego samego zachowania",

"Mądre dziecko, że nie weszło pod jadące auta tylko czekało do końca aż się zatrzymają",

"Ale trzeba przyznać, że dziecko pięknie wychowane. Niejeden dorosły wlazłby pod auto. Brawo dla rodziców. Co do reszty kierowców, to brak słów. Dziecko mądrzejsze od nich",

"Bardzo duże gratulacje do rodziców, którzy wpoili dziecku, ze pod żadnym pozorem ma nie wymuszać i czekać aż da radę przejść. Jedno istnienie więcej",

"Dziecko ma więcej rozumu jak większość dorosłych",

"Dziewczynka rozsądniejsza niż stado baranów, które przejechało bezmyślnie".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze